Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bauer chce uspět ve Světovém poháru

23 2006
Praha - Netradiční způsob přípravy si letos naordinoval český reprezentant v běhu na lyžích Lukáš Bauer. Letní přípravu absolvoval s německým týmem. Stříbrný olympijský medailista ale rozhodně nechce být během zimy vlkem samotářem. Plánuje, že v zimě bude opět součástí českého běžeckého týmu.

Bauer si trénink se svými německými soupeři pochvaluje a cítí, že by v zimě mohl mít dobrou formu. Soustředit se bude na Světový pohár, v němž si chce vylepšit dosavadní maximum v podobě celkového pátého místa.

V létě vstával Bauer každé ráno brzy, aby se vydal z Božího Daru do nedalekého Oberwiesenthalu. Hlavně proto, aby rozbil stereotyp z minulých let.

"Chci závodit až do mistrovství světa v roce 2011 v Oslu, takže potřebuji růst dál," odůvodnil Bauer své rozhodnutí.

"Byl to na 99 procent jednoroční experiment," uvedl přesto, že si trénink pochvaloval. Skutečně si přípravu s Němci za rok nezopakuje? "Dobře, tak na 95 procent už ne," upřesnil.

Do Německa v létě jezdil i třikrát denně, přičemž měl starosti i s výstavbou svého domu, dokončoval druhý ročník ve škole. "Takže to mělo i stinné stránky. Hlavně málo času," řekl.

Svého kouče Miroslava Petráska postavil před hotovou věc. "Ale věděl o všem, co dělám. V zimě zase přecházím do českého týmu," prohlásil Bauer.

Na přípravě se dohodl s bývalým celkovým vítězem SP Renem Sommerfeldtem, ve skupině je i talentovaný Tom Reichelt a Benjamin Seifert. V sestavě je také Viola Bauerová.

"Češi si ze mě dělali srandu, že to je moje sestra a pro Němce to zase byla moje manželka," usmíval se Bauer, který má syna Matyáše se svou ženou Kateřinou.

Přípravu mu zaplatil oddíl, dotace ze svazu padne na závěrečné soustředění, na které v neděli odjíždí do finského Muonia. Tam bude i česká reprezentace. Stačil vůbec Němcům? "Nechci se chvástat, ale při běhání neměli šanci. Horší to bylo na kolečkových běžkách, ale už se to zlepšovalo," uvedl.

Se svými soupeři pro nový ročník SP se dohodl, že se o jejich tréninkových metodách nebude šířit. "Ví to jen trenér Petrásek. Absolvoval jsem úplně všechno, včetně kompletních lékařských vyšetření. Neměl jsem pocit, že by přede mnou něco tajili," prohlásil.

Nejdůležitější akce roku, světový šampionát v Sapporu, nechává Bauera klidným. "Samozřejmě, budu tam chtít dobře závodit, ale po loňské sezoně, kdy jsem všechno snažení směřoval k olympiádě, se letos budu snažit prokázat, že jsem schopen dlouhodobé výkonnosti a zaměřím se na závody SP," uvedl.

Ví, že to bude náročné. "Málokdy jsem si dával malé cíle," řekl. Zajímá ho i nová Tour de Ski, jež je součástí SP.

Pohledem na olympijskou medaili z Turína se prý před novou sezonou nijak nemotivuje. "Kdepak, leží doma v plastové piksle v kartonovém obalu někde na skříni. Vím, je to netypické, asi přijde později do nějaké krabice do garáže. Nebo až ji žena náhodou najde, tak ji někam pověsí," uvedl Bauer, ale hned dodal, že si medaile hodně váží. "Je to však minulost, koukám dopředu," řekl.

Autoři: ,


Nejčtenější

bazar-sport-kola
bazar-sport-kola

Sportovní výbavu levněji? Na našem bazárku ano.

Najdete na iDNES.czmobilní verze