Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sky opět vítězí, přestože tým Etixx hrál přesilovku. Štybar dojel sedmý

Zdeněk Štybar během závodu Omloop Het Nieuwsblad. | foto: Profimedia.cz

28 2015
Tým Sky kráčí zkraje sezony od triumfu k triumfu. Poté, co minulý týden ovládl etapové závody Kolem Andalusie a Kolem Algarve, zvítězil tentokrát zásluhou Iana Stannarda i v první ze seriálu belgických klasik Omloop Het Nieuwsblad. Britský tým to dokázal přesto, že stáj Etixx, závodící na své domácí půdě, hrála v závěru přesilovku 3 na 1.

Dvaačtyřicet kilometrů před cílem v Gentu rozjel Niki Terpstra na Lebergu tempo a byl u zrodu čtyřčlenné skupiny, ve které šlapali hned tři cyklisté Etixxu, kromě Terpstry ještě Tom Boonen a Stijn Vandenbergh.

S nimi tu byl coby sám voják v poli plném nepřátel už pouze Ian Stannard v černém dresu Sky, obhájce loňského prvenství. 

Vypracovali si půlminutovou převahu, zatímco za nimi se zformovala tříčlenná skupinka pronásledovatelů: van Avarmaet z BMC, Vanmarcke z Lotta Jumba a Zdeněk Štybar v dresu českého mistra. Ten se pochopitelně v souladu s týmovými pokyny držel na konci této skupiny a nestřídal, aby nenapomohl ke stíhání týmových kolegů z Etixxu.

Osmnáct kilometrů před cílem sice pronásledovatelé snížili náskok vedoucího kvarteta na 20 vteřin, jenže pak už náskok vedoucí čtveřice jen narůstal, na 35, 45, 50 vteřin, na celou minutu.

Čtyři kilometry před cílem se pokusil o sólový únik Boonen, po chvíli však byl sjet. Vzápětí zaútočil Stannard a za něj se pověsil jen Terpstra, loňský vítěz Pekla Severu.

Po těsném spurtu zvedal ruce nad hlavu Brit! Dokázal zdánlivě nemožné. Vypořádal se s výraznou přesilovkou nejsilnější klasikářské stáje světa.

„Mít tři chlapce z Etixxu kolem sebe a přesto vyhrát, to bylo vážně dost tvrdé. Pořád nechápu, jak se mi to povedlo,“ svěřoval se nadšený vítěz.

„Neuvěřitelné vítězství. Sázky byly proti němu, ale Ian měl jiný názor,“ jásal tým Sky na Twitteru.

Zdeněk Štybar se do spurtu o 5. až 7. místo nezapojil, v duchu fair-play svěsil nohy a nechal bojovat o pořadí dva další jezdce, kteří v jeho skupince tahali tempo. Cílem projel na sedmé příčce. O jedno místo za ním dorazil s výraznou ztrátou exmistr světa Philippe Gilbert.

Pro Gilberta to byla patrně jediná klasika po kostkách v sezoně 2015, opět se chce soustředit až na ty ardenské. „Přesto se do budoucna stále nevzdávám svého snu pokusit se vyhrát všech pět Monumentů,“ řekl před startem 32letý Belgičan. Tedy i Flandry a Paříž-Roubaix.

Tým Sky naopak bude mít na kostkách kromě Stannarda mezi svými trumfy i Bradleyho Wigginse, dávajícího letos na jaře sbohem své silničářské kariéře.

Skvělá nálada nyní panuje v britském týmu.

Před týdnem v Andalusii měl Sky čtyři jezdce v první osmičce celkového pořadí. Nyní měl pro změnu Etixx čtyři muže mezi nejlepšími sedmi. Ale... na rozdíl od andaluské mise týmu Sky, nemohl oslavovat vítěze ze svého středu.

Přesto Zdeněk Štybar zaznamenal už čtvrté umístění v Top 10 při svém povedeném vstupu do sezony.

Mnohem významnější klasiky teprve přijdou.

A přibudou i další silní soupeři. „Ostatní už závodí v Belgii a já absolvoval teprve svůj první trénink po návratu z Ománu,“ vzkazoval Fabian Cancellara.

Omloop Het Nieuwsblad

jednorázový závod European Tour

Gent-Gent (200 km): 1.Stannard (Brit./Sky) 4:58:42, 2. Terpstra (Niz.) stejný čas, 3. Boonen (Bel.) -3 vt., 4. Vandenbergh (Bel./všichni Etixx) -12, 5. Vanmarcke (Bel./Lotto Jumbo), 6. Van Avarmaet (Bel./BMC) oba -1:24, 7. Štybar (Etixx) -1:29, 8. Gilbert (Bel./BMC) -4:35, 9. Rowe (Brit./Sky), 10. Démare (Fr./FdJ) oba -4:55.

 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze