Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžci na lyžích zažili perný víkend. Na kolečkách byl nejlepší Koukal

Letní příprava běžců na lyžích. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

6 2010
Perný víkend zažili čeští reprezentanti v běhu na lyžích v Liberci. V sobotu závodili v běhu do vrchu "po svých". A včera je ve Vesci čekal závod na kolečkových lyžích.

Mistrem republiky v běhu na kolečkových lyžích se stal včera v libereckém Vesci Martin Koukal. Na dvacetikilometrové trati porazil svého kolegu z Dukly Liberec i z bronzové olympijské štafety Martina Jakše o patnáct vteřin.

"Tempo bylo vysoké, docela jsem si dal do těla," vyprávěl v cíli čerstvý mistr republiky. Ten brzy po úvodu závodu s intervalovým startem dojel svého největšího konkurenta a vytvořila se silná skupina, v níž kromě dvou jmenovaných jeli ještě Aleš Razým a Petr Novák. Postupem času se však boj o zlato omezil na dvojici Koukal – Jakš.

"Bylo příjemné, že jsem v té skupině měl dokonalý přehled a kontrolu nad závodem. Jestli mě chtěl Martin Jakš porazit, musel by mi ujet, ale to se mu nepodařilo," řekl Koukal.

Naopak sám zkusil Jakšovi v posledním kole nastoupit, ale ten ho ve sjezdu zase dostihl, takže do cíle dojeli spolu. V Liberci závodila až na dva lyžaře kompletní česká špička. Česká jednička Lukáš Bauer nestartovala kvůli zranění, Jiří Magál se na šampionát nepřihlásil.

Martin Koukal si pochvaluje svoji letošní formu. "Na jaře se ke mně v tréninku přidal Aleš Razým, takže po dlouhých letech neběhám sám po lese, ale jsme ve dvou. U obou je to podle mě plus a moje výkonnost v této části sezony je lepší než bývala. Hlavní je ale samozřejmě zima," podotkl Martin Koukal po včerejším závodě na kolečkových lyžích.

V běhu do vrchu triumfoval Jakš

O den dřív, při výběhu dlouhém 6,5 kilometru na Ještěd se musel sklonit před včera druhým Jakšem.
Ten se stal mistrem republiky lyžařů v běhu do vrchu.

Na dva těžké závody během víkendu si lyžaři nestěžovali. "Jsme na to trénovaní. V zimě jsou taky závody v sobotu a v neděli, takže to není nic hrozného. Na mistrovství republiky jsem se speciálně nechystal, snažím se spíš trénovat. V týdnu jsem měl skoro dvacet tréninkových hodin," řekl Martin Koukal.

V závodě žen potvrdila pozici české jedničky zkušená Kamila Rajdlová. Na desetikilometrové trati měla v cíli náskok pěti vteřin. "Na začátku jsem nastoupila a získala čas k dobru, který jsem si pak udržovala.
Bylo dobré, že jsme letos měli všichni stejné kolečkové lyže," uvedla Rajdlová, kterou doprovodila na stupně vítězů dcerka Michaela.

Rajdlová včera možná také využila dokonalé znalosti vesecké trati. "Trénuju tady v podstatě každý den," usmívala se.

Nejrychlejší ženou-běžkyní do vrchu byla v sobotu Eva Nývltová. Příští neděli odjíždějí čeští reprezentanti za prvním lyžováním na ledovec. Přípravy na zimu půjdou do finále.Najdete na iDNES.czmobilní verze