Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bauer změnil přípravu a trénuje s Němci

7 2006
Boží Dar - V Krušných horách sousedi, v zimě na tratích soupeři, teď v období letní přípravy kolegové v tréninkové skupině. Reprezentační lyžař Lukáš Bauer z Božího Daru, majitel olympijského stříbra z Turína, se po letech zaběhnuté přípravy odhodlal ke změně a rozhodl se pro společný trénink s německými lyžaři.

Jeho parťákem tak je i René Sommerfeldt z Oberwiesenthalu, odkud je to do Božího Daru jen pár kilometrů.

"Možná už dva roky jsem měl v hlavě, že by to nebylo špatné," hledá Bauer v paměti období, kdy o změně tréninkového modelu začal uvažovat. "Měl jsem trochu pocit, že jsem se dostal do jakéhosi stereotypu, kdy přes pět let trénuji skoro stejně jen s malou odlišností objemů."

Lyžař z Božího Daru si přesně vybaví moment, kdy se dal se Sommerfeldtem na nové téma do řeči. Na začátku minulé sezony ve finském Kuusamu, v autobusu cestou na závod Světového poháru.

"Ty jo, bydlíme vedle sebe, naše děti budou v Oberwiesenthalu chodit do jedné mateřské školky, tak by možná stálo za to zkusit to se společným tréninkem," mluví Lukáš Bauer o náplni důležitého rozhovoru.

Tak přijďte na návštěvu, celá rodina. To byla Sommerfeldtova odpověď a pozvánka na výlet přes kopec.

A po schůzce už bylo všechno jasné, špičkoví lyžaři se domluvili.

"René před dvěma lety vyhrál celý Světový pohár, teď jsem měl lepší výsledky častěji já. Zkombinovat to a vzít z obou to nejlepší, to by asi nebylo špatné," směje se 28letý Bauer.

Zpráva se v Česku dostala na veřejnost až po sezoně. Předtím Bauer úmysl oznámil svému dlouholetému osobnímu kouči Miroslavu Petráskovi.

"Schoval jsem si to a počkal, až bude po olympiádě. Přece jen to nebylo zrovna jednoduché, v takovém období dávat lidem brouka do hlavy," říká Bauer. "Míra mé rozhodnutí respektoval, nebránil mi."

Momentálně nejlepší český lyžař uvádí ještě další z dílčích důvodů, proč se na společném tréninku s Němci dohodl. Určitou roli totiž sehrál i fakt, že trenér Petrásek plánuje na podzim stěhování z Božího Daru do Liberce.

"Tak trochu jsem hledal novou možnost přípravy pro situaci, kdy tady Míra nebude. Na Božím Daru stavíme dům a pryč nechceme," vysvětluje lyžař, kterého Miroslav Petrásek na Božím Daru vedl od patnácti let.

S německými reprezentanty se bude Bauer připravovat do konce října, pak se připojí zpět k českým lyžařům.

Předminulý týden už s tréninkovou skupinou, v níž je Sommerfeldt bezpochyby největší osobností, absolvoval týdenní, z větší části cyklistické soustředění ve Francii. Třeba i po trasách alpských etap Tour de France.

Kouč bude mít kontrolu

"Lukáš chtěl v tréninku změnu, tak jsme se na ní domluvili. Nebráním tomu," komentoval Petrásek zásadní novinku v přípravě stříbrného olympionika.

Reprezentační trenér má o programu Lukáše Bauera přehled, zhruba každých čtrnáct dní s ním o přípravě diskutuje.

"Domluvili jsme se, že bude s Němci absolvovat úplně všechno. Kdybych do toho zasahoval, ta změna by pak z pohledu Lukáše trochu postrádala smysl," říká Miroslav Petrásek.

Když dostane otázku, který z lyžařů je v současnosti lepší, jestli Bauer nebo Sommerfeldt, odpovídá okamžitě.

"Teď určitě Lukáš, takže společná příprava asi víc přinese Sommerfeldtovi. Kdyby Lukáš tak dobrej a vynikající nebyl, asi by ho do německé tréninkové skupiny nezařadili, že jo," přemýšlí Petrásek.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze