Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžec na lyžích Jakš: Šumavské Vánoce, pak na Tour de Ski

22 2010
Letošní sezona mu po dvou hubených letech zase přináší radost. Bodoval ve všech závodech Světového poháru v nichž startoval, dvakrát doběhl hned v závěsu za první patnáctkou na šestnáctém místě. Teď si čtyřiadvacetiletý běžec na lyžích a držitel bronzové štafetové medaile z olympiády ve Vancouveru Martin Jakš užívá rodné Šumavy a těší se na Vánoce.

"Zatím se s přítelkyní rozhodujeme, jak Štědrý den vlastně pojmeme. Musíme objet rodiče a pak taky chceme být spolu v Prášilech," usmívá se železnorudský rodák.

Letošní Vánoce si můžete užít i proto, že vám výborně vyšel vstup do sezony - bral jste dvě 16., 17. a 22. místo. Spokojenost?
Určitě. Jsem moc spokojený, ale nerad bych to zakřikl. Pokaždé jsem zatím bodoval, což je to, s čím jsem do sezony šel. Dá se říct, že jsem se konečně vrátil tam, kde jsem už byl.

Je současná forma odrazem toho, že se vám vyhýbají zdravotní problémy?
Je to hlavní důvod. V přípravě jsem téměř nebyl nemocný, a to je základ. A moc si přeju, aby se mi zdravotní potíže vyhýbaly i dál.

Teď po "svěťáku" ve francouzském La Clusaz máte volno. Užíváte si ho doma na Šumavě?
Jsem doma, teď jsme měli dva dny úplné volno a od středy zase začínám trénovat.Uvidím, jaké budou podmínky v okolí Prášil, určitě něco odjezdím i v sousedním Německu pod Javorem.

Vánoce strávíte u rodičů v Železné Rudě, nebo s přítelkyní v Prášilech?
Zatím nevím, musíme to nějak zkombinovat. Objedeme oboje rodiče a pak asi budeme spolu a s pejskem v Prášilech.Už se těším.

Na Vánoce ale asi nemůžete jen ležet u televize a ochutnávat cukroví jako většina národa...
To ne. Už šestadvacátého jedu Carlsbad Ski Sprint v Karlových Varech. Tuhle exhibici bych měl jet ve dvojici s Lukášem Bauerem. A 31. prosince startuje prologem Tour de Ski, vedle mistrovství světa vrchol letošní sezony.

Před třemi roky jste byl v Tour de Ski jedenáctý. Bylo by pěkné to zopakovat, že?
Bylo by to skvělé! Kdybych byl v patnáctce, bylo by to super.Najdete na iDNES.czmobilní verze