Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Beachvolejbalové matky to na písku myslí vážně

Soňa Nováková (vpravo) a Tereza Tobiášová | foto: Luděk Peřina, MAFRA

22 2010
Startovací sezona. Tak hovoří o letošním společném návratu na beachvolejbalové kurty Soňa Nováková a Tereza Tobiášová. Přesto zažívají, aspoň na domácím písku, úspěšné léto.

Na všech pěti turnajích, jichž se letos Soňa Nováková a Tereza Tobiášová v Česku zúčastnily, neskončily hůř než třetí. "Říkaly jsme si, že od této sezony toho nemůžeme moc čekat, ale našimi výsledky jsme docela překvapené," přiznala Tereza Tobiášová. "Hlavně mistrovstvím republiky v Opavě."

Tam se jim konečně podařilo porazit i jednu ze dvou nejlepších českých dvojic – Kristýnu Kolocovou a Markétu Slukovou. Ve finále pak prohrály s Lenkou Háječkovou a Hanou Klapalovou 1:2.

"Pro mě je nejdůležitější, že jsme v Opavě opravdu hrály dobře," řekla Soňa Nováková. "Když nám to tak půjde dále, mohly bychom se i ve Světové sérii dostat do hlavní soutěže."

Soňa Nováková Obě třicátnice patří k legendám českého plážového volejbalu. Vždyť Nováková získala už 10 mistrovských titulů a Tobiášová dva. Nováková má spolu s Evou Ryšavou i bronz z mistrovství světa.

Leč ani bohaté zkušenosti jim ve finále domácího šampionátu nestačily. "Zkušené to jsme, ale možná věkem, jenže holky už odehrály spoustu kvalitních utkání, jezdí kompletní Světovku, mají za sebou desítky dobrých zápasů a právě ty nám letos chybějí," uvedla Tereza Tobiášová. "My prakticky začínáme. Ve finále jsme mohly jen překvapit."

Tobiášová, matka tří dětí, se na písek vrátila po mateřské dovolené. Loni v září se jí narodila dvojčata. Nováková, matka dvou dětí, loni odehrála jen několik turnajů s Lenkou Háječkovou, jíž se zranila spoluhráčka Petra Novotná.

Odmítají však, že by se plážovým volejbalem chtěly už pouze bavit. "To taky, ale zároveň chceme vyhrávat. Beachi věnujeme hodně času a energie, ale pro mě po dětech to je pořádná dřina, dostat se do formy a hrát. Jde mi to pomaleji," tvrdí Tereza Tobiášová.

Problémem je podle ní především fyzická kondice. "Spoustu zápasů jsme nedotáhly do vítězného konce jen proto, že soupeřky měly o trochu více sil, ale už se to zlepšuje."

Tereza TobiášováNávrat do špičky i na světový písek myslí vážně. "Chceme uspět," potvrdila Soňa Nováková. "Je to ale složité, protože na turnajích Světové série musíme do kvalifikace a uspět v ní je pořádně těžké. Dvojice se stále více vyrovnávají, takže i kvalifikace je strašně náročná."

Nováková je přesvědčená, že pokud budou hrát jako v Opavě, tak se aspoň jednou do hlavní soutěže dostanou. Nynější turnaj v Marseille vynechávají, ale pak se chystají do Klagenfurtu. Do konce prázdnin chtějí objet čtyři díly Světové série. Leč na podzim se vrátí k šestkovému volejbalu.

"Abychom mohly hrát jenom beach, potřebovaly bychom sponzory, lepší podmínky, a to je u nás těžké," podotkla Soňa Nováková, která bude opět nahrávat v mistrovském Prostějově.

Tereza Tobiášová bude trénovat s extraligovým Brnem. "Ale jsem domluvená jen na tréninky, do hraní se mi už moc nechce," usmála se. "Možná odehraji nějaký zápas až v play-off, ale uvidíme, jak na tom budu a co na to klub."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze