Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych je lepší, než si sám myslí, prohlásila britská tenisová legenda

Britská tenisová legenda Virginia Wadeová na počátku sedmdesátých let. | foto: Profimedia.cz

24 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Virginia Wadeová v roce 1977 vyhrála wimbledonský titul, na který od té doby Británie čeká. "Stejně tak jsme čekali na další návštěvu královny. Bude to velký den," říká Wadeová před čtvrteční návštěvou Alžběty II. ve Wimbledonu.

Na co si z roku 1977 vzpomínáte?
Pamatuju si, jako by to bylo včera. Lidé vstali, mávali vlajkami a tleskali, když královna vstoupila do lóže. Nepřišla tehdy proto, že jsem byla ve finále. To spíš já jsem postoupila do finále, protože jsem věděla, že přijde.

Letos si vybrala smutný rok. Poprvé v historii není v hlavní soutěži mužů jediný Angličan. Andy Murray sice hraje za Británii, ale hrdě se hlásí k tomu, že je Skot.
Anglický tenis je v krizi, o tom se není třeba dohadovat. A je v krizi celých těch 33 let. I když víc to platí mezi ženami, v mužích jsme přece jen měli Henmana, Rusedského, teď máme Murrayho. Myslím, že angličtí hráči jsou pod ohromným tlakem a dostávají divoké karty dávno předtím, než jsou připraveni. Pak logicky prohrávají, což je sráží.

Co se v tenise nejvíc změnilo od dob, kdy jste hrála?
Jednoznačně rakety. Je mi pětašedesát, ale když půjdu hrát dnes, budu dávat větší rány, než jsem dávala tehdy. Je to snazší, hlavně při servisu. Dřív bylo i víc talentovaných hráčů, těch, co opravdu byli šikovní. Dnes to jsou často mašiny, nadřené stroje. Každý zápas je boj.

Občas se říká, že v současném ženském tenise chybí osobnost, jako byly Kingová, Navrátilová, Grafová. Souhlasíte?
Naprosto. Mohla by to být Serena, ale měla v kariéře tolik výpadků, že má k těm jmenovaným daleko. Vyhrávala všechno, a pak zase nevyhrála nic. Tenis nutně potřebuje někoho dalšího. Když loni nehrály Heninová, Clijstersová a Šarapovová, byla to opravdu bída.

A toho dalšího vidíte v kom?
Je tam několik mladých a talentovaných. Woznická a Azarenková mají být příští generace, ale když jsem je viděla, upřímně si tím nejsem moc jistá. Lepší se mi zdají jiné hráčky, zatím ještě neznámé: Sevastovová z Lotyšska nebo Martičová z Chorvatska. Už ale nejsou tak mladé jako kdysi Capriatiová.

Kdo je pro vás letos favoritem?
Serena Williamsová a Nadal. Nemyslím si, že Federer má formu na vítězství. I Andy Murray se může dostat do finále. A pak vidím dva, kteří už taky dozráli na to, aby vyhrávali grandslamové turnaje: Söderling a Berdych. Ten je lepší, než si myslí, že je.Najdete na iDNES.czmobilní verze