Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžecká Grand Prix tentokrát bez superhvězd

19 2003
Praha - Bez hvězdných běžců se tentokrát bude muset obejít nedělní pražská běžecká Grand Prix. Diváci tak neuvidí kupříkladu traťového rekordmana a vítěze z roku 2001 Haile Gebrselassie z Etiopie ani keňského trojnásobného vítěze a obhájce prvenství Paula Tergata. Ti se připravují na mistrovství světa v půlmaratonu, jež bude za čtrnáct dní hostit portugalská Villamoura.

Vedle české špičky v obou kategoriích poběží ženský závod na 5 km držitelka traťového rekordu z loňska Maďarka Aniko Kalovicsová.

Letošní Grand Prix má nový kabát. Zatímco loni byly odděleny kategorie příchozích a registrovaných běžců, letos jsou vypsány pouze dva závody pro muže a ženy a jeden doplňkový Barmanský běh na 500 metrů.

Zbrusu nová je také trať, neboť závodníky nečeká kilometrový, nýbrž pětikilometrový okruh, který muži proběhnou dvakrát a ženy jednou. Účast mezi muži je omezena na 1000 běžců, žen může běžet maximálně pět set. Pořadatelé mají zatím přihlášky od běžců z dvaadvaceti zemí.

Nejlepší osobní rekord (27:31) má Maročan žijící ve Francii Said Berioui, finalista mistrovství světa na dráze na 10 km z let 1997, 1999 a 2001 a šestý muž z olympijských her v Sydney. Šlapat na paty by mu měl Slovák Róbert Štefko, loni čtvrtý. Do boje o přední pozice by mohl promluvit také Keňan Reuben Kibet Chebii,
desátý z letošního pražského půlmaratonu.

Na start se postaví celkem šest elitních českých běžců včetně Jana Bláhy, Pavla Faschingbauera, Miroslava Sajlera či nadějného Jana Kreisingera.  Lepší maximum než obhájkyně vítězství Kalovicsová má Ruska Jelena Žilkinová (15:15).

Na poslední chvíli účast odvolala loni třetí  Keňanka Margaret Okayová. Další kvalitní maďarskou běžkyní je Krisztina Pappová, letošní mistryně Evropy do 22 let na 10 kilometrů. Z předních českých běžkyň jsou přihlášeny před rokem druhá Petra Kamínková, Jana Bauckmannová, Jana Biolková a Andrea Šuldesová. "Konkurence je obrovská, ale chtěla bych překvapit jako loni," řekla Kamínková.

Registrovat se lze v maratonském stanu EXPO na Staroměstském náměstí do neděle 9:30. Ženy se vydají na trať v 10:45, muži vystartují v pravé poledne.

Nejlepších šest mužů i žen v cíli se může těšit na finanční odměny v celkové výši 5100 eur. Vítězové dostanou 1200 eur (muži) a 700 eur (ženy), nejrychlejší muž navíc získá automobil Volkswagen Golf. 

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze