Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer změnil dres a povolání, na lyžařský šampionát se chystá na kole

LETNÍ ŠICHTA. V zimě dupe v bílé stopě, teď se Lukáš Bauer věnuje hlavně cyklistice. | foto: Volvo Auto Hase

11 2010
Když přišel na tiskovou konferenci do libereckého hotelu Zlatý lev, chvíli nevěděl, kam si má sednout. Skokan Koudelka a krasobruslař Verner totiž Lukáši Bauerovi schovali cedulku s jeho jménem. S úsměvem se vše vysvětlilo.

Co mají ti tři společného? Při Zimním evropském olympijském festivalu mládeže, který se v Liberci uskuteční v příštím roce, ponesou záštitu nad jednotlivými disciplínami.

"Ve věku závodníků, kterých se bude festival týkat, jsem neměl možnost měřit se se světovou konkurencí. A to je pro mladé lyžaře strašně důležité," řekl Bauer, dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her ve Vancouveru.

Pořadatelé mládežnických závodů ulovili velká jména. Kromě výše jmenovaných se patrony stali třeba sjezdařka Šárka Záhrobská nebo sdruženář Pavel Churavý.

Bauer je však největším esem, k němuž mohou lyžařské naděje vzhlížet.

"Lyžování potřebuje nové vzory a věřím, že evropský festival nabídne důstojné pokračovatele naší generace s Northugem, Colognou nebo Pillerem-Cottrerem," řekl lyžař z Božího Daru. "Já jsem vždycky snil o tom, jak vyhraju olympiádu. Reálně očekávat se to ale tenkrát nedalo. Důležité pro mladé je spíš se sportem bavit.Dobré umístění i prohra vás posouvají dál."

Dvojnásobný vítěz prestižní série Tour de Ski se v těchto dnech s ostatními českými reprezentanty připravuje v Liberci. Jízda na kolečkových lyžích ve Vesci střídá běh a cyklistiku na Ještědu a v Jizerkách.

Bauer se v létě vrhl intenzivně na cyklistiku a pravidelně obráží bikové závody. Na Králi Šumavy skončil druhý, ve středu měl však při Pražských schodech pech: kvůli pádu krátce po startu nedokončil.

"Sjezd zámeckých schodů mi nedělal problémy, ale dole v esíčku jsem se nechal zavřít a na posledním schodu jsem letěl přes řidítka. Takových pádů jsem zažil nespočet, ale ukopl jsem brzdovou páku a rozbil sedlo, takže se nedalo jet. Bohužel jsem ne úplně vlastní vinou skončil už po dvou minutách."

Změna dresu má přinést lepší podmínky

Od 1. června je Bauer členem liberecké Dukly, kam přestoupil z SKP Jablonex. Ze služeb ministerstva vnitra tak zamířil do služeb resortu obrany, aby byl ve stejném oddílu jako všichni ostatní reprezentanti.

"Podmínky v jabloneckém klubu jsem měl výborné, můj přestup nebyl motivován jejich vylepšením. Ale chtěl jsem změnu a časem se uvidí, jestli to byl správný krok," vysvětluje běžec, který se rozhodl závodit až do olympiády v Soči 2014.

V zimě se bude soustředit na úspěch při své oblíbené Tour de Ski i na mistrovství světa v norském Oslu. Jeho prioritou zůstávají distanční závody, hlavně jeho oblíbená klasická patnáctka, která bude na programu šampionátu.

Do sprintů většinou nebude ani nastupovat. Ani do toho, který se v rámci Světového poháru uskuteční v Liberci, což bude pro české publikum ochuzení.

To ovšem neznamená, že by nechtěl zlepšit své sprinterské schopnosti.

"Chci se zaměřit víc na rychlost, abych dokázal přidat na bonusových prémiích, které se při závodech Světového poháru čím dál víc uplatňují." Proto například koncem června bude se skupinou kouče Petráska trénovat ve skitunelu v německém Oberhofu.

Své nástupce zápolící na olympijském festivalu mládeže bude napřesrok v únoru sledovat jen z dálky. Právě mu totiž bude vrcholit příprava na mistrovství světa. Získá na něm konečně zlato?Najdete na iDNES.czmobilní verze