Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Může se v Třinci zrodit světový rekord? Beskydská laťka slibuje útok

Mutaz Essa Baršim ve finále MS v Moskvě. | foto: Reuters

7 2015
Ve hře je 15 tisíc dolarů. Pokud Mutaz Barším z Kataru překoná světový rekord ve skoku do výšky, budou jeho. Takovou prémii vypsali pořadatelé Beskydské laťky, jíž v neděli vyvrcholí Moravská výškařská tour.

Barším má formu, takže na 243 centimetrů, což je halový světový rekord Kubánce Sotomayora, zaútočit může. Uspěje? „Nevím,“ usmál se Barším. „Možná to vyjde už v neděli, možná příští rok, ale není to můj hlavní cíl. Chci se každým závodem zlepšovat, a když se mi to bude dařit, může přijít i ten rekord. Hlavně musím být zdravý.“

Pod širým nebem Barším už skočil 243 centimetrů. Do letošní halové sezony vletěl 240 centimetry ve středu na mítinku v Banské Bystrici. „Skočit tak vysoko při prvním startu sezony se ještě nikdy nikomu nepovedlo, ani Sotomayorovi,“ upozornil manažer tour Alfonz Juck.

Barším připustil, že takový výkon nečekal. „Ale byl jsem dostatečně sebevědomý, věděl jsem, že mohu skočit vysoko,“ podotkl. „Technicky to nebyl úplně nejlepší skok, ale mám prostor na zlepšení.“

Letošní 23. ročník Beskydské laťky je nejlépe obsazený v historii. „Budou tady tři muži, kteří překonali 240 centimetrů a čtyři ženy, které zdolaly dva metry,“ podotkl Juck. „A jsou tu oba lídři letošních výškařských tabulek.“ Těmi jsou Mutaz Barším a Polka Kamila Licwinková.

Špičkoví výškaři se do Třince sjíždějí už od pátku. Jak využijí čas, který jim zbývá do závodu? „Budu relaxovat a dívat se na pohádky a filmy. Možná si dám i nějaký lehčí trénink,“ řekl Mutaz Barším.

Podobný plán má i Italka Alessia Trostová. „A chci zajít na masáž.“ Ruska Maria Kučinová, která dosud byla na Beskydské laťce dvakrát a vždy vyhrála, už trénovat nebude. „Projdu se po městě na čerstvém vzduchu,“ usmála se. „A budu se připravovat psychicky.“

Výškaři se mohou těšit na v Česku rekordní návštěvu. „Už máme vyprodáno všech čtyři tisíce míst, které jsme divákům vyčlenili,“ řekl ředitel Beskydské laťky Zdeněk Walach. Mítink se poprvé koná v nové Werk Aréně. V neděli v 16.00 začne souboj žen a po nich, nejdříve v 17.30, mužů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze