Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžec na lyžích Novák si řekl o letenku do Vancouveru

Petr Novák | foto: Patria Direct Team

18 2010
Třiadvacátý na klasické patnáctce v Otepää a prvních osm bodů do žebříčku Světového poháru. V Estonsku se vytáhl další z lyžařů z Božího Daru - Petr Novák. Aby si řádně hlasitě řekl o olympijskou nominaci. "Myslím, že jsem si o letenku do Vancouveru řekl. Věřím, že pojedu," říká Petr Novák.

Kritériem pro kvalifikaci na olympijské hry bylo podle reprezentačního trenéra Petráska umístění do jedenadvacátého místa. "Petrovi k tomu moc nechybělo a předvedl dobrý výkon. Ohledně jeho startu na olympiádě není rozhodnuto, záležet bude na vedení svazu a pondělním jednání," říká Miroslav Petrásek.

Podle pořadí Světového poháru je Novák po víkendu pátým nejlepším Čechem. Mužský tým má pro Vancoucer připravených sedm míst. Jedno z nich zřejmě nezbude na Novákova kolegu z Patria Direct Teamu.

Stanislav Řezáč doběhl v Otepää sedmatřicátý, na Nováka ztratil téměř padesát vteřin. "Lyže na závod jsem si mazal sám a udělal jsem chybu. Dal jsem příliš měkký vosk, aby se mi v kopci lyže nesmekaly, a ve druhé polovině mi lyže namrzaly. Bylo mi jasné, že je závod ztracený," přiznal Řezáč po závodě.

Fyzicky se přitom i po náročné Jizerské padesátce cítil dobře. "Je to moje chyba. Jsem zklamaný, ale život jde dál."

Řezáče tak alespoň může těšit úspěch kolegy z týmu. Novák do závodu vstoupil opatrněji a držel si stabilní tempo. "Místní trať je náročná, takže jsem to nechtěl přepálit na začátku. Dokázal jsem držet stejné tempo, zatímco soupeři uvadali," říká Novák.

Pomohlo také to, že se chytil elitních běžců a dokázal s nimi držet krok. Se startovním číslem 32 ztratil na vítězného Lukáše Bauera minutu a čtyřiapadesát vteřin. "Jsem spokojený - měl jsem dobré lyže a také se mi dobře jelo, i když jsem ve sjezdech trochu ztrácel. Několikrát jsem se chytil těch nejrychlejších - třeba EstonceMaeho - a vyvezl se za ním. Když už jsem cítil, že mu nestačím, ubral jsem a šetřil síly na závěr."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze