Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Běžec na lyžích Bauer nepoběží na MS štafetu, soustředí se na padesátku

17 2015
Poprvé po 14 letech bude v sestavě štafety českých běžců na lyžích chybět Lukáš Bauer. Trenér Petrásek vyhověl jeho žádosti, aby se mohl soustředit na klasickou padesátku s hromadným startem, v které by rád bojoval o medailové příčky.

„Štafetu zatím plánujeme bez Lukáše Bauera, kterého tímto chceme podpořit, aby mohl dosáhnout co nejlepších výsledků v individuálních závodech,“ řekl Petrásek před středečním začátkem šampionátu. „O uvolnění ze štafety sám požádal. Závodní program v závěru šampionátu je nabitý a my mu chceme vyjít vstříc,“ řekl kouč.

„Ano, poprvé v kariéře nejspíše nepojedu štafetu na mistrovství světa. O tuto možnost jsem požádal, byť pro mě štafeta byla vždy prestižní záležitostí,“ uvedl Bauer.

 „Velmi si vážím, že mi vedení vyšlo vstříc, byť rozhodování určitě nebylo jednoduché. O to víc cítím závazek výborného výsledku v některém z mých startů.“ Sedmatřicetiletý Bauer se letos soustředí na 50 km klasicky. Trojnásobný olympijský medailista a stříbrný z klasické patnáctky na MS v Liberci 2009 kvůli tomu oželel i oblíbenou Tour de Ski a ve Falunu plánuje jet vedle padesátky o čtyři dny dříve volnou patnáctku. Štafeta je v programu mezi tím, dva dny před padesátkou.

Rychlý sled tří závodů Bauer zmínil jako jeden z důvodů, proč vynechá štafetu. „Věřím, že jak na patnáctce tak na padesátce, která je mým hlavním cílem, mohu útočit na výborné umístění,“ řekl Bauer. Předloni na MS v Itálii tyto tři závody po sobě jel. „A na padesátce mi v posledním okruhu došlo a skončil jsem šestnáctý, přičemž jsem do něj najížděl druhý nebo třetí,“ připomněl.

Faktem také je, že po ukončení kariéry Martina Koukala a Jiřího Magála nemá štafeta předpoklady bojovat o přední příčky. Ve Světovém poháru vedle Bauer už v distančních závodech bodoval pouze Martin Jakš, ostatní se neprosadili.

Úplně ještě Bauerova neúčast v českém kvartetu ale jistá není. „Pořád samozřejmě může nastoupit. V případě, že uspěje už na patnáctce, tak s ním počítáme jako s žolíkem, kterého případně využijeme,“ nadhodil Petrásek možnou variantu. „Samozřejmě, pokud by se mi podařilo dosáhnout výborného výsledku již patnáctce, anebo by ostatní členové štafety jezdili na šampionátu výborně, tak jsem připraven a rád naskočím do štafety, byť bych tím dal v risk padesátku,“ řekl Bauer.

Bauer debutoval ve štafetě na světovém šampionátu v roce 2003 ve Val di Fiemme a od té doby nechyběl v české sestavě ani jednou. Vždy byl k dispozici rovněž na olympijských hrách a podílel se na bronzu ve Vancouveru 2010.

Složení štafety ve Falunu je zatím otevřené. Rozjíždět by ji měl nejspíše Aleš Razým a po něm nastoupí Jakš. Na další dvě místa má trenér tři adepty - Dušana Kožíška, Jana Šraila a uvažuje, že povolá Petra Knopa. „Musel by samozřejmě prokázat výkonnost. Šanci by dostal ve skiatlonu,“ řekl Petrásek.

Úvodní čtvrteční sprinty klasicky pojedou Razým, Kožíšek a Bartoň, který pak pojede domů. Do skiatlonu nastoupí Jakš, Šrail a možná Knop. Sprint dvojic volně obstarají Razým s Kožíšekem a patnáctku bruslením by měli jet Bauer a Jakš. „A k nim ještě dva závodníci, které budu tlačit do štafety,“ doplnil Petrásek.

Pro Petráska bude ve Falunu úspěchem každé umístění do desítky. „To bude fantastický. Ještě před sezonou jsem říkal, že na to má Lukáš a u něj si pořád myslím, že do šestého místa by to bylo skvělé. I Martin by měl být ten, který bude o desítku bojovat,“ řekl trenér a dodal: „Bohužel pro Aleše se sezona zatím vyvíjí docela mizerně, takže u něj jakékoliv umístění do dvaceti by bylo vynikající.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze