Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžecké SkiTour letos startuje potřetí. Obhájcem i favoritem je Řezáč

Stanislav Řezáč | foto: Patria Direct Team

8 2010
Až bude český lyžař Stanislav Řezáč v neděli 10. ledna soupeřit s dalšími běžci při Jizerské padesátce, možná mu hlavou probleskne myšlenka na 100 000 korun. Právě takové peníze by mu přinesl triumf v seriálu dálkových běhů Patria Direct SkiTour.

Čtyřdílný podnik závodů pro lyžaře-maratonce startuje v Bedřichově letos už do svého třetího ročníku. Stejně jako loni je Jizerská 50 jeho prvním a zároveň nejslavnějším podnikem.

Těmi dalšími jsou Jilemnická padesátka (23.-24. ledna), Orlický maraton (6.-7. února) a Šumavský skimaraton (27.-28. února).

"Naším cílem je motivovat závodníky, aby navštěvovali co nejvíc akcí. Samozřejmě víme, že většina jich míří jenom na Jizerskou padesátku. Ale už teď víme, že závodníků jezdí víc a víc," říká ze organizátory Marek Tesař.

Stejně jako loni bude největším kandidátem na vítězství Stanislav Řezáč.
Dlouhodobě nejlepší český maratonec se v šestatřiceti letech stále ještě pokouší probojovat na olympijské hry do Vancouveru. První zkouška při světovém poháru na konci loňského roku ve slovinské Rogle Řezáčovi nevyšla a tak má poslední šanci ukázat výkonost právě při Jizerské 50 a ještě za týden při závodě světového poháru v estonském Otepää.

O jedno volné místo pro závod na 50 km klasicky na OH ve Vancouveru bojuje se svým kolegou dálkovým běžcem Petrem Novákem.

"Loni jsem ze SkiTour absolvoval tři závody. Jizerskou padesátku, Jilemnickou padesátku a Šumavský skimaraton," vzpomíná Řezáč na svou loňskou účast. Právě to mu k vítězství stačilo, protože nejhorší výsledek se škrtá.

"Jizerská padesátka je v dobrých rukou co se týče upravování trasy, občerstvení a dalších věcí. Je to závod na úrovni," chválí nejslavnější z českých maratonů. "Jenom v zatáčkách ve sjezdech se musí vynechat stopa," dodává.

"Šumavský skimaraton má velice solidní trasu pro klasiku i pro soupaže. Jilemnická padesátka byla z celé série asi nejtěžší. Velké převýšení, velké kopce," hodnotí velezkušený Řezáč. "Stalo se, že na trať vjížděli turisté, to by chtělo malinko pohlídat."

Prozatím jedinou novinkou letošního ročníku je akce SkiTour talent. "Rozjeli jsme hledání lyžařských nadějí a budeme se je pokoušet v dalších sezonách rozvíjet," slibuje Tesař. Další případné změny už budou v rukou svatého Petra...

V příštích ročnících však může seriál projít obměnou. Pořadatelé totiž uvažují, že by do něj zařadili další podnik. Kandidátem je Karlův běh, který se koná v okolí krušnohorského Božího Daru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze