Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


La Diagonela. Bauerovy laufaře čeká třetí závod

Petr Novák jako nováček týmu Lukáše Bauera pro sérii Ski Classics na soustředění na Dachsteinu. | foto: eam Pioneer Investments - Craft

23 2016
La Diagonela. Ve švýcarském údolí Engadin nedaleko Svatého Mořice v sobotu rozvine elitní laufařská série Visma Ski Classics své další pokračování. Elitní vlna žen startuje dnes v 9.20 hodin, muži o deset minut později. V barvách Teamu Pioneer Investments - Craft v dálkovém běhu na lyžích Lukáše Bauera bude závodit kvarteto laufařů: Švédka Lina Korsgrenová, Petr Novák, Ondřej Horyna a Estonec Algo Kärp.

Teprve třetí ročník závodu se jede ve vyšší nadmořská výšce 1700 - 1800 metrů, proto se Lina Korsgrenová aklimatizovala v místě závodu Zuoz od neděle. „Vyhlásila, že chce být celkově do tří, což znamená v každém závodu atakovat bednu. Bude to mít těžké, ale ve všech dosavadních startech v sezoně si vedla výborně a ukázala, že jezdí lépe než loni. Bojovat o stupně vítězů je tak znovu reálné,“ věří šéf týmu Bauer.

Druhé místo Korsgrenové mezi ženami na Jizerské padesátce bylo pro Bauerův tým nejlepším výsledkem v posledním závodu série Visma Ski Classics. „Jsem spokojená, protože jsem součástí českého laufařského týmu a uspět na české půdě jsem moc chtěla. Jsem šťastná, i když to byl velice náročný závod,“ pochvalovala si po závodě Korsgrenová.

Z mužů v Bauerově týmu skončil na Jizerské 50 nejlépe čtyřiadvacátý Petr Novák, který jako jediný z nich projel cílem a závod dokončil jako jeden z šestadvaceti nejrychlejších, ve stodvacetihlavém poli elitních běžců.

Novák byl v posledních dnech ve Francii na testování lyží Rossignol, na které přestoupil před letošní zimou. Znovu by měl být mužským lídrem týmu a Bauer očekává umístění do dvaceti. „Jizerská padesátka byla z jeho pohledu ovlivněna cestováním z Číny a žaludečními problémy. Teď měl veškerý servis přímo k závodu. Doufám, že konečně potvrdí, co v něm vidím a bude mezi desítkou a dvacítkou,“ připomíná Bauer start svého souseda z Božího Daru v čínské obdobě Vasova běhu.

Letos nový člen a jeden z lídrů týmu Lukáše Bauera Team Pioneer Investments - Craft nenašel v Čchang-čchunu přemožitele na trati padesát kilometrů klasicky. Novák zvítězil stylem start - cíl, svým soupeřům ujel brzy po startu a pro odměnu 3500 eur (přes 94 tisíc korun) si dojel s výrazným náskokem. „Pozvánka na China Vasaloppet byla pro mě lyžařským vysvobozením,“ vysvětloval Novák patálie se sněhem na českých horách jako jeden z důvodů, proč se rozhodl pozvání na čínskou obdobu Vasova běhu přijmout.

Čínský Vasův běh je od roku 2014 zařazen do programu dálkových běhů Worldloppet a je součástí pětidílné etapové série Tour de Ski Čína.

Algo Kärp se při Jizerské 50 držel nadějně tři kola, ale pak se na něm projevilo, že byl po nemoci a odpadl. „Kdyby teď míchal vepředu déle, bylo by to fajn a u Ondry Horyny bych byl rád, kdyby dojel do čtyřiceti,“ doplnil Bauer.

Závod bude dlouhý přes padesát kilometrů. Z tradiční trasy musí organizátoři vynechat přejezd jezera u Svatého Mořice. „Led musí být tlustý půl metru, aby se na něm mohlo jet, což není, a proto nemají oficiální povolení,“ vysvětluje Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze