Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na místo činu: Bolt utekl i Baumrtové a Micka cestou k bazénu zabloudil

Simona Baumrtová | foto: AP

12 2016
V sobotu přistanou v Londýně a půjdou se podívat na bazén, v němž před čtyřmi lety závodili na olympijských hrách. Vrátí se tudíž do známého prostředí, byť nyní půjde "jen" o mistrovství Evropy, jakousi předehru mnohem důležitější akce v Rio de Janeiru.

Pro Barboru Závadovou, Simonu Baumrtovou a Jana Micku to tehdy byla olympijská premiéra. Závadová v tom roce závodila v novém olympijském bazénu dvakrát, nejprve v březnu. „Jenže při olympiádě jsem zůstala v šoku - přistavěli tam totiž dvě obrovské tribuny pro patnáct tisíc lidí, takže mi jarní zkušenost byla k ničemu. Při závodech to pak byl hukot, museli jsme si na to zvykat,“ pokyvuje hlavou.

Hlučné prostředí tehdy zaskočilo i Baumrtovou, která se při hrách desátým místem na 100 metrů znak postarala o nejlepší výsledek českého plavání. „Když jsem nastupovala k rozplavbě své první disciplíny, což byla právě stovka, úplně mi hučelo v uších, to jsem do té doby nezažila. Šlo o rozplavby, a bylo narváno,“ kroutí hlavou i dnes.

„Já tam byl jen tři dny, bylo mi sedmnáct,“ přibližuje Micka, který prý si z her moc nepamatuje. „Jen to, že jsem málem nestihl start rozplavby, protože jsem se v tom bludišti ztratil. A když jsem konečně našel svolavatelnu, tak mě vyhodili, že mám špatnou plaveckou čepičku,“ vybavuje si s úsměvem.

„Nakonec mi organizátoři dali erární, jenže ta se mi hned po startu nějak sesmekla, ucho mi koukalo ven. Z toho pak je člověk nervózní, bojí se, aby mu čepička nespadla úplně a s ní i brýle. Snad už to nezopakuju,“ doufá.

K bazénu přes obchodní dům

Závadová si pochvaluje, že hotel, v němž nyní budou čeští plavci ubytováni, stojí v těsné blízkosti bazénu. „To je výhoda, nebudeme muset čekat na autobusy. Stačí projít obchodním domem - někdy je to ale potíž, při olympiádě jsem tam nechala dost peněz za úžasné spodní prádélko. Teď ale prý žádné velké kapesné nedostaneme,“ usmívá se.

Nejpůsobivější olympijská vzpomínka Baumrtové se váže k olympijské vesnici. „S kolegyní Martinou Moravčíkovou jsme seděly v jídelně a u vedlejšího stolu obědval Usain Bolt. Taková hvězda! Chtěly jsme se s ním vyfotit, jenže než jsme se odhodlaly, tak odešel. Jestli ho potkáme v Riu, nesmíme zaváhat,“ předsevzala si.

Závadová očekává, že divácký zájem nyní nebude tak velký jako před čtyřmi lety. „Tenkrát se několikrát denně stalo, že někdo spatřil holku s nápisem Czech Republic na zádech, a hned chtěl společnou fotografii. Teď to snad bude klidnější,“ myslí si.

„A já už se snad v tom labyrintu chodeb neztratím,“ věří Micka.Najdete na iDNES.czmobilní verze