Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bejrut je mercedes mezi koňmi, říká trenér Janda před Velkou

Trenér Jiří Janda a ryzák Teviot. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

5 2010
Ve stáji Jiřího Jandy už jen odpočívají Bejrut a Teviot. Dva koně, které připravil do nedělního vrcholu sezony, 120. Velké pardubické, ve své centrále v Holičkách u Heřmanova Městce.

Janda se tak zařadil po bok Josefa Váni a Radka Holčáka, kteří do boje o vítězství posílají více koní najednou.

"Bejrut je zřejmě nejlepší kůň, jakého jsem kdy měl. Je to mercedes mezi dostihovými koňmi. jenže je za těch devět let trochu obouchaný. Už ví, že se dá občas ulívat a neudělá víc, než musí. A proto je strašně složité odjezdit ho v dostihu. Na plnokrevníka je extrémně klidný, můžete si na něj sednout, zapnout si k sobě dítě na poníkovi a jet na vycházku, takový je charakter," říká o devítiletém valachovi jeho trenér.

Líbivý tmavý hnědák je osobnost a ne každý žokej dokáže jeho kvality prodat. Letos se to povedlo snad jen Jiřímu Kouskovi, který s ním prakticky stylem start ovládl dostih na 5200 metrů, který měl být jeho posledním startem.

Majitel ho totiž chtěl v případě špatného umístění po dostihu stáhnout z tréninku, protože nedosahoval požadovaných výsledků.

"Kousek ho odjel senzačně, takhle se to ještě nikomu nepodařilo," říká Janda. Ten však v jeho sedle nebude, protože si vybral do Velké Bremen Plana.

Bejruta pojede zkušený žokej Pavel Kašný. Proto Janda věří, že dokáže Bejrutovi dostih nezošklivit a nevezme mu touhu soutěžit.

"On musí chodit zepředu. Jak jde za koňmi a létá na něj bláto, tak ho to nebaví," říká jeho trenér. Jak ale dodává, ze špice může jít kůň jen určitou dobu, aby vydržel se silami.

"Bude záležet na žokejovi, jak se s tímhle popasuje a kdy ho na chvíli uklidí do druhé stopy, nechá ho odpočinout, než ho zase pobídne do čela," nastiňuje tak trochu taktiku jízdy, takzvané ordre, Janda.

Teviot chce hlavně dokončit

A cíle? Jeho ambiciózní majitel ho chce vidět samozřejmě co nejvýše. To majitel Teviota má společně s trenérem cíle menší. Ve zdraví přejít kurz Velké pardubické a dokončit.

"On je mladý, není na něj kam spěchat. Na rozdíl od Bejruta je však nesmírně chtivý, poctivý a pracovitý," přibližuje Janda svého druhého svěřence v dostihu.

Zatímco ti nejlepší majitelé si svoje koně vozí z dražeb v Anglii, Polsku nebo v Německu, sedmiletý ryzák je koněm českého chovu.

"Teviot je tempový kůň. Hodně bude záležet na závěru dostihu. Ten se speciálně u něj musí umět načasovat. Když se na něj začne tlačit dřív, tak tu rychlost v cílové rovině nemá," říká trenér Janda.

Sedmiletý ryzák vzbudil poprvé pozornost loni, kdy ovládl prestižní Cenu Vltavy při mítinku v rámci Velké.

Jeho stálým jezdcem je žokej Luboš Urbánek, který pojede sedmiletého ryzáka i při Velké.

"Je to sehraná dvojice," říká trenér. Letos vyběhl Teviot dvakrát. V kvalifikačním testu obsadil třetí místo, v dostihu na 5200 metrů skončil pátý.

"Teviot by potřeboval, kdyby v neděli v půl osmé ráno začalo pršet a nepřestalo až do startu Velké. To by bylo přesně pro něj," přeje si Janda, který se zaměřuje hlavně na práci s rovinovými koňmi.

V roce 1990 nachystal pro tehdejšího rovinového šampiona žokeje Vlastimila Smolíka hřebce Gimta, který s ním vyhrál nejprestižnější rovinový dostih v Česku -Derby.

Ve Velké pardubické měl Janda prozatím dvakrát Profila, který jednou nedošel, loni skončil v poli poražených. Letos však mohutný hnědák na startovní listině není, ačkoli se o právo startu ve Velké ucházel. "Při dostizích měl úraz nohy, nyní ho léčíme. Je otázkou, jestli ještě vyběhne. Letos to však rozhodně nebude," říká Janda.Najdete na iDNES.czmobilní verze