Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych: Já a Panama Papers? Jen touha po senzaci

Český tenista Tomáš Berdych v duelu 1. kola Australian Open s Indem Bhambrim. | foto: AP

9 2016
Jeho jméno se objevilo mezi politiky, podnikateli a sportovci namočenými do rozsáhlé a vznětlivé aféry. Když se o tom tenista Tomáš Berdych tento týden dozvěděl od svého manažera Ivana Ljubičiče, strnul úžasem.

„Ivanovi chodí všechny zprávy, které se mě týkají, aby měl přehled. Hned ráno se mě ptal, co se děje,“ popsal Berdych v rozhovoru pro MF DNES. „Napadlo mě: Proboha, co je to za šílenost?“

Panama Papers

Sedmý hráč světa se právě v Monaku připravuje na antukovou část sezony. Prašnému povrchu se přezdívá červená špína. Jemná drť ulpívá na oblečení i na kůži. Berdych už je na ni za všechny ty roky na kurtech zvyklý.

Teď se však ocitl v neznámé situaci, v blízkosti jiné špíny, která zaneřádila jeho pověst. Je zmiňován v článcích o databázi Panama Papers, jež obsahuje firmy sídlící v daňovém ráji.

Společnosti v něm ukryté často podvádějí v účetnictví či perou nelegálně získané peníze.

„Absolutně se mě to netýká,“ tvrdí Berdych. „Připadá mi urážející, že lidi bez znalosti věci vyštrachávají rádoby senzace, berou si do pusy moje jméno a spojují ho s takovou aférou. Já jenom vím, že ta země existuje na mapě, to je tak celé.“

Berdycha a „Panamu“ přece jen cosi pojí. Vlastně kdosi. V odtajněných dokumentech lze nalézt Petra Skopala, jednatele sítě solárních elektráren. Poloviční podíl v jedné z nich – FVE Lužany – náleží 30letému Berdychovi.

„Toho člověka samozřejmě znám, ale nemáme společný majetek,“ říká. „A i kdyby... Kdybych například něco spoluvlastnil s vrahem, přece to neznamená, že jsem taky někoho zabil. Vše, co se týká té elektrárny, je zcela transparentní.“

„Připadá mi urážející, že lidi bez znalosti věci vyštrachávají rádoby senzace a berou si do pusy moje jméno.“

FRUSTRACE. Tomáš Berdych ve čtvrtfinále turnaje v Miami.

Berdych už se šestým rokem bez přestávky drží v elitní desítce na žebříčku ATP. Posbíral dvanáct titulů. Na turnajových odměnách vydělal 24408704 dolarů. Další miliony utržil na základě sponzorských smluv.

Pochází z Valašského Meziříčí, oficiálně sídlí v Monte Carlu. Připadá mu absurdní domněnka, že by přes Panamu nějakým způsobem obcházel zákony. „Je to prostě přitažené za vlasy. Zkomolené a semleté dohromady,“ zlobí se.

Připadá si neprávem očerněný a začal se bránit. Mezi tréninkovým drilem na antukových dvorcích v místě svého trvalého bydliště nastartoval proces, který ho má očistit.

„Kontaktoval jsem právníky, se kterými dlouhodobě spolupracuju, a zadal jsem jim, aby zajistili nápravu. Doktor Šťovíček už to razantně řeší,“ oznámil.

Berdych prostřednictvím svých zástupců požádal o omluvu od agentury ČTK, jež nepřesně vyložila původní zprávu Českého centra pro investigativní žurnalistiku.

„Jsem připraven využít veškerých prostředků,“ řekl. „Nenechám to tak.“

V sobotu se agentura ČTK omluvila: „Omlouváme se tímto panu Tomáši Berdychovi, že jsme o něm ve zprávě vydané dne 4.4.2016 nepravdivě uvedli, že je jeho jméno uvedeno v databázi Panama Papers. Jméno pana Tomáše Berdycha se ani dle informací dostupných na stránkách, ze kterých jsme tuto informaci čerpali, tj. na stránkách http://www.investigace.cz/panamapapers, ani dle jiných dostupných informací v databázi Panama Papers nenachází.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze