Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžkyně na lyžích Nývltová léčí omrzlé ucho a věří v první pohárové body

4 2010
Domů z posledního závodu Světového poháru na severu Evropy dorazila Eva Nývltová s omrzlým uchem. A že by se česká běžkyně na lyžích po měsíci v krutých mrazech ve Švédsku a ve Finsku během necelého týdne před sobotním startem v dalším pohárovém podniku v přípravě v Česku nějak výrazně ohřála, o tom nemůže být ani řeč.

"Když jsem přijela z tréninku na Černé hoře, myslela jsem, že snad ani nerozmrznu," hlásila ve čtvrtek, den před odjezdem do německého Düsseldorfu, kde se v sobotu postaví na start sprintu volnou technikou. "Ucho je sice už dobré, ale náušnice ještě nosit nemůžu."

Nývltová k nepříjemné lyžařské zdravotní újmě přišla ve finském Kuusamu v průběhu posledního ze série tří závodů. Trutnovská běžkyně v nich marně útočila na první světové body v nové sezoně, i když dvakrát byla hodně blízko.

Hlavně v úvodním klání finské minisérie. Ve sprintu klasicky doběhla osmatřicátá, od bodované třicítky ji dělily něco málo přes dvě vteřiny, vcelku zanedbatelný rozdíl.

"Zase chybělo tak strašně málo, takovýhle výsledek mě vždycky hodně mrzí. Třeba i proto, že si na body sáhly i holky, které jsem porážela," netají hlavně při vzpomínce na minulou sezonu, kdy jí bodovaná místa podobným způsobem unikla několikrát. "Na startu však bylo 99 závodnic, takovou konkurenci ve Světovém poháru nepamatuji."

V dalších dvou závodech byl její odstup od bodovaných příček větší, a nic na tom nemění ani to, že po 48. místě na pětce klasicky dojela v závěrečné volné desítce, do které lyžařky vybíhaly podle součtu časů z předcházejících dvou dnů, dvaatřicátá. "Rozdíl od třicátého místa však byl přes půl minuty," připomněla trutnovská lyžařka.

V sobotu bude mít další šanci vymazat ve své bilanci letošní bodovou nulu. V Düsseldorfu by se jí to mohlo podařit. "Nechci to zakřiknout, protože většinou když jsem věřila v úspěch, přišlo zklamání," řekla před odjezdem.

Ve sprintu volnou technikou bude ve startovním poli jediná z českých běžkyň. I proto se hned po něm vydá domů, protože závod dvojic, který je na programu v neděli, nemá s kým běžet. "Docela mě to mrzí, protože by se podle mě dal udělat slušný výsledek," přiznává Nývltová.

Závod v Německu bude pro ni posledním vystoupením ve světovém poháru až do startu Tour de Ski na konci roku a také zakončí více než měsíc dlouhé náročné období, v němž převládal trénink a závody na severu Evropy.

"To je pro mě vždycky nejhorší období roku," připouští, ale těší se, že po návratu z Německa si užije trénink v Čechách. "Budu s trutnovským družstvem na Mísečkách, kde pojedu i domácí republikové závody, trénovat budu i na Černé hoře," plánuje.

A pak už se soustředí na Tour de Ski, které letos začne na Silvestra v německém Oberhofu. Právě na něm zatím Nývltová slavila své největší lyžařské úspěchy. "Ráda bych na to navázala," netají. Vyrazí do prestižního seriálu s nějakými body ve Světovém poháru u svého jména? O tom se rozhodne v Düsseldorfu.Najdete na iDNES.czmobilní verze