Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bitva běžců na lyžích: Jakš dvakrát porazil favorita Bauera

Martin Jakš (v popředí) a Aleš Razým. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

29 2014
Největší hvězda českého běhu na lyžích se musela sklonit před mladším kolegou. A hned dvakrát. Lukáš Bauer při sobotním závodu mistrovství republiky na kolečkových lyžích v Liberci nestačil na vítězného Martina Jakše a na druhém místě za ním zaostal o celou minutu.

„Člověku se samozřejmě nechce prohrát s konkurencí, ale na druhé straně být druhý za Jakšíkem není žádná ostuda. Hodnotím to jako velmi dobrý trénink a výkon,“ řekl Lukáš Bauer.

Oproti loňsku, kdy přišel pozdě na start, se Bauer při letním šampionátu zlepšil o tři místa. Sám však přiznává, že kolečkové lyže nejsou jeho úplně oblíbeným náčiním.

„Není to alfa a omega, podle které budu hodnotit, jak jsem trénoval. Snažil jsem se bojovat a i druhé místo je pro mě dobré. Hlavně abych závodil dobře v zimě,“ dodal 37letý běžec Dukly Liberec, který se na další sezonu připravuje s německými i ruskými reprezentanty.

Vítězný Martin Jakš sám ani nečekal, že na 15kilometrové trati bude tak suverénní. „Je to pro mě překvapení,“ přiznal. „Chtěl jsem za to vzít od začátku nejvíc, co to půjde, a mezičasy mi zvedaly náladu. Dojel jsem to dobře, i když mi v závěru docházely síly.“

Porazit trojnásobného olympijského medailistu a vítěze Tour de Ski Lukáše Bauera je pro Jakše vždycky něco extra. „On je světová špička, takže to potěší,“ usmíval se Jakš. „Uvítal bych ale, kdyby nás víc proháněli mladí závodníci a byla by větší konkurence.“ Vítězem ženského závodu ve Vesci byla podle očekávání česká jednička Eva Vrabcová. „Byl to pro mě letos první ostrý závod na kolečkových lyžích, takže to dost bolelo,“ přiznala.

Aby to snad neměli běžci na lyžích moc jednoduché, včera si to v rámci republikového šampionátu rozdali i v běhu do vrchu. Jejich strastiplná cesta na kolečkových lyžích končila až na vrcholu Ještědu. A pořadí na čelních místech bylo mezi muži stejné jako v sobotu. Vítězný Jakš tentokrát urval Bauera až ve finiši. Třetí místo vybojoval fenomenální dálkový běžec Stanislav Řezáč.

Vrchařský podnik žen se při neúčasti Vrabcové stal kořistí karlovarské Petry Novákové. Oba mistrovské závody byly součástí lyžařského víkendu v Liberci, který začal už v pátek exhibicí Ski Street v ulicích města. Vyhrála stejně jako loni dvojice Aleš Razým a Martin Jakš. Nejlepším ženským týmem bylo duo Eva Vrabcová-Nývltová a Petra Nováková.

Na sprinterské pódium se netradičně postavil i vytrvalec Lukáš Bauer, jenž vybojoval třetí příčku společně s Petrem Knopem. „Je to mladíček, který letos poprvé přišel do reprezentace, já jsem zase na tom druhém protipólu. Nechtěl jsem mu to zkazit. Ale užíval jsem si to a myslím, že on taky,“ řekl Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze