Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdycha musíme brát jako šampiona, tvrdí bývalý první tenista světa Borg

Björn Borg na veteránském turnaji v Bostonu (2010) | foto: AP

4 2010
Má o hodně méně vlasů, navíc jsou všechny šedivé. Ani už se kolem něj nemotá houf fanoušků. Přesto když přišel do sálu na tiskovou konferenci, bylo cítit, že vešla legenda.

Švéd Björn Borg odpovídal novinářům na otázky před páteční exhibicí Advantage Tennis III, při níž se po dlouhé době utká s Ivanem Lendlem. Navíc v Lendlově rodné Ostravě.

"Je dobře, že se Ivan vrátil," tvrdí švédský bývalý tenista. Chvíli se obě hvězdy proměnily v žurnalisty a pokládaly si otázky navzájem. Ani Borg, ani Lendl si nevzpomněli, kdy se potkali naposledy. "Bylo to už dávno," shodli se alespoň takhle.

Lendl pak odešel, na kurtu ho čekal Karel Nováček, se kterým měl domluvený trénink. Borg odpovídal dál.

"Je pravda, že s návratem Ivana jsme museli začít více trénovat. Doufám, že mu to dlouho vydrží," tvrdil.

Sám s kariérou skončil brzo - ve 25 letech. Nelituje svého kroku? "Byla to jedna z nejlepších věcí, co jsem mohl udělat. Když jsem se další den vzbudil, neskutečně jsem si to užíval. Hurá, nemusím nic dělat!"

"Bylo to velmi složité. Kamkoliv jsem se hnul, všude postávaly spousty lidí. Na jednu stranu jsem si to užíval, protože jsem byl tenista, ale na druhou stranu možná to přispělo ke ztrátě motivace a předčasnému konci kariéry," vysvětloval.

Ale tenis ho nikdy nepřestal bavit. Stále ho hrál a s myšlenkou vrátit se na kurty si pohrával dlouho. Definitivně ho zlákal Jimmy Connors.

Borg se vyjádřil i k Tomáši Berdychovi. Českou tenisovou jedničku před US Open pasoval na jednoho z možných vítězů, jenže Berdych vyhořel už v prvním kole proti Francouzi Llodrovi. A stále se trápí.

"Hrál skvěle v Paříži, ve Wimbledonu i v Toronto, kde nešťastně prohrál. Proto jsem ho označil za favorita US Open. I když teď hraje velmi špatně, musíme ho brát jako šampiona a myslím, že má na to, aby vyhrál grandslamový turnaj."

Před poslední otázkou na Borga přes celý sál křičel krajan Mats Wilander, který se exhibice rovněž zúčastní. "Pojď už! Jdeme na pivo," smál se Wilander. Borg poslechl a vyrazil do ostravských ulic.

Čtěte v Sobotní MF DNES

Příběh legendy a první opravdové superstar světového tenisu. Více o Björnu Borgovi čtěte v zítřejším vydání deníku MF DNES.

.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze