Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Marná stíhačka Tomáše Berdycha. Největší tenisové hvězdy stále unikají

ODCHOD ZE SCÉNY. Tomáš Berdych opouští Laverovu arénu poté, co prohrál ve čtvrtfinále Australian Open s Rogerem Federerem. | foto: Reuters

27 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Tenista Tomáš Berdych dál bije o mříže jako Nerudovi lvi v kleci jatí. Rád by vzhůru k nebesům. Ale cesta ke grandslamovému titulu zůstává zavřená a on je zde Zemí spjatý.

Nad Melbourne svištěly stíhačky, lidé grilovali v parcích. Městem mašíroval tradiční přepestrý průvod, vlajky se třepotaly na každém kroku.

Výjimečná atmosféra svátku Australia Day se rozhostila též v tenisovém areálu. Legendární Rod Laver se uvelebil v lóži na stadionu, který nese jeho jméno. A sledoval jiskřivé galapředstavení svého následovníka Rogera Federera, který ve čtvrtfinále Australian Open zdolal Tomáše Berdycha 7:6, 6:2, 6:4.

„Naše zápasy mají vysokou úroveň, Tomáš je velmi silný, i on ze mě dělá stále lepšího hráče,“ pravil sedmnáctinásobný grandslamový šampion. Ač Federer je gentleman, nemluvila z něj jen zdvořilost. Berdych skutečně zaslouží uznání. A nejen od něj.

TEN MÁM. Tomáš Berdych se natahuje po forhendu v utkání s Rogerem Federerem.
ACH JO. Tomáš Berdych při marné snaze vyzrát na světovou trojku Rogera Federera.
HRÁL JSI DOBŘE. Roger Federer (vpravo) děkuje za zápas poraženému Tomáši...

Šestým rokem se bez přestávky drží v top 10. I po třicítce na sobě svědomitě pracuje. Dělá jisté pokroky. Častěji se pokouší tlačit k síti. Snaží se vylepšit pružnost a kondici, což dá při jeho vysoké a relativně těžké postavě zvlášť zabrat.

V Melbourne se ve 3. kole proti domácímu machýrkovi Kyrgiosovi obrnil proti všem vnějším vlivům. Nenechal se vyvést z koncentrace. I na raketě hledá drobnosti, z nichž by mohl vytěžit třeba jen titěrnou výhodu. Pořád se nevzdal snu o velkém titulu. „Kvůli čtvrtfinále na grandslamy nejezdím. Nebudu nad ním jásat, nejsem spokojený,“ řekl šestý muž na světě.

Potíž vězí v tom, že sice nevypadává z desítky, ale absolutní špičce se neblíží. A není to jen nějaká neuchopitelná domněnka. Kruté svědectví o tom vydávají výsledky.

Asi není složité vybrat pět alfasamců, kteří jsou obvykle na žebříčku nejvýš a rozdělují si nejvzácnější tituly. Djokovič. Federer. Murray. Nadal. A k velké čtyřce se postupně přidružil taky Wawrinka.

KDYŽ PODÁVÁ STÍN. Fotografie podání Tomáše Berdycha z netradiční perspektivy.

KDYŽ PODÁVÁ STÍN. Fotografie podání Tomáše Berdycha z netradiční perspektivy.

Berdych prohrál posledních 9 zápasů s Djokovičem. Posledních 5 zápasů s Federerem. Poslední 3 zápasy s Murraym. 18 z posledních 19 zápasů s Nadalem. A posledních 6 zápasů s Wawrinkou.

Poslední zápas s Federerem prohrál Berdych tento týden:

Nelichotivé série se táhnou delší dobu. Většinu z nich se Berdychovi nepodařilo přerušit ani po výměně trenéra. Pod sympatickým Venezuelanem Danim Vallverduem, jehož najal na podzim 2014, má skoro dvoumetrový Valach následující bilance s největšími mistry:

Djokovič: 0-5 (2:10 na sety),
Federer: 0-4 (0:9 na sety),
Murray: 0-3 (1:7 na sety),
Nadal: 1-1 (3:2 na sety),
Wawrinka: 0-1 (1:2 na sety).

„Zdálky pozoruju, že kluci dělají hodně práce, která se musí ukázat,“ řekl Ivan Lendl loni v létě při US Open. „Neprojeví se za týden, ale za šest, devět, dvanáct měsíců. Snad to tak bude i u Tomáše.“

Fotogalerie

Zatím se nic zásadního nezměnilo na grandslamech, hlavním cíli Berdychova úsilí. Dokráčel do semifinále (2015) a čtvrtfinále (2016) v Melbourne, osmifinále v Paříži, Londýně i New Yorku.

Nezhasla v něm touha hrdobce, rád by se dotkl tenisového nebe. Stále však naráží na bytelné mříže. Na pět borců, jež marně nahání. A zřejmě též na své limity. Není tak zručný jako Federer, pohyblivý jako Djokovič či Murray. V klíčových chvílích mnohdy nedovede ze sebe vyždímat to nejlepší jako oni.

V úterý v tie-breaku ztratil velmi důležitý první set. Dvakrát v partii prolomil Švýcarovo podání. A hned vzápětí prohrál to svoje. „To není podle mých představ,“ řekl sám Berdych.

Chce k hvězdám blíže, leč hrouda mu nohy víže, tepny touhou bijí... A přece hrozí, že to v éře velmistrů na kýženou trofej stačit nebude.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze