Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžce na lyžích Nováka čeká sedmdesát kilometrů Marcialongy

Petr Novák (vlevo) a Stanislav Řezáč | foto: Patria Direct Team

31 2010
Sedmdesát kilometrů ve stopě, tep prakticky neustále na maximální frekvenci. Italská Marcialonga, kam poprvé vyráží karlovarský lyžař Petr Novák společně s týmovým parťákem Stanislavem Řezáčem, se sice jede z velké části z mírného kopce, ale stoupání dají stejně pořádně zabrat.

Oba závodníky z Patria Direct Teamu čeká další závod seriálu FIS Marathon Cupu už dnes. Petr Novák tak dlouhý závod ve své kariéře zatím nejel.

"Na druhou stranu jsem ale zase jel padesátky s mnohem náročnějším profilem, takže se to srovná. Co jsem slyšel, vede prvních osmnáct kilometrů závodu do kopce a pak se stoupá už jen před cílem. Takže očekávám, že se z devadesáti procent pojede soupaž. Pro moje záda to bude pořádná zabíračka. Mým cílem je především dorazit do cíle a získat zkušenosti," říká.

Vítězný návrat pro Řezáče

Pro Řezáče bude Marcialonga milý návrat. Slavný závod, který je také součástí série Worldloppet, před pěti lety vyhrál.

Stejný cíl má Stanislav Řezáč také pro letošní ročník, jenže konkurence bude velká. Nechybí vítězové posledních sedmi ročníků závodu, představí se vítěz Patria Direct Jizerské padesátky Oskar Svärd a také Thomas Alsgaard, několikanásobný mistr světa a olympijský vítěz.

Nebudou chybět ani bratři Auklandové, domácí hvězdy Cattaneo či Santus nebo Estonec Mae. "Na Marcialonze je nejbrutálnější tempo, které se jede. S konkurencí, jež se letos na startu sejde, se bude závodit prakticky od startu, což znamená tři hodiny naplno. Bude to hodně náročné," říká Stanislav Řezáč.

Důležité podle něj bude, aby se udržel v přední skupině až pod cílový kopec. "Poslední tři kilometry jsou jen o síle a vůli závod dokončit - někdo tam dokonce ještě přemazává. Věřím, že budu na stupních vítězů," říká.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze