Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na domácím šampionátu běžců na lyžích se ukážou i Australané

Mezi účastníky domácího šampionátu v běhu na lyžích nebude chybět ani česká ženská jednička Eva Vrabcová-Nývltová. | foto: Svaz lyžařů ČR

21 2015
V konkurenci více než stovky závodníků z devíti zemí se od středy v Novém Městě na Moravě uskuteční Mezinárodní mistrovství České republiky v běhu na lyžích. Pro domácí reprezentaci půjde o nominaci na seniorské mistrovství světa, které bude v termínu od 18. února do 1. března hostit švédský Falun, stejně jako o světový šampionát juniorů a závodníků do 23 let, jenž se od 2. do 8. února uskuteční v kazašské Astaně.

„Zvolili jsme způsob americké kvalifikace, kde se mistři republiky automaticky nominují na mistrovství světa,“ uvedl sportovní ředitel běžeckého úseku Svazu lyžařů České republiky Čestmír Skrbek.

„Je to motivace především pro mladé závodníky, kteří se tak alespoň jednou dvakrát v sezoně mohou potkat s těmi nejlepšími, kteří jezdí svěťáky,“ pokračuje Skrbek. „Navíc v takhle nádherném areálu, kterým Vysočina Arena bezesporu je,“ doplnil.

Program mistrovství

Středa 21. ledna
od 10.00: 10 km volně žen, juniorek 15 km volně mužů, juniorů

Čtvrtek 22. ledna
od 13.30:
sprint 1,3 km klasicky žen, juniorek, sprint 1,6 km klasicky mužů, juniorů

Sobota 24. ledna
od 9.30:
15 km klasicky žen, 10 km klasicky juniorek, 30 km klasicky mužů, 15 km klasicky juniorů

Neděle 25. ledna
od 10.00:
Štafeta 3x 5 km (K, V, V) žen Štafeta 3x 7,5 km (K, V, V) mužů

Pozn.: vše Vysočina Arena, Nové Město na Moravě 

V Novém Městě na Moravě se tak představí téměř kompletní česká špička. „Jediný, kdo se nám bohužel neuzdravil, je Lukáš Bauer,“ lituje Skrbek. „Nebude proto startovat ani v nedělním maratonu Marcialonga, který měl původně v plánu.“

Naopak hned ve středu se na start závodu žen a juniorek na 10 kilometrů volnou technikou postaví nejúspěšnější česká závodnice v letošním ročníku prestižního seriálu Tour de Ski, Eva Vrabcová Nývltová. Na úvodní závod žen a juniorek se přihlásilo kolem čtyřicet běžkyň, na trati 15 km se představí zhruba sedm desítek mužů a juniorů.

„Kromě našich se přihlásili i závodníci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Lucemburska, Rumunska a Austrálie,“ prozradil předseda pořádajícího oddílu SK Nové Město na Moravě Zdeněk Krška. „Ze známých jmen jsou zde Poláci Sebastian Gazurek a Jan Antolec nebo Rumun Paul Constantin Pepene, který už svěťáky jezdí taky. Jinak jsou to spíš mladší závodníci, kteří sbírají FIS body,“ doplnil Krška.

Zítra jsou na programu sprinty, po pátečním volném dni bude šampionát pokračovat sobotními dlouhými závody klasicky a vyvrcholí nedělními štafetami. „Hodně závodníků ale v pátek odjede na Slovensko na Světovou zimní univerziádu,“ připomněl Krška akci, kterou bude od 25. ledna do 1. února hostit Štrbské Pleso.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze