Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Beskydskou laťku v Třinci ovládli favorizovaný Baršim a Kučinová

Maria Kučinová na snímku z roku 2011. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

8 2015
Katarský výškař Mutaz Baršim přijel na Beskydskou laťku s letošním nejlepším výkonem 240 centimetrů, ve vyprodané hokejové hale v Třinci se však do takových výšin nedostal. Na vítězství mu stačil počin o deset centimetrů nižší, soutěž žen na 23. ročníku mítinku vyhrála Ruska Maria Kučinová, která překonala 198 centimetrů.

Avizovaný Baršimův útok na halový světový rekord se nekonal. Bronzový medailista z olympiády v Londýně nenavázal na fantastický vstup do halové sezony v Banské Bystrici.

Baršimovi vůbec nenapomohly ani slabší výkony konkurentů: už po 227 centimetrech zůstali v poli pouze on a Procenko s Williamsem. Katařan zdolal 230 centimetrů na druhý pokus, ale o pět centimetrů vyšší laťka už byla evidentně nad jeho síly.

„Nemůžu být spokojený, ale nic se neděje. Dneska mě bohužel poznamenala trochu únava, neskákal jsem dobře. Trošku si teď potřebuju odpočinout a pojedeme dál,“ řekl Baršim.

K lepšímu skoku ho nevybičovala ani prémie 15 tisíc dolarů za zdolání světového rekordu Javiera Sotomayera v hale. Za tím zaostal o propastných 13 čísel a nakonec nepřepsal ani vlastní dva roky starý rekord Beskydské laťky 234 centimetrů.

Soutěž mužů byla ochuzena o českou účast. Jaroslav Bába se ohlášený start na poslední chvíli rozhodl zrušit s tím, že dává přednost přípravě. Moravskou výškařskou tour celkově ovládl Ukrajinec Andrej Procenko.

V klání žen triumfovala úřadující halová mistryně světa Kučinová před Polkou Kamilou Ličwinkovou. Celkovou premiantkou seriálu se stala Italka Alessia Trostová.

Vítězku v dramatickém souboji osmi výškařek určilo 198 centimetrů, přes které se třetím pokusem přenesla pouze Kučinová, zatímco druhá halová mistryně světa Ličwinková i bronzová mistryně Evropy Ana Šimičová z Chorvatska těsně shodily.

Kučinová si před zhruba čtyřmi tisíci diváků nechala nastavit ještě 202 centimetrů, ale v úplném tichu a bez hudby nejlepší halový výkon roku a současně i pět let starý rekord Beskydské laťky Blanky Vlašičové jejím dvěma pokusům těsně odolal.

Ve startovním poli se neztratila ani česká dorostenka Michaela Hrubá, teprve šestnáctiletá brněnská výškařka pokořila stejně jako celková vítězka tour Trostová 189 centimetrů. „Jsem překvapená. Nečekala jsem, že bych se v halové sezoně a už tak brzy dostala tak vysoko, protože jsem měla problémy s koleny,“ řekla Hrubá.

Beskydská laťka v Třinci

druhý a závěrečný mítink Moravské výškařské tour

Muži: 1. Baršim (Kat.) 230, 2. Procenko (Ukr.) 227, 3. Williams (USA) 227.

Celkové pořadí tour: 1. Procenko 457, 2. Chesani (It.) 454, 3. Williams 452.

Ženy: 1. Kučinová (Rus.) 198, 2. Ličwinková (Pol.) 195, 3. Šimičová (Chorv.) 195, ...8. Hrubá (ČR) 189.

Celkové pořadí tour: 1. Trostová (It.) 385, 2. Kučinová 198, 3. Ličwinková (Pol.) 195.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze