Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžec na lyžích Novák je zpátky. Můžeš do Norska, slyšel po štafetě

Petr Novák | foto: Patria Direct Team

21 2010
Skvělá zpráva čekala po návratu z francouzského La Clusaz na karlovarského lyžaře Petra Nováka. Počítám s tebou. Pokud se ti povedou tři kontrolní závody za hranicemi, vezmu tě zpátky, slyšel včera v podvečer přes telefon od reprezentačního trenéra Miroslava Petráska.

"Paráda," radoval se Petr Novák. I když musel narychlo překopat plány. Odpískat start na Jizerské padesátce a přichystat se hned na skiatlon a skate v Oberwiesenthalu.

Pokud začátkem ledna uspěje, vrátí se z reprezentačního béčka zpátky mezi Petráskovy vyvolené. Na další ze závodů Světového poháru do Otepää a pak na mistrovství světa do Norska. Jako šestého do party českých lyžařů. "Překvapilo mě to," usmíval se včera Petr Novák ze široka.

Stále si nemohl zvyknout na těch pár slov, ve které už snad ani nedoufal: Dostaneš další šanci! Možná by si je vyslechl už v neděli po štafetě, ve které tak překvapil. Vždyť se dokázal na svém úseku udržet silných a sebevědomých Norů. "Při tom všem nedělním balení nebyl ani čas," vysvětluje Novák.

Z Francie se vrátil domů na Boží Dar společně s Lukášem Bauerem. Staronovým parťákem ze štafety. Právě největší postava českého týmu totiž plácla Nováka v sobotu při předávce do zad. "Bál jsem se, že Lukáš přijede jako první s dvacetivteřinovým náskokem a já to pak zkazím," smál se po závodě Novák.

Věděl, že Bauer pojede výborně. Všichni to věděli. Letos ani jinak nejezdí. A vlastně už hezkých pár let. Také v neděli dotáhl českou štafetu po druhém úseku na třetím místě. Za Švýcary a Rusy, v dohledu norských chrtů.

"První kolo jsem jel celkem svižně. Na konci mě dojel Gjerdalen, raději jsem si na něj počkal a pak jsem se ho držel. Naštěstí se to dalo vydržet." Navzdory předpovědím, které padaly v televizním studiu české verze Eurosportu. Které se postupně měnily ve slova uznání.

Běžec na lyžích Petr NovákBěžec na lyžích Petr Novák

To když Novák stále z pozic české štafety nic neztrácel. "S kým pojedu, jsem předtím ani raději nestudoval," mávne rukou nad slavnými jmény, které společně s ním vepsal do startovní listiny pro třetí úsek kouč národního týmu.

Že pojede štafetu místo Magála, to se Novák dozvěděl od Petráska ráno kolem desáté hodiny. Sám s tím však počítal už dopředu. "Loni jsem měl taky otlačený kotník, podobně jako Jirka. Vím, že to je druhý den spíš horší než lepší," vysvětluje.

Když si svou předtuchu potvrdil, vyrazil testovat lyže. Vybrat ze čtyřech párů ty správné pro odpolední závod a předat je servismanům, kteří vyberou tu správnou mázu. Jenže to bylo v neděli pekelně těžké. Před startem byly nějaké tři nebo čtyři stupně pod nulou, když jel Bauer s Novákem, bylo už tepleji o šest stupňů.

"Lukáš závěr klasiky už trochu odsmekal, bylo to těžší," ví Novák. Jeho samotného žádný z krizových momentů na trati nepotkal. "Člověku je chvílemi zle víc, chvílemi míň," zasměje se jen. Věděl, že když uvisí ze Gjerndalenem dlouhou rovinu, v kopcích už to pro něj nebude tak těžké.
"Až mě překvapilo, že je to pro mě v kopci lehčí. Mohl jsem si za ním trochu odpočinout." Odpočinout? To slovo berte ve vrcholovém lyžování s velkou nadsázkou.

Co by potom říkal Novák o sobotní volné třicítce v La Clusaz, ve které se mu tolik nevedlo. "Jel jsem na poslední chvíli a lyžování ve výšce patnácti set metrů mi moc nesedí," vysvětluje třiačtyřicáté místo.

Po startu vyrazil hned dopředu. Věděl, že vzadu by ho čekal mnohem těžší boj. "Chvilku se stojí a pak se tři sta metrů sprintuje.

Na třicítce se takhle vycukáte po prvních šesti kilometrech." Jenže přesně to se Novákovi stalo. Na smůlovaté pády před sebou v pelotonu však rychle zapomene. Může už vyhlížet reparát. Ve Světovém poháru.

Jak Novák táhl štafetu

Zraněného Jiřího Magála nahradil na Světovém poháru ve francouzském La Clusaz oproti bronzové sestavě z olympijských her ve Whistleru karlovarský lyžař Petr Novák, aby táhl českou štafetu k poslední předávce na čtvrtém místě a v kontaktu se silnými Nory.

Finišman Martin Koukal však tempo neudržel a do cíle doběhl na sedmém místě. Z nečekaného vítězství se radovali Švýcaři. Na prvním úseku Jakš udržel tempo s ostatními a předal jako čtvrtý.

Bauer následně vylepšil umístění o jednu příčku a navíc v posledním okruhu utrhl Nora Martina Johnsruda Sundbyho, zatímco v čele unikali ostatním Švýcaři a Rusové.

Novák si na svých deseti kilometrech vedl srdnatě a společně s Norem Gjerdalenem a Finem Lallukkou bojovali o bronzovou příčku. Před Koukala se však záhy dostal Švéd Hellner a nakonec i druhá ruská štafeta.

Pro švýcarský triumf doběhl Curdin Perl, zatímco sobotní vítěz Rus Maxim Vylegžanin už neměl síly a v cíli ztratil na nečekaného vítěze půl minuty. Na bronzový stupínek vytáhl norskou štafetu Petter Northug.Najdete na iDNES.czmobilní verze