Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jako na olympiádě, žasla Baumrtová a chválila se: Dvě finále jsou super

Simona Baumrtová | foto:  Dan Materna, MAFRA

8 2014
Možná byla utahaná - pět startů plus štafety absolvovala Simona Baumrtová na mistrovství světa plavců v krátkém bazénu. Určitě byla spokojená. "S časy, jaké jsem tady dosáhla, bych na minulém šampionátu v Istanbulu brala medaili na všech tratích," připomněla. Ze všeho nejvíc však byla 23letá znakařka překvapená. Z konkurence, jaká do Dauhá dorazila.

„Je to tady jako na olympiádě,“ žasla Baumrtová. Devět z deseti medailí získala právě v krátkém bazénu, tentokrát však chomutovská plavkyně slavila „jen“ dvě finálové účasti. „Já jsem naprosto spokojená, finále jsou super,“ pochválila se přesto.

Už před odletem plavci tušili: Bude to peklo. Přes 170 výprav se chystalo do Dauhá. „Špičková konkurence,“ předvídal trenér reprezentace Vlastimír Perna. A když Baumrtová koukla do startovních listin, zakroutila hlavou: Všechna nejslavnější jména znaku přijela bojovat o světové světové tituly.

„Je pravda, že před mistrovstvím jsem čekala lepší jak umístění, tak časy, ale vůbec jsem nevěděla, že soupeřek nebude chybět vůbec nikdo,“ podivovala se v rozhovoru Radiožurnálu. „Nepřijela jen Melissa Franklinová,“ připomněla Američanku, čtyřikrát zlatou z her v Londýně.

A o to víc si Baumrtová cenila svých umístění z katarského bazénu. Na stovce, kterou zahajovala a na níž obhajovala bronz z před dvou let v Istanbulu, skončila devátá, na dvoustovce dohmátla osmá, sedmá byla v posledním a nejkratším svém závodě - padesátce.

Loučení s mistrovstvím podle představ, libovala si. „Jsem spokojená, je to můj druhý nejlepší čas v životě.“ Loni se na nejkratší distanci stala mistryní Evropy, však se sama považuje hlavně za sprinterku, a v Dauhá se svému českému rekordu přiblížila na 12 setin sekundy.

S Britkou Daviesovou se pak podělila o 7. místo. „Konkurence je prostě obrovská a asi ani nejsem v takové psychické pohodě, jako jsem byla před rokem,“ dumala Baumrtová. „A to se na výkonech projevilo. Ale být sedmá, osmá, devátá, to je prostě super.“

Přesto byla po své hlavní disciplíně v šoku. Dva roky nazpět slavila na stovce medaili, tentokrát zůstala před branou finále. Čas 57,37 sekundy = první nepostupové místo. O 8 setin sekundy! „Jsem smutná, nevím, co bylo špatně,“ říkala ve středu po svém vyřazení. „Prostě jsem to pocitově nebyla já. Nevím, kde dělám chybu. Celý podzim jsem plavala výborně a teď nevím, co se děje.“

Na dvojnásobné trati si zklamání vynahradila, ze semifinále prošla osmým místem a stejné pak brala i ve finále. Čas - 2:04,24. „Osmé místo je pecka, jen čas jsem čekala lepší,“ uznala. Jenže svět zrychlil a Češi se musejí adaptovat. „Netušila jsem, že budu mít problémy dostávat se do finále i s takovými časy. S ohledem na konkurenci jsem plavala fakt dobře.“

Autor:


Nejčtenější

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.czmobilní verze