Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bernhardu Langerovi se daří i ve „druhé kariéře“. Vyhrál další seniorský turnaj

Bernhard Langer během loňského ročníku Casa Serena Open na Roztěži | foto: Martin Kabát

24 2010
Bernhard Langer je jednou z největších postav golfu uplynulých třiceti let. Člen golfové síně slávy vyhrál takřka osmdesát turnajů a i přestože se jeho věk přehoupl přes padesátku, stále přidává další triumfy. Nejlepší německý golfista všech dob naposledy vyhrál o víkendu turnaj seniorské tour Allianz Championship.

Dvojnásobný vítěz Masters Bernhard Langer ve své hlavní kariéře zářil zejména na evropské tour, na které vyhrál úctyhodných 42 turnajů. Celkově má na svém kontě vítězství na 79 podnicích.

Jeho cesta za slávou jednoduchá nebyla. Nepocházel z bohaté rodiny, na své první hole si jako kedík vydělával čtyři roky. Po celou kariéru jej provází problémy se zády, s přibývajícím věkem se u něj objevilo i škubání rukou při patování, stejně jako u legend Bena Hogana, Harryho Vardona či Sama Sneada.

Díky houževnatému tréninku se ale postupně vypracoval až na post světové jedničky, před šesti lety obdržel Řád britského impéria za úspěšné kapitánování evropského rydercupového týmu.

Bernhard Langer

Langer vítězí i po padesátce. Se svou americkou ženou Vikki a čtyřmi dětmi žije v městě Boca Raton na floridské Palm Beach. Proto startuje zejména na Champions Tour, na které se setkávají dřívější skvělí golfisté, jejichž věk se přehoupl přes padesát let.

"Těší mě, že s padesátníky mohu zase hrát o tituly. Už mě nemotivuje bojovat vedle třicátníků o třicáté místo," prohlásil nyní dvaapadesátiletý Langer po přestupu na Champions Tour.

Bernhard Langer v Roztěži.

A mezi seniory patří k nejlepším. Jen loni vyhrál čtyři turnaje, v uplynulém víkendu slavil svůj první letošní triumf. V dodatečném rozstřelu porazil Johna Cooka eaglem zahraným přímo z bunkeru. Devítinásobný vítěz na Champions Tour, který je znám tím, že nedává najevo své emoce, tentokrát učinil výjimku a začal radostí poskakovat.

Přestože je seniorská tour mnohými považována za zábavu staříků, výdělky na ní nejsou zrovna nejmenší - Langer za vítězství na Allianz Championship bral šek na 255 tisíc dolarů. Loni na prize money vydělal jako jediný přes dva miliony dolarů. Bývalí šampioni však mají větší příjem z reklamy či golfového vybavení, několik z nich má dokonce své značky.

Bernhard Langer s vítěznou trofejí na Casa Serena Open

Langer, jehož otec žil do osmnácti let na Šumpersku, se několikrát objevil i na českých hřištích. V roce 1997 vyhrál Czech Open na Karlštejně, které bylo jeho padesátým vítězstvím. Někdy se objeví i na evropské seniorské tour, jedinou výhru z ní má opět z Česka. Před dvěma lety triumfoval na premiérovém ročníku Casa Serena Open. Prestižní turnaj evropské seniorské tour na Roztěži u Kutné Hory pořádá agentura Erwina Langera, Bernhardova bratra.

V "druhé kariéře" pokračují i další velká jména jako Loren Roberts, Ben Crenshaw, Tom Kite, Ian Woosnam, Lee Trevino, Sandy Lyle, či nově Fred Couples. Na Champions Tour hraje i nejúspěšnější golfista všech dob co do počtu vyhraných turnajů a sedmdesátník Jack Nicklaus nebo o čtyři roky starší velikán Gary Player.

Jack Nicklaus

Mezi nimi se sem tam objeví i Tom Watson. Šedesátiletý Američan stále ještě stačí hráčům na hlavních profesionálních tourách, loni byl jen kousek od senzace na British Open, kde jej v rozstřelu porazil Stewart Cink. Nyní čeká na výjimky, aby i přes svůj věk mohl startovat na majorech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze