Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Valaši, nebo Chodové? Lepší vstoupí mezi basketbalovou smetánku

Jakub Jiřinec z Domažlic při střelbě trestných hodů proti Strakonicím. | foto: Jan Škrle

31 2014
Velká událost. Zápas sezony. Právě to čeká na druholigové basketbalisty KK Valašské Meziříčí a Jiskry Domažlice o víkendu, kdy se v Basketbalovém poháru České pošty utkají o vstupenku mezi českou smetánku - na závěrečný turnaj Final 8.

Podnik, který od 6. do 8. února přivítají Jindřichův Hradec a České Budějovice, už má sedm týmů z Mattoni NBL jistých. Teď se hledá osmý účastník.

Z domácí haly mohou vytěžit hráči Valašského Meziříčí. Hraje se v sobotu 1. února od 14:30 v tělocvičně SPŠ stavební.

"Pro nás bude domácí prostředí výhoda. Tady se nám daří, i ve druhé lize máme více vyhraných zápasů doma než venku. Navíc nemusíme nikam cestovat. Z Domažlic je to pěkně daleko," těší trenéra domácích Petra Nachtmanna. Jeho názor podporuje i domažlický kouč Karel Štípek: "Budeme se pět hodin přepravovat autobusem. Bude to pro nás minus."

Do závěrečného turnaje se kvalifikuje tým ze třetí nejvyšší soutěže vůbec poprvé v historii. Tenhle fakt byl ale znám už před semifinálovými souboji, účastnily se jich ještě Mladá Boleslav a Žďár nad Sázavou.

"Týmy z první ligy hrají každý týden a je pro ně těžké hledat termíny a někam se dostávat v rámci Poháru. Své v tom může hrát i ekonomická situace," myslí si o neúspěchu či neúčasti družstev z druhé soutěže Štípek.

Nachtmann vidí problém v systému, který se zavedl před pěti lety: "Dřív, když jste se dostali do třetího či čtvrtého kola, hráli jste s někým z nejvyšší soutěže. Probojovat se nyní až do Final 8, kde se utkáte s týmy Mattoni NBL, znamená hodně práce. Pro nás, jako tým z druhé ligy, to možná bylo zajímavější. Zase ale chápu, že pro kluby Mattoni NBL je to lepší."

KK Valašské Meziříčí se loni ve druhé lize zachraňovalo na poslední chvíli. To však ještě pod hlavičkou KK Jasenice. "Jsme de facto nově zřízený klub. Před sezonou jsme se přejmenovali kvůli sponzorům," vysvětluje Nachtmann, který je v klubu trenérem, organizačním pracovníkem i spolumajitelem.

"Postup by byl úspěch pro nás i celkově pro město. Nikdo se ještě tak daleko nedostal. Bylo by nás více vidět a více o nás slyšet. Pro mladé kluky je možnost utkat se s týmem z Mattoni NBL velká motivace. To už se jim nikdy nemusí podařit," burcuje své svěřence před sobotním utkáním. O stav kádru nemá strach: "Zatím to vypadá, že budeme v plné sestavě. Někdo je sice nemocný nebo zraněný, ale do soboty by měli být všichni v pořádku."

To Domažlice své skupině ve druhé lize zatím vévodí. Letos si připsaly pouze tři porážky. Jenže dvě z nich přišly v posledních kolech. "Měli jsme problém se zraněními. Ze základního kádru nám chybělo šest hráčů. Ani do Valašského Meziříčí nepojedeme v kompletní sestavě," přiznávají Západočeši. "Ale jedeme uspět. Chceme vyhrát, když už jsme se dostali takhle daleko," dodává trenér Karel Štípek.

Postup by i pro něj byl velkým zážitkem: "Je to jedna z těch událostí, která se nepovede každý rok. Byl by to pro nás úspěch, který by ale byl zkreslený tím, že se Poháru neúčastní všechny týmy první a druhé ligy."

Ať se z postupu budou radovat Valaši, nebo Chodové, ve čtvrtfinále Basketbalového poháru České pošty je čekají Hanáci. Vítěz sobotního duelu totiž bude 6. února v Českých Budějovicích vzdorovat aktuálně druhému týmu Mattoni NBL Ariete Prostějov. Pro hráče z druhé ligy obrovský zážitek.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze