Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych dospěl, libují si trenéři českého semifinalisty Wimbledonu

Berdychovi pomocníci. Trenér Tomáš Krupa (vpravo) a kondiční trenér David Vydra. | foto: Martin Moravec, MF DNES

2 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - I oni stojí za úspěchem tenisty Tomáše Berdycha. V jeho přípravě toho totiž hodně změnili: kouč Tomáš Krupa a kondiční trenér David Vydra. Dohromady jako tým pracují rok a půl.

Často se říká, že Berdych dospěl. Myslíte si to taky?
Vydra: Rozhodně. A ani ne tak tenisově jako spíš lidsky. Začal se o tenis víc zajímat, sleduje ostatní hráče, čte si o nich. Stará se o věci, o které se dřív nestaral. Regenerace, jídlo, volno... Byl víc dítě.
Krupa: Dřív všechno dělal automaticky. Trénink, servis, forhend, bekhend. Den za dnem.

A teď?
Krupa:
Přemýšlí o tom. Na tréninku zkoušíme situace, které přijdou v zápase. Vrátím mu servis a chci, aby mě hned dalším úderem zatlačil. Nebo ho nechám zadýchat a pak mu nahraju lehký míč, aby ho zabil. Pak ho třeba nechám servírovat, když má zvýšený tep.

Trénujete i taktiku?
Krupa:
Taky. Třeba mu řeknu: Stav je po třiceti, servíruješ, stojí proti tobě Južnyj. Jaký servis zahraješ? Musí si rychle uvědomit, jakou má jeho soupeř slabinu.

Taky to vypadá, že je při výměnách trpělivější.
Krupa:
Jakmile ho dřív někdo zatlačil, moc riskoval. Zahrál ránu, jednou se mu povedla, ale čtyřikrát ji zkazil. To jsme se taky snažili změnit a předvedl to třeba proti Federerovi. Když je pod tlakem, míč vrátí a nechá udělat chybu soupeře.

Tomáš Berdych v přípravě na semifinálový duel Wimbledonu s Novakem Djokovičem použil i malý fotbalový míč.

Tomáš Berdych v přípravě na semifinálový duel Wimbledonu s Novakem Djokovičem použil i malý fotbalový míč.Je v nejlepší kondici v kariéře?
Vydra:
Určitě ne. Už na tom byl líp a minimálně dvacet procent mu chybí. Hrál v prosinci finále Davis Cupu, takže na přípravu před sezonou nebylo tolik času.

Budete mu radit, aby ubral?
Vydra:
Zrovna jsme o tom mluvili. Říkal jsem mu, ať i o tomhle víc přemýšlí. Tomáš tenis tak umí, že když se bude cítit dobře, může dokázat velké věci. Jinak ne.

Co mu navrhujete?
Vydra:
Víc odpočívat a ne za každou cenu honit světovou desítku. Bojím se zranění. Lepší je, když bude skvěle připravený na dvanáct turnajů, než aby jich objížděl dvakrát tolik. To ho semele.

Když jsme se bavili o těch změnách, je tam ještě nějaká?
Krupa:
Tomáš hrál dřív častěji pro lidi než na výsledek. Říkám mu, že ne pokaždé se daří, ale to znamená, že se nedá vyhrát. Když mu nejdou dva údery, může vyhrát s jinými dvěma. To pochopil a tady se to ukázalo v zápasech s Istominem a Brandsem.
Vydra: Taky je soutěživější. Dřív pro něj byl důležitý jen tenis. Když jsme hráli na rozehřátí nohejbal, bylo mu to jedno. Teď si uvědomil, že musí vyhrát i tam. Nebo si o něco střiháme a i to chce vyhrát.

DOBOJOVÁNO. Tomáš Berdych porazil Federera a slaví postup do semifinále WimbledonuPOHODA. Tomáš Berdych porazil Rogera Federera senzačně postoupil do semifinále Wimbledonu

Vy se pořád o něco sázíte, hecujete, soutěžíte, že?
Vydra:
Tomáš ví, že se pořád hraje. Pořád. Třeba nedávno přišel, že koupil tři fotbalové dresy: brazilský, španělský a anglický. Rozlosovali jsme je a hrajeme, čí tým dojde dál. A jelikož je to málo, tak tipujeme přesný výsledek na každý zápas. Tomáš má Španělsko a trefil osm výsledků. My po pěti.

Dřív mu byly porážky trochu jedno. To se taky změnilo?
Vydra:
Hodně. Letos už jsem dvakrát viděl, že prohrál a ještě dva dny z toho byl špatný. Pořád mu to vrtalo v hlavě a pořád o tom přemýšlel. Třeba s Gulbisem v Memphisu, kdy podával na vítězství. Nutí ho to si říct, že se něco takového příště nesmí opakovat.

Má na tenis ideální věk?
Krupa:
Starý není. Lendl vyhrál první grandslamový turnaj, když mu bylo taky čtyřiadvacet. Mentalita Čechů je asi opravdu zpomalená, dospíváme později.

V čem bude v semifinále Djokovič nepříjemný?
Krupa:
Oproti Federerovi se líp brání a pohybuje. Tomáš musí tlačit, ale taky bude muset být opatrný. Vrátí se mu spousta míčů, které Federer nevrátil. Psychicky to bude náročnější. Nezkazit, vydržet.

Má už Berdych na to, aby se stal grandslamovým vítězem?
Oba:
Ano.Najdete na iDNES.czmobilní verze