Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Bauer chce prohánět světovou špičku

20 2000
B e i t o s t ö l e n - Lukáš Bauer o uplynulém víkendu naznačil, že by Kateřina Neumanová nemusela být v boji o přední místa v nadcházející sezóně Světového poháru běžců na lyžích osamocena. Třiadvacetiletý Bauer v sobotním závodu FIS porazil na klasické patnáctce v norském Beitostölenu většinu světových es a o den později potvrdil formu čtvrtým místem v bruslení. Ve Světovém poháru zatím dosáhl Bauer nejlepšího umístění letos v lednu, kdy v Novém Městě na Moravě dokončil patnáctku na jedenácté pozici.

Přitom se ho lékaři kvůli špatnému zdravotnímu stavu tehdy báli pustit na start. "Onemocním rychleji než normální část populace. Je to prý na základě mojí alergie. Mám náchylnější průdušky," smutně říkal v Novém Městě.

Od té doby se ale hodně věcí změnilo. Reprezentačním trenérem se stal Bauerův osobní kouč Miroslav Petrásek a individuální přípravu nahradil společný trénink.

"Čtyři roky jsem jezdil sám. Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl. Ze začátku jsem špatně nesl, když jsem nemohl, ale ostatní unaveně vůbec nevypadali," vzpomíná. Ale právě tento fakt, vyrovnat se ostatním, ho hnal dopředu. "Zdravě se hecujeme, vnitřní rivalita nás posunuje dopředu," pochvaloval si Bauer.

Nemoci se nyní českému běžci vyhýbají. "Petrásek si vymohl, aby nás pravidelně kontrolovali lékaři. Dříve odhalíme přicházející nemoci a zamezíme problémům," myslí si lyžař z Ostrova.

První výsledky se dostavily o víkendu. Bauer překvapil kompletní norskou reprezentaci v čele s Thomasem Alsgaardem, Italy i vítěze minulého Světového poháru Johanna Mühlegga ze Španělska. V závodu FIS na 15 km klasicky utekl všem a v konkurenci téměř stopadesátičlenného startovního pole bezpečně vyhrál.

Všichni závodníci měli problémy s mazáním, protože teplota se pohybovala na nule. "Jelo se na 'mejdle' a většina mazacích kombinací se smekala nebo drhla. Špička použila speciální měkké lyže," řekl běžec. Když Bauer vbíhal do třetího pětikilometrového okruhu, už věděl, že vede. "To byl moc pěkný pocit, ale měl jsem i trochu strach, jestli jsem to nepřehnal. Sil rychle ubývalo, trať se táhla, ale udržel jsem to," popisoval Bauer.

Výsledek nepřeceňuje, protože nestartovali Rusové, Finové či Švédové, ale výhra mu dodala odvahy. "Neberu to jako plnohodnotný Světový pohár, ale je to špičkový výsledek, který nikdo dlouho nepředvedl," radoval se Bauer. "Furt jsem si říkal, jestli to nebylo mázou, ale druhý den jsem si potvrdil, že formu mám a nejsem na tom špatně," upozornil na nedělní čtvrté místo.

Na stejné trati se v sobotu poběží první závod Světového poháru. "Potvrdil jsem si, že v červené skupině jsou normální lidi, kteří se dají porážet. Doufám, že je proženu taky příští týden," přál si Bauer a dodal, že český tým má šanci uspět i ve štafetě. "I ostatní jeli moc dobře, takže jim třeba ukážeme."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze