Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych před čtvrtfinálovou bitvou s Federerem: Docházejí mi síly

Tomáš Berdych slaví postup do čtvrtfinále Wimbledonu | foto: AP

28 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přichází to, na co se fanoušci tenisu těšili. Ve čtvrtfinále Wimbledonu se Tomáš Berdych utká s Rogerem Federerem. Ve 4. kole Berdych porazil po třech hodinách ve čtyřech setech Němce Brandse.

Vypadáte zničeně.
Vyzkoušel jsem si dnes asi všechno, co v tenise může být. Po prvním setu jsem to moc dobře neviděl. Mám toho dost. Moc zápasů, moc turnajů. Docházejí mi síly.

V čem byl soupeř nepříjemný?
Přirovnal bych ho k Chorvatu Karlovičovi. Tráva je povrch přesně pro něj. Pomůže si servisem a odzadu už moc hrát nemusí. Já jsem zvyklý na nějaký rytmus a on najednou zahrál rámem, pak zariskoval, hra byla rozkouskovaná. Proti takovým soupeřům se mi špatně hraje.

Tak teď to s tím rytmem určitě bude lepší. Čeká vás Federer.
Ať to dopadne jakkoliv, určitě to bude lepší tenis. Musím na něj vyhrabat poslední zbytky sil. Jak se říká, nejlehčí je Federera porazit v prvním kole. Naposledy jsem nad ním sice v Miami vyhrál, ale teď je to něco jiného. Hlavně se bude hrát na tři vítězné sety.

Čím je Federer na trávě nepříjemný?
Dokáže hodně měnit rytmus hry a pomůže si i tím, že jde občas na síť. Hodně nebezpečný je tady jeho čop, hlavně v závěrečných kolech, kdy už je kurt rozbitý.

Daniel Brands (vlevo) gratuluje Tomáši Berdychovi k postupu do čtvrtfinále Wimbledonu

Daniel Brands (vlevo) gratuluje Tomáši Berdychovi k postupu do čtvrtfinále Wimbledonu

Ale říká se, že Federer už není, co býval.
Na to se jeho soupeř nesmí soustředit. Jestli bude na druhé straně kurtu běhat vzhůru nohama, je to jeho problém. Možná že nevyhrává tak snadno jako dřív, ale už nemusí nikomu nic dokazovat.

Máte tady splněno?
Porazil jsem všechny, co byli v žebříčku za mnou. To je první cíl. Ale určitě si teď nesednu a spokojeně si neřeknu, že mám splněno. Až proti hráčům z desítky se hraje o to, abyste se posunuli v žebříčku a byli úspěšní. Proti Federerovi, Nadalovi, Söderlingovi... Takový zápas přichází právě teď.

Dnes jste se chvíli hádal s rozhodčím. Proč?
Při servisu Brandse zahlásila čárová aut, ale on ji opravil. Zbytečně se vkládal do hry. Když si chce užít chvíli slávy a něco zahlásit, tak ať to udělá za stavu 1:1, a ne za stavu 4:4 a shoda. Říkal jsem mu, že je jak rozhodčí z fotbalu Anglie - Německo. Ten jsem ani nedokoukal, jak jsem byl naštvaný.

ZVLÁDL JSEM TO! Český tenista Tomáš Berdych ve třetím kole těžce bojoval s Uzbekem Istominem, nakonec bitvu zvládl a postoupil do osmifinále.Tomáš Berdych se raduje z postupu do čtvrtfinále Wimbledonu

Až tak jste to prožíval?
Když jsem to viděl, nevěřil jsem vlastním očím. Křičel jsem gól a pak... Nechápu, jak je ve sportu, kam teče nejvíc peněz, tohle možné. Když večer dávali záznam, odešel jsem.

Šéf světového fotbalu argumentuje, že by video nemohlo být úplně všude a že by to tím pádem bylo nespravedlivé.
No tak by nebylo ve čtvrté španělské lize, to je toho. V tenise je taky důležité, že je hlavně na velkých kurtech. Jaký je problém mít zavěšenou jednu kameru v síti branky? Že jeden pán tvrdí, že nechce vzít pravomoci rozhodčím... Tomu pánovi je 74 let a asi nechápe moderní sport.

Jak se z takové křivdy dostáváte při zápasech vy?
Jsem na to zvyklý, takže docela rychle. Tenista si musí emoce hlídat, ale někdy to nejde. Lepší je říct dvě tři věty a poslat ze sebe vztek ven, než pak jít na servis a vyčítat si, že jste rozhodčímu nic neřekli. V tom fotbale to bylo mnohem horší než to, co se stalo mně.Najdete na iDNES.czmobilní verze