Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basso nepojede na Tour jen pro účast. Chci napodobit Pantaniho, přeje si

Ivan Basso | foto: AP

31 2010
Žádný odpočinek, zase do práce, hlásí neúnavný Ivan Basso. Sotva vyhrál cyklistické Giro, už přemýšlí o budoucnosti. Dalším cílem hvězdy týmu Liquigas bude Tour de France. A vězte: Ital neodjede na nejslavnější závod světa jen proto, aby si připsal šestou účast.

"Samozřejmě, nejedu se jenom zúčastnit," tvrdí 32letý jezdec.

"První věc, kterou zítra udělám, je, že si otevřu plán etap Tour," hlásil Basso už ve Veroně, kde si definitivně oblékl růžové triko. "Věřím, že tohle vítězství je nový start. Letos mi sice bude 33 let, ale dokázal jsem, že stále můžu hrát hlavní roli v Grand Tour."

Spolujezdec Romana Kreuzigera je v laufu, na Giru zase demonstroval světové vrchařské kvality. Pravidelně za sebou nechával jezdce, se kterými se potká i ve Francii - mistra světa Evanse, vítěze Tour Sastreho nebo týmového parťáka a možná hvězdu budoucnosti Nibaliho.

V myšlenkách už proto odvážně zabrouzdal i k zisku double - růžového dresu z Gira a žlutého z Tour.

ivan basso na tour

2001 - vzdal v 8. etapě

2002 - 11. místo a nejlepší jezdec do 25 let

2003 - 7. místo

2004 - 3. místo, vyhrál 12. etapu

2005 - 2. místo

2006 - ?

Je to kousek, o kterém se často mluví, ale málokdo dokázal do šatníku oba dresy pověsit. Posledním takovým byl tragický hrdina Marco Pantani. Ital nejdřív opanoval domácí etapy a pak rozdrtil Jana Ullricha i ve Francii. Jenže jeho slavné tažení je dvanáct let staré.

A italsko-francouzských obojživelníků bylo v historii kromě Pantaniho jen šest: Coppi, Anquetil, Merckx, Hinault, Roche a Indurain.

A teď se o to pokusím já, věří Basso.

"Chci závodit s těmi nejlepšími," opakuje dvojnásobný šampion Gira. "I já jsem se zlepšil a Tour je pro mě velká výzva. Myslím, že se mi tam může dařit."

K zisku obou vítězství už měl jednou nakročeno, vyhrál Giro v roce 2006 a mířil pro double do Paříže. Jenže nakonec nesměl v Tour startovat. Jen den před startem vyšlo najevo jeho zapojení do dopingové Operación Puerto.

Po dvou letech zákazu startů a dvou letech v sedle po comebacku je Basso zpět na tom místě, odkud může vstoupit do historie.

Jenže do cesty se mu staví jedno velké jméno: Contador. Právě s nejlepším současným etapovým jezdcem se za měsíc bude rvát o první místo.

"Když jsem byl v top formě, nikdy jsem se s Contadorem neutkal. Jezdí neuvěřitelně, ale já si věřím!" tvrdí Ital. "Vím, že Alberto je silný, ale já jsem pořád ambiciózní a jsem připraven bojovat."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze