Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bez fanfár, jen s hymnami. A vítězná. To byla reprezentační premiéra Benátek

David Konečný zakončuje v utkání proti Austrálii, které hostily Benátky nad Jizerou | foto:  Radek Cihla, MAFRA

12 2010
Sport a Benátky nad Jizerou? Fanouškům se vybaví hokej, shorttrack nebo vodní slalom. A taky extraligový volejbal. Benátečtí sportovci zpod vysoké sítě se ve středu před celým městem pořádně blýskli. Poprvé v historii totiž přivítali mezistátní zápas.

Bezmála sedmitisícové městečko ze středních Čech hostilo volejbalisty Česka a Austrálie, kteří se připravují na zářijové mistrovství světa v Itálii.

"Naše soustředění bylo naplánováno do Liberce a není dobré odehrát všechny zápasy v jednom městě. Hledali jsme nejbližší místo, takže Benátky byly logickou volbou," vysvětluje kouč české reprezentace Jan Svoboda.

Nebyla to nelogická volba. Vždyť Benátečtí mají od loňska novou halu. Ještě dnes se leskne novotou. Do té doby hrávali v nedaleké Mladé Boleslavi

"Hlediště je tu sice oddělené od hrací plochy. Ale mnozí říkají. že je to tak dokonce dobře," chválí si "svůj" svatostánek Václav Němeček starší, duše benáteckého volejbalu.

A kolik organizátoři dopředu očekávali diváků? "Byl bych rád, kdyby přišlo 250. Asi jako na ligu. Hala je celkem pro tři sta sedících diváků. To by se myslím sejít mohlo."

Volejbal, zábava pro všechny generace

Ve středečním odpoledni je maloměsto nad Jizerou ospalé stejně jako v kterýkoli jiný všední den. Nebo víkendový. Jen k budově nápadně převyšující okolí se začínají trousit hloučky i jednotlivci.

Nebudu napínat, oficiálně se tu diváků sejde dokonce 400. V reálu je jich možná o trochu míň, ale nevadí. Vždyť i trenér českých volejbalistů říká: "Bylo to lepší než o den dřív v Liberci. Takže příjemné."

A že je Svoboda zvyklý na nějakou kulisu. Vždyť je koučem Příbrami, která má to nejbouřlivější publikum v Česku...

To v Benátkách tentokrát na bouření nedošlo. Pro někoho bohužel, jiní to vidí... jinak. "Bál jsem se, že přijdou bubeníci a prkýnkáři. Ti tu naštěstí nejsou," oddechne si do telefonu tatínek suverénně nejmladší návštěvnice v hale.

Malinká zlobilka Bára mimochodem snižuje věkový průměr o pěkných pár let. Jinak je ochoz zaplněn spíše staršími ročníky. Je-li ale potřeba podpořit český tým před servisem, málokdo se stydí tleskat. A tohle bude potřeba skoro pořád.

Delegace - nejen z Prahy

Jistojistě se strhnout nechali i ti vzácnější z diváků. Vidět se nechal místopředseda českých volejbalistů Josef Beneš. Po zápase zase potkávám jeho šéfa - Zdeňka Haníka.

A je tu i delegace z nedaleké Odoleny Vody. Od příští sezony opět extraligové a těšící se na nové středočeské derby.

Reprezentační premiéru ale pojali Benátečtí komorně. Bez velkých fanfár. Vystačili si se státními hymnami. Museli.

"Vystoupení mažoretek nebo něco takového jsme neplánovali. Za všechno se platí a to bychom museli platit my," přiznává pan Němeček sympaticky, jak se věci mají.

V zámku a v podzámčí

Jediný významný bod oficiálního programu čekal špičkové volejbalisty z Česka i z Austrálie až večer. "Po zápase přivítá náš starosta obě strany na zámku," sliboval Němeček. A tak dlouháni ještě po osmé hodině mířili nad město, kde na ně čekalo pohoštění.

Tentokrát ale mohlo být spokojené i benátecké volejbalové podzámčí. Vždyť domácí nároďák zvítězil 3:1 a přestože si od svého trenéra vysloužil spíš slova kritiky, divákům z téhle ochutnávky světového volejbalu určitě nezaskočilo.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze