Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ještě nejsem na odpis. Lyžař Bauer se chystá na laufy i na závody SP

RADOST A ZKLAMÁNÍ. Lukáš Bauer (vpravo) se po padesátce na MS ve Falunu raduje ze stříbra, Johan Olsson ze Švédska z bronzu nadšený není. | foto: AP

15 2015
Už nějaký čas má jasno. Lukáš Bauer, lyžař ověnčený medailemi, se rozhodl, jakou podobu bude mít jeho další sezona. Kromě dálkových běhů absolvuje i závody Světového poháru, zhruba polovinu ze seriálu. "S vedením běžeckého úseku jsme našli společnou řeč, myslím, že jsem schopen reprezentovat se vztyčenou hlavou," říká 38letá ikona českého běhu na lyžích.

V poslední době jej to víc a víc táhne k dálkovým běhům. Je „hrajícím šéfem“ a zakladatelem týmu Pioneer Investments, který ve své premiérové sezoně obsadil v seriálu Swix Ski Classics celkově devátou příčku.

„Výsledky byly nečekaně dobré. Loni jsme dali podporu zejména mladším závodníkům, letos to chceme posunout ještě výš. Bylo by prima, kdybychom skončili v první pětce, uděláme pro to všechno,“ je odhodlaný Bauer, kterému prý role závodníka a zároveň šéfa týmu nevadí.

„Trochu sedím na dvou židlích, ale baví mě, že nejsem jen lyžař a že do toho můžu mluvit i jinak. Když už jsem to vymyslel, tak taky musím umět sehnat peníze a s lidmi, kteří mi v tom pomáhají, mít i jasnou koncepci. Cítím, že se posouvám od závodníka skoro k bafíkovi, ale realizuju se v tom, všechno je na soukromé bázi a klape to,“ pochvaluje si.

V seriálu Ski Classic je deset závodů. „A já bych chtěl absolvovat osm z nich,“ plánuje šéf týmu, jehož členy jsou i Petr Novák, poslední vítěz seriálu dálkových závodů FIS Marathon Cup, a Ondřej Horyna. „Posilou by měl být Estonec Algo Kärp a v jednání jsou i další zahraniční závodníci,“ dodává.

Pokud jde o podniky Světového poháru, už se domluvil s běžeckým úsekem svazu lyžařů, že absolvuje omezený počet závodů. „Dlouho jsem zvažoval, jestli závodění na této úrovni nemám uzavřít, protože už nejsem schopný připravovat se tak, abych v tom pokračoval celou sezonu. A když přišel zájem, abych ještě reprezentoval, kývl jsem,“ přibližuje.

Cíle má pořád vysoké

Za nejdůležitější v tomto směru považuje Tour de Ski, kterou už dvakrát ovládl, a únorový závod v Novém Městě na Moravě. „Připravuju se tvrdě, abych reprezentoval dobře, cíle mám pořád vysoké. A nechám se překvapit, jestli to bude na první desítku, nebo na stupně.“

Otázku, jestli má před sebou poslední sezonu ve Světovém poháru, prý neřeší. „Takhle to neberu, o tom jsem byl přesvědčený už několikrát v minulosti, a pořád tady straším,“ usmívá se slavný lyžař.

Jistý varovný signál vyslalo jeho osmatřicetileté tělo nedávno, když kvůli bolestem v úponu stehenního nemohl absolvovat přípravu reprezentace v Livignu.

„Ale bylo to v pohodě, chtělo to jen týdenní klid. Pravda, už několikrát jsem si říkal, že už jsem starší pán, slyšel jsem to i odjinud. Ale myslím, že to s tím stářím tak žhavé nebude a že jsem pokaždé ukázal, že ještě nejsem na odpis,“ pokyvuje hlavou Bauer, který poslední sezonu ozdobil stříbrem na klasické padesátce z mistrovství světa ve Falunu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze