850 tisíc strážců Pekingu. Tak se chrání MS atletů i přehlídka vojsk

  8:09
Peking (Od našeho zpravodaje) - V Pekingu probíhá další masivní bezpečnostní akce. Kvůli atletům na světovém šampionátu a kvůli 70. výročí oslav konce 2. světové války v Asii.

ANI METR NAZMAR. Četa pyrotechniků kontroluje krok po kroku trávník v Ptačím hnízdě, zda pod vnější fasádou neskrývá ukryté výbušniny. | foto: Profimedia.cz

U recepce našeho novinářského hotelu Jade Beijing vyrostl v pondělí bezpečnostní rám a my jím museli projít při východu (ano, skutečně při východu) z hotelu na ulici, včetně osobní prohlídky detektorem kovů.

V úterý tam rám zase nebyl.

Ve středu opět ano.

„Proč tu je?“ ptali jsme se mladičké dobrovolnice ve službách atletického světového šampionátu v Pekingu.

„Kvůli vaší bezpečnosti.“

Nechápal jsem, proč nás mají kontrolovat před vstupem na rušnou ulici mezi prostý čínský lid, když zanedlouho nás pro změnu prověří před vstupem na stadion (což už je naopak zcela pochopitelné a také jinde ve světě běžné).

Ale nad některými počiny prostě nemůžete v Číně přemýšlet.

„Občas se tu několik typů bezpečnostních opatření střídá zdánlivě nelogicky na sobě,“ povídá i Tomáš Janků, vedoucí české výpravy.

Atletům těsně před šampionátem v jejich hotelu sdělili, že v 9.00 musí opustit pokoje a zpřístupnit je pyrotechnické prohlídce. Napochodovali do nich psovodi.

„Vtipné bylo, že pár lidem z naší výpravy se předtím podařilo připojit na Facebook, který měl být údajně blokovaný. Vyděsili se, že budou mít problém,“ líčil překážkář Petr Svoboda.

Vojáci byli milí, nicméně při 90minutové prohlídce pokojů a zavazadel velmi důslední. „Zabavili mi nožík,“ hlásila sedmibojařka Eliška Klučinová, a nejen ona. Po zahajovacím ceremoniálu mistrovství, kam se dostavili nejvyšší čínští představitelé, jim nožíky opět vrátili – ovšem až na nůž náležící trenérovi Františku Ptáčníkovi. Ten totiž přesahoval parametry, které jsou v Číně legální, a bude mu navrácen až před odletem.

„Čína je poměrně bezpečná země,“ popisuje sinolog Martin Hošek, tajemník českého velvyslanectví v Pekingu. „Je tu přísný zákaz nošení zbraní, normální civilista nemá šanci udělat si zbrojní pas. Což souvisí i s povahou čínského národa. Oni své konflikty řeší poměrně horkokrevně. Jediný nástroj, který tady Číňané nyní při konfliktech používají, jsou nože, takové ty sekáčky. Proto se nyní na všech kontrolách zabavují nože, dokonce i sportovcům.“

Z nádraží třemi kontrolami

Nejde však jen o šampionát. Příští týden na něj plynule navážou monstrózní vojenská přehlídka a oslavy konce 2. světové války v Asii, přiletí také český prezident Miloš Zeman.

„Čínské bezpečnostní složky si obě události spojily,“ vysvětluje Hošek. „Kontroly jsou na všech exponovaných místech včetně metra. Na nádraží se u všech vlaků do Pekingu postupně prochází třemi prohlídkami, nikdy to nebylo tak ostré. A když chcete poslat balíček, musíte jít na poštu s průkazem totožnosti.“

Všechny doručené balíčky navíc procházejí rentgenem.

Výrazně tvrdší prohlídky mají podle Shanghai Morning Post panovat rovněž na letištích, což je i důsledkem události na domácím letu ze Šen-čenu, kde se jeden z pasažerů pokusil zapalovačem způsobit požár v kabině.

„Čína sleduje velice přísně všechny skupiny, které mohou mít povahu teroristických nebo separatistických,“ tvrdí Hošek. „V podstatě je nemožné, aby tu operovala profesionální skupina, která by někde ukládala bomby. Ale občas tu nějaká bouchne, spíše podomácku vyrobená. Nejde o příliš častý jev. Ale vždy, když se něco v takhle přelidněné zemi stane, se o tom hodně mluví. Což vrhá špatné světlo navenek. A to Číňanům vadí nejvíc.“

Při klání chodců stojí každých 10 metrů u trati jeden profesionální strážce bezpečnosti (šedivá trička). A všude kolem Ptačího hnízda i ve městě jsou navrch k vidění takzvaní „dobrovolní bezpečnostní pracovníci města“ (modrá trička).

Zpráva zveřejněná čínskou agenturou Xinhua zní až neuvěřitelně: „Peking zmobilizoval 850 tisíc svých obyvatel (z 20 milionů), aby pomohli patrolovat ve městě během atletického mistrovství a oslav konce války.“ S páskami na rukách mají hlídat každou ulici, obchody, trhy. Jakýkoliv náznak bezpečnostního nebezpečí oznámí policii.

Sie Ťun-jan, vedoucí jedné ze skupin střežících klid v Ptačím hnízdě, prohlašuje: „Bez nás dobrovolníků by tady byl chaos.“ Desítky šedých triček sedí v první řadě tribun. Když hrazení přeskočí fanoušek snažící se udělat si fotku s Boltem, likviduje ho dokonce patnáct strážců najednou.

Čínským divákům ovšem na první pohled veškeré kontroly připadají samozřejmé, v areálu panuje uvolněná atmosféra. „Bezpečáků je tu spousta, ale nikoho neruší,“ říká Tomáš Janků.

„Tady jsou taková opatření zcela přirozená,“ připomíná Hošek. „Čínská strana nechce nic podcenit a ponechat náhodě. Chtějí mít jistotu, že se nic nestane, zvlášť když sem přijely stovky zahraničních hostů.“

Špotáková: Extrém to není

Postupem dní jako by ostražitost na oko přece jen polevovala. „Zpočátku byly kontroly až přehnané, zato teď se občas zdají i děravé,“ všiml si Janků. „Ale pokud Číňané vědí, že v určitém perimetru tu žádné zbraně a výbušniny nejsou, mohou si to dovolit. Vzhledem k následujícím událostem to tady musí mít vyčištěné.“

Na hrách v Atlantě 1996 zažil podstatně preciznější kontroly. „Tam vyžadovali i otisky prstů.“ Barbora Špotáková pro změnu považuje za nejdůslednější prohlídky ty při mistrovství Evropy 2002 v Mnichově, rok po útocích 11. září 2001. „Letos nejsou v Pekingu kdovíjaký extrém,“ soudí oštěpařka.

Do útrob Ptačího hnízda projdeme s novinářskou akreditací dokonce i tunelem, kudy přibíhají na stadion maratonci. To by se tady při olympiádě nikdy nestalo.

Právě hry v Pekingu 2008 byly největší bezpečnostní akcí, která ve městě dosud proběhla. Čínská strana neprozradila, jakou částku tehdy na bezpečnost vynaložila, nicméně britské Timesy psaly o třech miliardách eur, trojnásobku oproti Aténám 2004. „Nemíníme proměnit Peking v pevnost. Chceme, aby se sportovci i diváci cítili bezpečně,“ tvrdil tehdy Čchiang Wei, zástupce tajemníka komunistické strany v Pekingu.

„Jo, připadal jsem si na zdejší olympiádě absolutně bezpečně, jako nikde jinde,“ ujišťuje Petr Svoboda.

Před sedmi lety se hovořilo o nasazení 150 tisíců policistů, vojáků a dalších bezpečnostních složek, k nimž přibylo dokonce 1,4 milionu „dobrovolných“ strážců bezpečnosti! Pro případ krize bylo podle Timesů k dispozici 74 vojenských letadel, 48 helikoptér, 33 námořních lodí i rakety země-vzduch.

Za dalších sedm let, až se sem hry v zimě vrátí, to bude obdobné.

Snad i proto je nyní v oficiálních prostorách šampionátu atletů (nikoliv všude ve městě) volný přístup na sítě Facebook a Twitter, které jsou jinak v zemi blokované.

Vždyť ve snaze o plusové body před volbami dějiště zimních her 2022 čínští funkcionáři přislíbili: Internet bude v olympijských zónách volně přístupný.

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

Dokončí Budějovice velkolepý obrat? Kluci dýchají jeden za druhého, říká kouč

28. března 2024  9:29

Znojmo v roce 2007, Sparta v roce 2021 a Vítkovice loni. To jsou tři týmy, které v historii českého...

Hořící defenzivu Litvínov uhasil. Kluci chtěli sezonu i v dubnu, říká Mlejnek

28. března 2024  8:58

V základní části extraligy hořel v defenzivě, v play off většinu požárů uhasil. Jestli se hokejový...

Zlín odvrací semifinálový krach. Musí zlepšit zakončení, těší se na podporu fanoušků

28. března 2024  8:29

Repríza loňského finále se Zlínem, nebo překvapivá série s Litoměřicemi. Jedna věc je jistá. V...

Matelová chválila Hodonín, fandila ale Francouzkám. Ligu mistrů obětovala

28. března 2024  8:13

Místo pikantního souboje proti svému bývalému týmu strávila stolní tenistka Hana Matelová...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...