Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bauer byl rád za slabší štafetu. Chtěl si chvíli zazávodit s ostatními

Na mistrovství republiky dopadl Lukáš Bauer ve štafetě rozhodně lépe než na mistrovství světa. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

29 2009
Poslední štafeta sezony vyšla Lukáši Bauerovi rozhodně lépe než ta na mistrovství světa v Liberci. Na republikovém šampionátu běžců na lyžích si dojel pro stříbro. Závodní sezona teď pro něj už opravdu končí. Stříbrný medailista z mistrovství světa se nejspíš brzy podrobí operaci nosní přepážky.

"Štafeta byla dobrá," říkal Bauer, jenž měl původně závodit jen na volné patnáctce a klasické desítce. "Ale měl jsem pocit, že bych si štafetu ještě rád zajel, takže ještě včera jsem sháněl někoho, s kým bych mohl startovat."

V jabloneckém SKP je totiž sám. A aby vyhověl pravidlům a nemusel závodit jen mimo soutěž, musel najít další závodníky ze svého kraje. "Nakonec jsem se domluvil s Duklou, že pojedu se dvěma lidmi, kteří se jim nevešli do prvních dvou štafet."

Měl jste dobré parťáky?
Byl jsem spokojený, protože to byli lidi, kteří jezdí kolem desítky nebo patnáctky v Česku, takže šance na dobré umístění byla. Byl jsem rád, že nejsem dopředu odsouzený bojovat o desáté místo, ale že se při souhře okolností dá bojovat o bronz nebo stříbro.

A na to jste nakonec dosáhl.
Bylo to super.

Takže jste si vylepšil vzpomínky na štafety v této sezoně? Ta na mistrovství světa českému týmu vůbec nevyšla.
Tak bych to nenazval. Ale byl jsem docela rád, že nemůžu nastoupit do nejsilnější štafety.

Proč?
V Česku jsem závodil po třech letech a jak včera, tak předevčírem to bylo rozdílem třídy. A já jsem chtěl aspoň chvíli závodit s ostatními. Chtěl jsem do papírově slabší štafety, abych mohl na posledním úseku s někým vyjíždět nebo někoho dojíždět. Ne abych jel celý závod sám. To se podařilo. Vyjížděl jsem čtvrtý kousek za třetím, se ztrátou 27 vteřin na první a druhé místo. Jeli jsme každý pouze pět kilometrů a já si říkal, že se to nedá dojet. Ale jel jsem velmi dobře. Za chvíli jsem dojel třetího a asi kilometr před cílem druhého.

Kam teď dáte lyže, o kterých říkáte, že je nechcete dva týdny po sezoně vidět?
Už jsou v autě a doma půjdou do garáže k ostatním. Pokud bude čas, jednou nebo dvakrát si půjdu doma zalyžovat. Ale teď bude prioritou rodina, škola. A dva týdny budu mít povinnosti k novinářům a sponzorům. Pak už snad začne trochu oraz.

Už vám rodina vybrala, kam vyrazíte na dovolenou?
Ještě ne. Všechno závisí na dalších povinnostech, z nichž první je dořešit zdraví. Zatím mám předběžné datum operace 10. dubna, ale ještě musí souhlasit alergolog-imunolog. Takže teoreticky 12. dubna bych se mohl dostat z nemocnice a začít uvažovat o dovolené.

Překvapilo vás, že vás po sezoně plné zdravotních komplikací lékaři ženou na operaci nosní přepážky?
Počítal jsem s tím, už před mistrovstvím světa jsme se domluvili, že by bylo vhodné záležitost s nosem vyřešit touto cestou. Takže stejně jako před dvěma lety při problémech s mandlemi jsem už od půlky sezony věděl, že na 99 procent půjdu na tuto operaci. Není to rozhodnutí posledních dní.

Výsledky, muži, štafeta (3x5 km): 1. Dukla Liberec I (Razým, Kožíšek, Koukal) 33:40,1, 2. Liberecký kraj (Hamr, Hlaváček, Bauer) -20,5, 3. Dukla Liberec II (Rykr, Kupilík, Novák) -20,9.
Ženy (3x3,5 km): 1. Liberecký kraj I (Kocumová, Pešinová, Rajdlová) 27:31,7, 2. SKP Jablonex Jablonec n/N I (Hájková, Nývltová, Janečková) -6,6, 3. SKP Jablonex Jablonec n/N II (Erbenová, Moravcová, Skalníková) -50,9.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze