Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bertsch - muž, jenž prohrál s Agassim a nechal tenisu, vede golfový turnaj

Shane Bertsch - Bob Hope Classic 2010, první kolo. | foto: AP

21 2010
Shane Bertsch byl k neudržení. Sázel do skórkarty jedno birdie za druhým a v prvním kole Bobe Hope Classic jich nastřádal rovných deset. Není divu, že s výsledkem 62 (mínus deset) je po prvním kole v čele turnaje zámořské PGA Tour.

Devětatřicetiletý Američan si start na celém letošním okruhu zajistil až prostřednictvím kvalifikace. Kdyby získal 918 tisíc dolarů jako hlavní podíl z pětimilionové dotace, vydělal by najednou víc než v součtu v kterémkoli z předchozích let.

V kalifornské La Quintě stihl snížit své skóre na úžasnou hodnotu už dvě jamky před koncem, rozložil svá birdie rovnoměrně na obě devítky. Hraje už svůj druhý turnaj sezony, na Sony Open na Havaji obsadil před týdnem dělené pětadvacáté místo. Nejlíp se mu tam také vyvedlo první kolo, zahrál solidních 66, to bylo ale na hřišti s parem 70.

O dvě rány hůř na tom jsou druzí v pořadí Jeff Quinney a Alex Prugh, nováček, jenž se na prestižní okruh dostal jako šestnáctý v konečném pořadí loňské "nižší" Nationwide Tour.

Německý profesionál českého původu Alex Čejka, hrající první letošní turnaj se s bilancí -2 dělí o 55. pozici.

Favorité jsou v průběžné výsledkové listině poměrně dole. Pořadí Bobe Hope se ale často mění, každé ze čtyř základních kol hrají účastníci na jiném hřišti. Lídr i oba další jmenovaní svých výsledků dosáhli na Nicklaus Private.

Strastiplná cesta vzhůru

Bertsch na konci loňského roku po Q-School, v níž se vešel mezi pětadvacet šťastných, prohlásil, že stále cítí hořkost. Jeho úsilí o pobyt mezi špičkovými hráči je totiž plné nezdarů a taky nešťastných událostí.

Na konci roku 2006 začal mít bolesti, jejichž původ nedokázali odhalit ani specialisté, následující rok skoro nehrál a musel žádat vedení okruhu o zdravotní výjimku. Když se předloni vrátil, zastavilo jej nedorozumění.

Shane Bertsch - Bob Hope Classic 2010, první kolo.

Jak on sám tvrdí, vedení okruhu jej ujistilo o tom, že rok 2009 má jistý. Proto na konci roku 2008 vynechal turnaj a odletěl pohřbít otce. Jenže později se jeho výdělek ukázal být nedostačující a poslední turnaj pod tlakem nezvládl. Skončil 126., o jedno místo mu loňská PGA Tour unikla.

Do kvalifikace nemohl, už bylo po uzávěrce přihlášek. A ke všemu si zlomil nohu po uklouznutí na namrzlých schodech vlastního domu. Podruhé žádal o zdravotní výjimku a letos směl podle ní původně hrát jen 13 turnajů. V kvalifikaci však konečně prorazil.

Bertsch se původně věnoval víc tenisu, ale kariéru s raketou ukončil už dávno po jednom zápase, v němž prohrál 0:6 a 1:6. Na druhé straně kurtu stál tehdy hráč jménem Andre Agassi. V tu chvíli ještě nikdo nevěděl, že to je budoucí světová jednička.

Nejlepším výsledkem Bertschovy kariéry je vedle dvou vítězství na Nationwide Tour dělená pátá pozice na Greater Vancouver Open v roce 1996. PGA Tour hrál ještě o rok později, pak na osm let spadl o úroveň níž, než začala jeho výše popsaná strastiplná druhá kapitola na PGA Tour.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze