Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bauer: Kamenice? Jsem rád, že jsem přežil

17 2006
Česká Kamenice - Sníh vyměnil za písek a prach, lyže za horské kolo, malebné kopce pro běžkaře za drsnou trať v České Kamenici. Stříbrný olympionik v běhu na lyžích Lukáš Bauer, který svou medaili slavně vybojoval na letošních zimních hrách v Turíně, si v sobotu zazávodil na mezinárodním mistrovství republiky horských kol.

A v kategorii Open, určené pro cyklisty bez závodní licence, si nevedl zle - v konkurenci 60 bikerů dojel sedmý.

"Velká zábava, ale trošku i zklamání. Já pomýšlel výš," nespokojil se s tím.

Je kolo dobré zpestření přípravy?
Určitě. Mě strašně baví jakékoliv závodění, ne tak už trénování.

Kam jste až chtěl v závodě dosáhnout?
Loni jsem na mistrovství republiky v Kutné Hoře skončil pátý, chtěl jsem to nejmíň obhájit. Ale v České Kamenici to byl na mě technicky extrém. Jsem rád, že jsem vůbec přežil. Po druhém kole jsem jel na třetím místě, ale pak mi "došlo", protože v téhle fázi přípravy už kolo moc nevyužívám. A bylo to znát.

Českokamenické trati se říká Peklo severu. Je prý nejtěžší závod horských kol v republice. Souhlasíte s tím?
Už loni se mi zdála hrozně těžká trať Českého poháru v Teplicích. Tohle bylo ještě horší. Ale bavil jsem se. Bubnu pod starým skokanským můstkem jsem se moc nebál, ačkoli je to prudký sešup. Horší sjezdy byly u pískovcových masivů Ponorka a Žába. Strašný! Normálně jsem vzal kolo do rukou a sbíhal to. Nemůžu si dovolit riskovat zranění. Zima přece jen není tak daleko.

Zažil jste tedy drsnější trať?
Ne. Protože jsem chtěl atakovat medailové pozice, den před závody jsem se v Kamenici byl podívat. Když jsem si objel jedno kolo, byl jsem pevně rozhodnutý, že tady nepojedu. Ale rozmyslel jsem si to.

Letos trénujete s německými lyžaři. Nesnažil jste se je také přemlouvat k závodům horských kol?
Ani jsem se nesnažil. Je úspěch, když je vůbec přemluvím, aby na něm vyrazili na trénink. Mají strach ze zranění, proto výrazně víc upřednostňují silniční kolo.

V květnu jste dokonce vyhrál Krále Šumavy, maraton na 73 km!
Asi šlo o výsledek změny mé přípravy. Chvíli předtím jsem totiž trénoval na silničním kole ve Francii. Po kopcích, kde se jezdí Tour de France. Potom jsem taky skončil v Českém poháru ve Velkých Losinách druhý. Horská kola mě baví, jakmile můžu, vyrážím.

A kdy příště?
Možná zkusím ještě koncem července maraton Železné hory. Rozhodnu se podle toho, jak v tomto týdnu dopadnou moje testy v Německu.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze