Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžet celý maraton? Díky, ale zatím fakt ne, smála se Sáblíková

Martina Sáblíková na trati štafetového běhu v rámci Pražského maratonu 2010 | foto: SPORT INVEST Group

10 2010
Byla jednou z hlavních hvězd nedělního Pražského mezinárodního maratonu. Přestože se nevydala na hlavní trasu, ale byla pouze členkou čtyřčlenného firemního běhu, diváci jí přichystali velkolepé ovace. "Atmosféra byla naprosto úžasná, lidi mi hodně fandili," přiznala olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková.

Na trať se vydala v rámci štafetového závodu. Na prvním úseku jí společnost dělali další olympionici Lukáš Bauer či Pavel Churavý.

"Běželo se mi docela dobře. Měla jsem v plánu to nepřepísknout, jenže začátek jsem přepálila," líčila Sáblíková s úsměvem. Přiznala, že ze začátku jí na trati dělaly problémy dlažební kostky. "Trošku mi vadily, já jsem zvyklá spíš běhat v terénu."

Svůj desetikilometrový úsek ale zvládla s přehledem. Časem 37:38 minuty sice o tři a půl minuty zaostala za lyžařem Bauerem, ale porazila sdruženáře Churavého. "Je to fakt dobrý čas. Chtěla jsem to dát pod čtyřicet, protože to jsem ještě nikdy neběžela. Takže spokojenost."

Martina Sáblíková na trati štafetového běhu v rámci Pražského maratonu 2010Martina Sáblíková (s číslem 9961) na trati štafetového běhu v rámci Pražského maratonu 2010

Martina Sáblíková na trati firemního běhu v rámci Pražského mezinárodního maratonu

S kamarády olympioniky se hecovali. "Ale jen před startem. Lukáš mi po chvíli utekl."

sáblíková a spol.

na Pražském maratonu:

1. úseky štafet (10 km)

Bauer: 34:06 min (tým Adidas 1 - celkově 7. místo)
Sáblíková: 37:38 (Asociace pro sport a fair play - 8. místo)
Churavý: 38:17 (Nordic Combined Olympic Team - 6. místo)

Diváci u trati hrdinku z Vancouveru zaregistrovali okamžitě. "Byli skvělí, dobře se bavili. Několikrát jsem slyšela: Hele, to je Sáblíková, nebo: Martino, dávej."

Pro mnoho závodníků mohla být čest, že běží s dvojnásobnou olympijskou šampionkou. Ale že by se Sáblíkové drželi schválně?

"To ani ne. Ale na osmém kilometru mi pomohl jeden kluk, který mě předběhl a tím mě vytáhl," líčila za dva týdny třiadvacetiletá rychlobruslařka.

Desetikilometrovou trať absolvovala v rámci tréninku. Přihlásil ji kouč Petr Novák. "Řekl, že je to jen desítka, na to jsem prý zvyklá."

Během jedné tréninkové jednotky běžela nejvíc asi 25 kilometrů. "Na půlmaraton bych si tedy možná troufla," přiznala.

Ale klasický maraton - 42,195 kilometrů pro ni zatím zůstává zapovězený. "Tak ten zatím vůbec ne. Je to na mě moc dlouhý," uzavřela se smíchem.Najdete na iDNES.czmobilní verze