Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer v dějišti MS: Nejezdím špatně, třeba sám sebe překvapím

Běžec na lyžích Lukáš Bauer při prvním tréninku testoval tratě mistrovství světa ve Falunu. | foto: Svaz lyžařů ČR

23 2015
Falunské šílení ho nijak nelákalo, před ruchem centra světového šampionátu v klasickém lyžování se Lukáš Bauer ukryl o 250 kilometrů dál do samoty švédského Langbergetu. "Zašil jsem se do lesa a čekal a čekal, až to vypukne," vykládal dobře naložený český běžec na lyžích, když už musel své útočiště opustit. Ve středu ho totiž na MS čeká první start.

Do Falunu dorazil v neděli večer s dobrým pocitem z přípravy, ve které se nejvíce zaměřoval na klasickou techniku. Na šampionátu se totiž Bauer soustředí hlavně na padesátku s hromadným startem, k ní směřuje veškeré úsilí. „Cítím se na lyžích dobře. Bude záležet, jak se vzbudím, jakou formu budu mít a co předvedou soupeři,“ kývl.

Na Bauera dopingoví komisaři nezapomněli

Znovu se naplnilo jeho očekávání dopingové kontroly. Komisaři Lukáše Bauera navštívili ve čtvrtek, když v televizi sledoval závody ve sprintu. „Při finále jsem měl společnost. U toho jsem absolvoval odběry a bylo fajn, že si na mě chlapíci vzpomněli,“ vtipkoval.

První den si klasicky projel okruhy pro středeční volnou patnáctku, což bude jeho první ze dvou vystoupení na šampionátu. Okukoval změny, které pořadatelé oproti předchozím závodům Světového poháru ve Falunu na trati udělali.

Co zjistil? „Že přidané pasáže nejsou extrémně těžký, co se týče sklonu kopců, ale jsou tahavý,“ popisoval Bauer, který kvůli netypickému značení i trochu bloudil.

Na kombinézu si nezvykle oblékl dres s tréninkovým číslem. Měl stovku. „Mně se prostě nelíbí, já chci číslo se jménem,“ láteřil na oko. Tréninkové dresy se jménem ale mají pouze běžci v elitní třicítce SP a v té Bauer v aktuální sezoně chybí, jelikož odjel minimum závodů. „Prostě přišel pád do čísel s číslem místo do čísla se jménem,“ prohodil smířeně.

V uplynulém týdnu v Langbergetu absolvoval tři svižné tréninky, mezitím měl úplně lehké lyžování, výklus či posilovnu. „Nic jsem nešel do úplného maxima, ale dobře jsem se zadýchal a tepově to bylo taky dobré,“ pochvaloval si Bauer.

Lukáš Bauer (vlevo) a Petr Knop na Dachsteinu
Lukáš Bauer na Dachsteinu

Lukáš Bauer při přípravě na Dachsteinu.

Skutečnou formu si však ověří až při středeční volné patnáctce. Na této distanci získal v klasice stříbro na MS v Liberci 2009 i obě své individuální olympijské medaile - stříbro v klasice v Turíně 2006 a bronz v bruslení o čtyři roky později ve Vancouveru. „Historicky je patnáctka pro mě nejlepší, ale klasika mi teď sedí víc. Na bruslení jsem se nezaměřoval a většinu energie jsem směřoval na padesátku,“ řekl Bauer.

Proto se k favoritům volné patnáctky, v které byl v prosinci dvanáctý v Davosu a před týdnem dvaadvacátý v Östersundu, neřadí. „Jakmile by se mi podařilo dostat do desítky, tak by byla spokojenost, a jakékoli místo lepší by bylo super. Strašně rád bych vykřikoval, jak bych chtěl medaili, a kdyby mi ji nabídli, tak si ji rád vezmu. Ale těch favoritů je tady hodně a já mezi ně nepatřím,“ mluvil o svých ambicích. „Na druhou stranu nejezdím špatně. Třeba sám sebe překvapím.“

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze