Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Drsný Bauerův trojboj: 190 kilometrů za 14 dnů. Extrém, uznal lyžař

Běžec na lyžích Lukáš Bauer v závodě SP na 50 kilometrů klasicky v Oslu. | foto: czech-ski.com

8 2014
Jako neúnavný stroj, jako nezničitelný Terminátor. Žádný ze soupeřů Lukáše Bauera v sobotní klasické padesátce v Oslu neměl za posledních 14 dnů v nohou tolik závodních kilometrů jako český lyžař. Nejdřív jel padesátku v Soči, týden na to 90kilometrový Vasův běh, teď znovu maraton = 190 kilometrů. A možná překvapivě dojel Bauer nejlépe v posledním závodě. "Naprostá spokojenost," hlásil z Norska po osmém místě.

Drsný byl běžecký trojboj lyžařského matadora. "Velký extrém," souhlasil. "Ale závody mě baví. I když nemůžu říct, že bych si to užíval, protože trápení to je."

S ohledem na závodní nálož posledních dvou týdnů nastupoval Bauer do závodu s obavami. "Očekával jsem, kdy mi dojdou síly," přiznal. "Ne že bych se bál, ale očekával jsem spíš problémy než to, že se mi pojede v pohodě."

Možná i proto zvolil Bauer "záškodnickou" taktiku, co roztrhala pole a jemu vynesla úspěch. Na trati totiž leželo šest bonusových prémií, na nichž se rozdávaly body do Světového poháru. "Chtěl jsem být aktivní, protože jsem nevěděl, kdy mi po Vasáku dojde," popisoval. "A vyšlo to super."

Český závodník po druhém kole zariskoval a neměnil jako soupeři lyže. Cíl byl jasný - vítězství na prémii. "Lyže mi jely výborně," pochvaloval si. "I když trochu ztrácely stoupavost, ve sjezdech byly dobré."

Jenže postupem času se začala projevovat výhoda nových lyží ostatních mužů z pelotonu a lyžař z Božího Daru se začal propadat. "Do posledních dvou kol přišlo očekávané trápení," tvrdil. "Ale i tak se závod vyvíjel dobře a jsem maximálně spokojený. Nasbíral jsem dost bodů, protože mým cílem pro závěr sezony bylo posunout se co možná nejvýš v celkovém hodnocení Světového poháru."

Po Oslu patří Bauerovi 28. pozice s 226 body a další skok vzhůru plánuje udělat příští týden ve finále Světového poháru ve Falunu. Jeho mise má však jednu zásadní potíž - většina finálových závodů se pojede bruslařskou technikou.

"Moc mi nenahrává, že začíná sprintem a pak je tam skiatlon a skejtová patnáctka," připomněl Bauer. "Nedávám si žádné cíle, těmi bodovými odstupy už je to taky hodně omezené, ale chci co možná nejvýš. Ani nevím, kdy naposledy jsem skončil takto hluboko, ale je to zapříčiněno problémy v prosinci a pak vynecháním některých závodů směrem k olympiádě. Vždyť třeba Johan Olsson není ani v padesátce celkově a přitom je to medailista ze Soči. Je to o tom, co kdo upřednostní."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze