Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VZPOMÍNKA: Tenkrát v Aténách. Jak Berdych šokoval svět i Rogera

VLASY JEŠTĚ V CULÍKU. Osmnáctiletý Tomáš Berdych na olympijských hrách v Aténách 2004 senzačně poráží Rogera Federera. | foto: Profimedia.cz

14 2017
Zdá se to tak dávno. Úspěch se ještě měřil nikoli „lajky“ na všemožných sociálních sítích, nýbrž počtem esemesek (dostal jich 78). Přímo na místě mu fandili - dnes již v politickém propadlišti dlící - Ivan Langer a Petra Buzková. Zrovna plnoletý Tomáš Berdych měl ještě dlouhé vlasy do culíku, na hlavně jasně červenou kšiltovku.

A pak se skrz pět olympijských kruhů vyšplhal do jiného vesmíru. 17. srpna 2004 vůbec poprvé vyzval Rogera Federera, s nímž se 14. července 2017 střetne o wimbledonské finále.

Také teď bude favoritem Maestro ze Švýcarska, ale tehdy? Tehdy měl osmnáctiletý klučina odkudsi z Valašska představovat pro světovou jedničku jen zdvořilého sekundanta, nic víc. Jenže svět nakonec zíral.

Roger Federer na olympijských hrách v Aténách 2004.
Roger Federer ve Wimbledonu 2017.

TEHDY A TEĎ. Roger Federer (snímek vlevo) se na olympijských hrách v Aténách 2004 právě souží se zelenáčem Berdychem. A posun v čase: fenomén ve Wimbledonu 2017.

Další členové české výpravy pro Atény včetně basketbalistek setrvali na menším z kurtů až do konce a stali se svědky opravdové senzace. Berdych vyhrál 4:6, 7:5, 7:5!

Předtím si podobný duel s gigantem zkusil jen na Australian Open, kde jej ve třech setech rychle vyprovodil Andre Agassi; najednou se ukázal planetě a pokořil šampiona. Vždyť Federer, tehdy také s culíkem, už do konce roku 2004 neprohrál jediné utkání.

Web Bleacher Report jejich duel v žebříčku 25 největších propadáků v dějinách olympijského tenisu zařadil dokonce na 2. místo. „Je to zatím nejkrásnější zážitek i největší úspěch,“ zářil Berdych, jenž nakonec vypadl ve čtvrtfinále.

Tomáš Berdych (vpravo) a Roger Federer po utkání na turnaji v Indian Wells.

V ROCE 2015. Tomáš Berdych (vpravo) a Roger Federer po utkání na turnaji v Indian Wells.

Právě tím začaly souboje tak rozdílných tenistů. A Federer nezapomněl. To, jak Berdych v euforii zahodil raketu a CNN psala o „šokující prohře“, Švýcara očividně vybudilo.

Olympijská odveta přišla už v Pekingu. Ve dvou setech pro Federera, jenž říkal: „Jsem velmi spokojený se svou hrou. Naposledy jsem s ním prohrál v Aténách.“

Duely Berdych vs. Federer totiž podléhají érám dominancí.

Od aténského šoku až do roku 2009 platilo krutých 8-0 pro Federera. V letech 2010 až 2013 se Berdych mstil skvělou bilancí 6-2. Od té doby ale Federer drží šňůru 7-0.

BYLS LEPŠÍ. Tomáš Berdych (vpravo) gratuluje Rogeru Federerovi po prohraném
Roger Federer (vpravo) a Tomáš Berdych při projížďce na Vltavě. (2017)
Český tenista Tomáš Berdych (vlevo) gratuluje svému švýcarskému přemožiteli...
Český tenista Tomáš Berdych gratuluje Rogeru Federerovi, který jej porazil ve...
Poražený Tomáš Berdych (vlevo) a vítěz Roger Federer po vzájemném utkání ve
HRÁL JSI DOBŘE. Roger Federer (vpravo) děkuje za zápas poraženému Tomáši...

Čas pádí, doba zrychluje, tenis se mění - a tihle dva zůstávají. Aténská výheň proti sobě svedla mladého adepta se šampionem, Federer už měl ve vitríně tři grandslamové trofeje.

Ve wimbledonském létě 2017 je sice Berdych dál čekatelem na největší z triumfů, ale zároveň obdivuhodně vytrvalým členem elity; nedávný pád z Top 10 „narovnává“ právě v Londýně.

A Federer? Z šampiona je superšampion. Grandslamů dobyl 18, nyní hraje možná nejlepší tenis kariéry. S Čechem - kdeže mladíčkem, teď je Berdych zástupcem starší generace - jsou přátelé. Cítí vzájemnou úctu, podpořenou 13 lety srážek.

Tenkrát v Aténách vše začalo, nyní v Londýně pokračuje. Na jak dlouho ještě?Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze