Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauerovi laufaři skončili ve Ski Classics šestí. Jsem rád, říká

Petr Novák (s číslem 199) | foto: PIONEER Investments - CRAFT

9 2016
Více než důstojně se členové Teamu Pioneer Investments -Craft rozloučili se seriálem Visma Ski Classics ve švédském Aare, kde se jel Aarefjällsloppet na 63 kilometrů klasicky. Švédka Lina Korsgrenová dojela v domácím prostředí pátá, Petr Novák byl šestnáctý, Lukáš Bauer, který jel z elitní skupiny jediný na namazaných lyžích, obsadil dvaatřicáté místo a narychlo povolaný Šrail skončil na 46. příčce.

„Zakončili jsme sérii velmi dobře,“ pochvaluje si výkony v závěrečném závodu šéf týmu Lukáš Bauer. Zejména Korsgrenová v barvách Pioneerů znovu ukázala, že patří do užší špičky. „Udržela si výbornou výkonnost ve všech závodech, do kterých nastoupila,“ chválí Bauer zahraniční akvizici, která obsadila v konečném hodnocení žen sedmé místo.

Korsgrenová v Aarefjällsloppetu dlouho bojovala ve skupině o třetí až páté místo a prohrála s Japonkou Išidaovou a Rakušankou s českými kořeny Smutnou. „Lina jela jediná soupaž a ve finálovém kopci měla nevýhodu, ale páté místo hodnotím vysoko,“ říká Bauer.

Svůj druhý nejlepší výsledek sezony ve Ski Classics zajel Petr Novák. „Navázal na výborný výsledek z Vasáku, kde byl dvanáctý, a dokázal se udržet s rafanama ve druhé skupině. Po takovém výsledku se sezona končí líp,“ říká Bauer o mužské jedničce týmu.

Pro zkušenosti jel do Švédska Šrail, který se o své nominaci dozvěděl až na na poslední chvíli. „Odjel svůj druhý závod v kariéře soupaž a popasoval se s tím na náročné kopcovité trati dobře. Ze začátku byl dlouho vidět v čele a užil si svoji chvíli slávy,“ říká Bauer.

Bauer mazal, jako jediný

Zkušený klasik Bauer zvolil jako jediný z elity namazané lyže. „Soupaž je trend a do budoucna to jinak nepůjde, ale já budu pořád stará škola, a jakmile to trochu půjde a nebudu výrazně ztrácet, tak se budu snažit mazat a odlišovat se od ostatních,“ tvrdí Bauer a se smíchem doplňuje: „Navíc jsem po zranění ze začátku zimy nevěřil, že objedu 63 kilometrů soupaží. To bych tam možná jel ještě dneska.“

Dlouho Bauer držel se špičkou krok. Pětačtyřicet kilometrů neměl zásadní problém. Ten přišel od nejvyššího bodu trati. „Byl tam čerstvý prašan, který si s mázou nerozuměl. Tam a ve sjezdu jsem ztratil hodně. Mohl jsem být za dvacítkou, ale i tenhle výsledek beru. Není to propadák, na líp jsem prostě neměl,“ říká Bauer.

Přes problém s Bauerovými lyžemi odvedl servis výbornou práci. „Ti, co jeli soupaž, si lyže pochvalovali a já je měl na sjezd taky výborné,“ tvrdí Bauer. Nebylo ale snadné na celou trať namazat stoupací vosky, na horní pasáže se servis nedostal. „Nesmí se tam auty ani na skútrech, takže jsme nevěděli, jaké to tam je,“ říká Bauer.

Celý tým měl během závodů skvěle zajištěné občerstvování. Vedle tradičních servismanů pomáhala i Bauerova žena Kateřina a kamarád Liny Korsgrenové, která v Aare bydlí. „Ukázal se efekt, že máme zahraničního kamaráda, a ve Švédsku nám to hodně ulehčilo práci. Podobné to bylo také na Vasáku,“ oceňuje Bauer.

Se ziskem 1523 bodů obsadilo seskupení Team Pioneer Investments - Craft v pořadí družstev celkově šesté místo. „Za což jsem strašně rád, protože se to blíží extrémnímu cíli, o kterém jsem mluvil před sezonou. Chtěl jsem s týmem bojovat o první pětku a šesté místo naznačuje, že jsem nemluvil nesmysly. Blíží se to realitě,“ hodnotí Bauer.Najdete na iDNES.czmobilní verze