Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč Djokovičův rádce Becker jezdil k hrobu v Novém Jičíně

Boris Becker sleduje na Australian Open zápas svého svěřence Novaka Djokoviče. | foto: AP

28 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Až se ve čtvrtek v Aréně Roda Lavera rozpoutá úpěnlivě vyhlížená bitva tenisových titánů, on nebude stát přímo na scéně. Přesto se často objeví v záběrech kamer. Novak Djokovič bude k Borisi Beckerovi při utkání s Rogerem Federerem upírat své nadpřirozeně bystré oči, díky nimž vidí směr i rotaci míče dřív než jeho soupeři.

Boris Becker, chlap s pověstí protivného náfuky. Bývalý obávaný šampion, nyní takzvaný superkouč světové jedničky. A také muž s českými předky. „Mám svobodomyslnou povahu po matce, která si prošla zvlášť těžkými časy,“ vyprávěl kdysi pro New Straits Times.

V roce 1945 se Elvíra Pilschová (nyní 80) coby desetiletá dívka spěšně stěhovala s rodiči z Československa. „Prchali před Rusy do Německa a dva roky žili ve stanu v utečeneckém táboře,“ líčil onehdy Becker.

Djokovič vs. Federer

Sledujte on-line přenos z utkání

Tento týden v Melbourne, v rozhovoru se slovensko-australským novinářem Andrejem Bučkem pro deník SME, ještě doplnil: „Máma měla oba rodiče Čechy. Jezdil jsem do Nového Jičína k jejich hrobu.“

Beckerův příběh maličko připomíná osud Stanislase Wawrinky, švýcarského šampiona Australian Open a Roland Garros. Jeho děda byl po 2. světové válce odsunut z Broumova u Náchoda do Německa.

Mezi Beckerovy hlavní rivaly v počátku kariéry patřil Ivan Lendl. Chlap s razantním stylem hry a přezdívkou „Bum Bum Boris“ si rovněž vzpomíná na utkání se slovenským sokem Miloslavem Mečířem.

„Právě tady v Melbourne jsem s ním prohrával 4:6, 6:7 a 1:3, ale zápas jsem obrátil,“ řekl pro SME. „Miloš je velká osobnost a vynikající hráč. Dvakrát mě porazil.“

Vybavil si i cestu na bratislavskou exhibici s Petrem Kordou v roce 1994. V letadle zjistil, že v Mnichově zapomněl doklady. Leč poté, co jej kontrola nechala projít, spokojeně pravil: „Můj obličej je mým pasem.“

Když před dvěma lety k Djokovičovi nastupoval, aby v roli hlavního trenéra nahradil Slováka Mariána Vajdu, kdekdo pochyboval o přínosu solitérského nerudy pro srbského „Spidermana“. S dosti zaoblenou postavou vypadal vedle šlachovitého sportovce podivně. Kulhal.

A vida! V lednu 2016 se sice belhá dál, neb se úplně nezotavil po operaci kotníku. Avšak Djokovič s ním (a částečně dál s Vajdou) po nesnadné seznamovací fázi opět začal vládnout světu. Kvůli časovému vytížení zatím nestihl přijmout Vajdovo pozvání na Slovensko. Ale až to jednou klapne, třeba se taky znovu zastaví na hřbitově v Novém Jičíně.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze