Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdychův rok 2010: přes Federera a dvě vany došel ke hvězdám

Tomáš Berdych, finalista Wimbledonu 2010 | foto: Profimedia.cz

29 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - V roce 2010 nevyhrál žádný turnaj. Poslední set v posledním zápase ztratil 1:6. Na podzim si ho podali i "anonymové" Berrer, Nieminen či Kamke. Přesto prožil tenista Tomáš Berdych úžasnou sezonu. Prorazil v ní mezi hvězdy. Teď se mezi nimi chce udržet.

V půlce ledna se byl Berdych v Melbourne proběhnout s kondičním trenérem Davidem Vydrou. Měl před 1. kolem Australian Open, čili před ostrým startem do sezony, v níž měl dva cíle: proniknout do elitní světové desítky a kvalifikovat se na Turnaj mistrů.

"Ty, Tome, mně přijde, že jsi dospěl. Teď máš na to udělat velký výsledky. Třeba i vyhrát grandslam," řekl mu Vydra, který si scénku vybavil minulý týden v Londýně.

Tedy ve městě, kde Berdych v létě postoupil do finále Wimbledonu a na sklonku podzimu obhájil pozici 6. hráče na žebříčku ATP.

"Znám ho tři roky a vidím, jak se mění," líčil Vydra, veselý chlapík, bývalý triatlonista, jenž se teprve nedávno vykřesal z těžkého zánětu mozkových blan. "Mám empatii od Boha. Úplně jsem to z něj cítil."

Tomáš Berdych (vlevo) a Roger Federer po čtvrtfinálové bitvě ve Wimbledonu

Tomáš Berdych (vlevo) a Roger Federer po čtvrtfinálové bitvě ve Wimbledonu

Jak skolit Rogera

Vydrova věštba se však nevyplnila hned... "Bylo to hodně nešťastné utkání. Soupeři vycházelo skoro všecko a můj servis byl absolutně špatný. Neumím si to vysvětlit, takhle mizerně podávám málokdy."

Zdrcený komentář patří ke druhému Berdychovu utkání v Melbourne, v němž podlehl 0:3 Kazachu Koroljovovi, až 53. tenistovi světa. Jen tak nahrál těm, kteří ho doma kritizovali, že na sobě dost nepracuje a plýtvá svým talentem.

V následujících týdnech spadl až na 25. místo v žebříčku. Vydrovo proroctví dřímalo až do konce března, kdy se Berdych na podniku série Masters v osmifinále potkal se Švýcarem Federerem.

Tomáš Berdych v Miami

Připomeňte si duel českého tenisty proti Rogeru Federerovi

Pod umělým osvětlením se rozpoutala bitva, jež trvala skoro tři hodiny. Berdych toužil přetrhnout šňůru osmi porážek s fenomenálním Rogerem. V rozhodujícím tie-breaku vedl 5:4 a podával.

Jenže... 5:5. 5:6. Klasika. Federer má mečbol, servíruje a zase soupeře semele. Kouč Tomáš Krupa si zoufale mnul rukou obličej.

Ale jeho "Berďa" jako by byl bez trémy. Vytasil dva riskantní vítězné forhendy a pak Federer poslal míč za základní lajnu.

6:4, 6:7, 7:6. Číslo jedna bylo v šoku. Komentátoři označili Berdychův triumf za jeho životní. "Je fakt, že mě to vítězství hodně nakoplo," říká pětadvacetiletý Čech.

V Miami pak přes Verdaska a Söderlinga došel až do finále, kde podlehl Roddickovi.

Co vítězství, to oslava

První antukové turnaje ještě nesignalizovaly, že by měl Berdych nějakou výjimečnou formu. Až na Roland Garros v Paříži to skutečně rozbalil.

Tomáš BerdychTomáš Berdych a jeho vítězné gesto poté, co ve čtvrtfinále Roland Garros přehrál Michaila JužnéhoTomáš Berdych si vychutnává radost z postupu do semifinále Roland GarrosTAK ZASE ZA ROK. Tomáš Berdych se po prohraném semifinále loučí s Roland Garros

"První týden skoro nikoho nezajímal," psal pro MF DNES kolega Vojtěch Bidrman z Radiožurnálu. "Po utkáních jsem s ním mluvil jen já. Scházeli jsme se na dřevěné lavičce před místnostmi, v nichž novinářům odpovídaly největší hvězdy. Nás si nikdo nevšímal."

V úvodních pěti zápasech však Berdychovi nikdo nevzal ani set. Ani Brit Murray, ani Rus Južnyj.

Jako třetí český tenista za uplynulých 10 let (po Novákovi a Vaidišové) byl v semifinále grandslamu.

"Teď už je vše jinak," referoval Bidrman. "Berdycha si zvou na hlavní tiskovky, kde se ho zahraniční reportéři najednou vyptávají i na velikost jeho boty nebo na počet dětí, který plánuje se svou přítelkyní Lucií Šafářovou."

Ačkoli jeho jméno většina cizinců dál komolila na jakési Tómas Brrdyč, vytáhlého mladíka s baseballovou čepicí a impozantním forhendem registrovalo čím dál víc fanoušků i expertů.

V semifinále chtěl Berdych rychle vyřídit i Söderlinga. "Škoda, že jsem v prvním setu zbytečně ztratil servis," řekl. "A v závěru už mi možná trochu došla šťáva."

3:6, 6:3, 7:5, 3:6, 3:6. Přesto Berdych opět výrazně pokročil. Poprvé zazářil na grandslamu. "V Paříži to byl náš první velký společný úspěch, a tak jsme s Krupíkem každé vítězství pořádně oslavili," vzpomíná s úsměvem Vydra. "Už jsme se modlili, ať je konec. Ještě že nešel Tom až do finále..."

Tomáš Berdych na Roland Garros

Připomeňte si duely českého tenisty v Paříži

Jak skolit Rogera II

Do Wimbledonu už přiletěl jako třináctka. Chválili ho, že zlepšil pohyb a chodí víc na síť. Opadala kritika, že na sobě nemaká.

"Víte, on Tomáš JE pracant," říká Vydra, který s ním kondici piluje už tři roky. "Hecne se, jde na doraz. Ale nedává to na odiv. Třeba Lendl si prý po zápase stoupnul do úzké uličky a skákal přes švihadlo, aby všem ukázal: Jsem nejsilnější. Tomáš takový není."

Tomáš Berdych podává ve čtvrtfinále Wimbledonu proti FedereroviDOBOJOVÁNO. Tomáš Berdych porazil Federera a slaví postup do semifinále WimbledonuTomáš Berdych slaví postup do finále tenisového WimbledonuRafael Nadal s trofejí pro vítěze Wimbledonu, vlevo poražený Tomáš Berdych

Prvními koly se Berdych na londýnské trávě spíš prokousával. Hlavně pět setů s Istominem a osmifinále s Němcem Brandsem, jež otočil z 0:1 na 3:1, z něj vysály energii. "Jenže Tom kolikrát hraje nejlíp, když je unavený," tvrdí Krupa.

To se ukázalo ve čtvrtfinále, kde čekal Federer, wimbledonská ikona. Berdychův tým neoplýval optimismem.

Vydra vzpomíná: "Když jsme viděli, jak je na tom fyzicky, říkali jsme si: No tak si zahraje na centrkurtu a jedeme domů."

Zamračeného Berdycha vzpružil nápad dua Krupa – Vydra se dvěma vanami. Jednu naplnili horkou vodou, do druhé nasypali šest pytlů ledu. Střídal se v nich po minutě, což mu uvolnilo svaly.

A nejen svaly. Na Federera vyrazil s ohromnou kuráží a zaskočil ho tak, že se jindy vzorný gentleman začal chovat otráveně.

Za stavu 4:6, 6:3, 1:6 a 3:2 měl tři brejkboly. Zase se mohlo zdát, že Berdycha zlomí. Ale kdepak.

"Jen málo pocitů se dá srovnat s tím, když stojíte na centrálním dvorci ve Wimbledonu po vítězství nad šestinásobným šampionem," říkal Berdych o chvíli později.

Dobyl další přelomové vítězství. Opět nad Federerem. Pojedenácté nastoupil při grandslamu na centrkurtu, poprvé vyhrál. Radost mu nezkazily ani soupeřovy výmluvy, že se nemohl pořádně pohybovat.

Tomáš Berdych superstar

Krupa s Vydrou ve Wimbledonu kromě vany nasadili ještě rýžovou dietu. "A fungovalo to! Únava z Toma úplně spadla," říká Vydra.

V euforii si prvně v kariéře poradil i s Djokovičem a až ve finále podlehl famóznímu Nadalovi.

"Tomáš ze zlepšil hlavně psychicky," chválila ho legendární Martina Navrátilová. "Dělá míň chyb, víc chodí na síť, výborně servíruje a hlavně se víc soustředí. Dřív to bylo: Tamhle ptáček, tenhle člověk se na mě blbě dívá, tenhle sběrač mi blbě podává míčky."

Tomáš Berdych ve Wimbledonu

Připomeňte si duely českého tenisty na slavném turnaji

Na žebříčku se vyhoupl už na 8. místo. V cizině ho označovali za nástupce Ivana Lendla. Pasovali ho na jednoho z favoritů US Open.

Stanice Eurosport si jej vybrala, aby pro ni v New Yorku natáčel videoblogy ze zákulisí. Při turnaji v Torontu si ho pozvali, aby slavnostně otevřel obchodování na burze. Psalo se o tom, že vysocí bijci od základní čáry jako Berdych a Söderling udávají nový trend v tenisu.

Jenže v srpnu se Berdychova sezona zásadně lámala. A zase za to mohl Federer. Právě v kanadském Torontu nad ním Berdych ve čtvrtfinále vedl 3:6, 7:5 a 5:2. Jenže tentokrát prohrál. "Jsem zklamaný a naštvaný," pravil. "Nesnáším porážky. Zvlášť když můžu podávat na vítězství. Bude mi chvilku trvat, než se z toho dostanu." Bohužel to nebyla jen chvilka.

Volá Londýn!

Vypadl už v 1. kole na US Open. Prohrál oba singly při semifinále Davis Cupu proti Srbům v Bělehradě. Ve 14 zápasech po selhání s Federerem měl bilanci 4:10.

Tomáš Berdych (třetí zprava) pózuje s ostatními účastníky Turnaje mistrů v Londýně v sídle britského premiéra Davida Camerona (čtvrtý zleva) na Downing Street 10Tomáš BerdychTomáš BerdychTomáš Berdych

Přestal si věřit. Nesrovnal se s rolí favorita. Nestačil ani na Berrera, Kamkeho či Nieminena. Měl na dosah postup na Turnaj mistrů, jenže ta touha ho spíš spoutávala.

Ke všemu vážně onemocněl David Vydra, nejen trenér, ale taky blízký kamarád. Ležel v nemocnici se zánětem mozkových blan.

Kuala Lumpur, Šanghaj, Peking, Stockholm, Basilej, Paříž. Berdych bloumal po světě a vyhlížel něco, co by ho probudilo.

"Tomáš ještě není hráč, který by vydržel hrát skvěle celý rok," uznává kouč Krupa. "Zkoušeli jsme trénovat jen hodinu denně. Nic. Tak jsme na kurtu byli třeba pět hodin. Ani to nepomohlo. Ty poslední dva měsíce mi daly dost zabrat."

Lidi z tenisového prostředí se ptali: Co s ním? Není to hlubší krize? Neměl by si dát dlouhou pauzu? Vynechat Australian Open?

Berdych přitom na podzim vystoupal po žebříčku až na šestou pozici. Neobhajoval mnoho bodů z minulé sezony a ani soupeři zrovna nezářili.

Začátkem listopadu konečně měl jistotu. Splnil i svůj druhý cíl pro rok 2010. Jako první Čech se po osmi letech kvalifikoval mezi osm nejlepších tenistů světa.

Na Turnaj mistrů však přiletěl s chatrnou sebedůvěrou, čehož využil v úvodu Djokovič. Dva odvrácené brejkboly v utkání s Roddickem však vzkřísily v Berdychovi dřívější schopnosti. Američana udolal, vzdoroval i Nadalovi. V Londýně obhájil 6. místo na žebříčku a ověřil si, že do špičky patří.

Tomáš Berdych na turnaji mistrů

Připomeňte si duely českého tenisty v Londýně

"Ale teď se těším, že z toho kolotoče vystoupím," říkal. "Tenisu bylo fakt dost. Potřebuju vypnout. Abych nemusel cestovat, hlídat si režim, relaxaci, jídlo, spánek."

Přesto ještě před odletem na Tenerife zašel za Vydrou a mluvil o tom, že by všichni v týmu měli v roce 2011 aspoň o pět procent přidat, aby se mezi elitou udrželi. Případně postoupili ještě výš.

Takhle se nechová floutek, který jen hřeší na svůj talent. Tomáš Berdych opravdu dospívá. Až s ním bude za měsíc a půl trenér Vydra zase klusat po Melbourne, snad ho přepadne nějaká další milá předtucha.

Čtěte v pondělí v MF DNES

Pohledy trenérů Tomáše Krupy a Davida Vydry a podrobné statistiky najdete v pondělním vydání deníku MF DNES.

.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze