Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbaloví trenéři si prohodili role. Cíl je jasný: zvednout Vary

Matea Tavičová (vlevo) z Karlových Varů obchází Terezu Vyoralovou z VŠ Praha. | foto: Martin Stolař, MAFRA

25 2014
Na úvod nadstavbové části ŽBL prohrály karlovarské basketbalistky s posledním SŠMH Brno, pak přišly doma s Hradcem Králové o pohárové finále. Teď se tým po výměně trenérů touží zvednout na Slovance. Tomáš Veselý jako hlavní kouč a na jeho místo asistenta David Zdeněk. Trenéři karlovarských basketbalistek si na nadstavbovou část nejvyšší soutěže prohodili role.

"Netvrdím, že z toho tady byli všichni nadšení a dokážu se vcítit do jejich pocitů. Vzali to ale profesionálně, jako hotovou věc. A jestli to bylo dobře nebo špatně, to stejně ukáže až čas," říká Roman Maleček, manažer karlovarského klubu, který trenérskou rošádu zosnoval.

Od prohození rolí Veselého se Zdeňkem odehrála Lokomotiva dvě utkání. V prvním kole skupiny A2 prohrály s posledním a letošním nováčkem SŠMH Brno na jeho palubovce 51:53, ve čtvrtém kole Basketbalového poháru České pošty ztratily domácí zápas s favorizovaným Hradcem Králové až v koncovce 67:71 a tím také možnost zahrát si na finálovém turnaji koncem února v Trutnově.

Karlovy Vary vychovávají talenty pro svou konkurenci

"Všechny naše mladé hráčky mohou ještě v příštím roce hrát dorosteneckou soutěž, nepotřebujeme je nutně omlátit už teď. V příštím roce se ale počet dorostenek nasazovaných do zápasů našeho áčka rozroste ze tří až na pět a chtěl bych pro ně také větší minutáž. Bavili jsme se o tom už s hlavním trenérem a přesvědčoval jsme jej, že je nutné, aby mladší hráčky dostávaly na hřišti větší prostor. Moje představa je takových sedm, osm minut, samozřejmě v návaznosti na vývoj utkání," říká Maleček. Přechod mezi dorostenkami a prvním týmem žen je v současné době pro vývoj ženského basketbalu v Karlových Varech klíčový a klub se ke svým nadějím také už několik posledních let upíná, tím však neodstraní jeden z klíčových problémů: basketbal je v Česku sportem vysokoškoláků a možnost studií v Karlových Varech jako krajském městě prostě schází, proto mají také v klíčovém ročníku trenéři Lokomotivy každý rok pravidelně omezené možnosti výběru. "Když nám holka doroste pro vysokou školu, tak nám odsud prostě zmizí a můžeme se klidně stavět na hlavu," přiznává klubový manažer Roman Maleček. Karlovy Vary si tedy vlastně vychovávají soupeřky a když už to není hned pro hlavní role, tak alespoň na lavičku, díky které teď Lokomotivu porazil Hradec Králové v poháru. Jejich trenéři mohli daleko pohodlněji nasazovat své náhradnice do rotace, aby ulevili svým oporám.
Nemusí být tak v klíčových partiích zápasu zbytečně přepnuté a dopouštět se chyb, které pak stojí tým leckdy zápas. A že se o tom Karlovy Vary letos v těsných koncovkách duelů možná až zbytečně mockrát přesvědčily.

Zápasy jako den a noc

Pro Lokomotivu byla smůla, že obě utkání skončila těsnou porážkou, jak ale říká Roman Maleček: ty zápasy byly od sebe vzdálené jako den a noc. Pro Vary je tedy teď důležité, že se "snad" rozednívá.

"V Brně to byl pro mě letos náš nejhorší zápas, po pohovoru s hráčkami ale musím uznat, že Hradci jsme byli vyrovnaným soupeřem," říká šéf Lokomotivy. A to ještě trenérům chyběla v utkání citelně jejich kapitánka Šárka Kučerová, přesto se v poslední čtvrtině utrhly domácí hráčky do šestibodového vedení.
Vyrovnaný zápas se v tak pokročilé fázi domácího poháru dal očekávat, stejně jako to, že jej může v koncovce rozhodnout na hony širší kádr Východočešek.

"Jasně, my máme osmičlenný kádr s dorostenkami a Hradec má kromě svých dorostenek těch profesionálek dvanáct. Na konci nám prostě došly síly," přiznává Maleček a ještě teď je znát, jak moc jej porážka mrzí. "Byl to letos jeden z našich nejlepších výkonů, možná ten vůbec nejlepší. Hrál se rychlý basketbal a dokud jsme mohli, dařilo se nám dopředu a soupeře jsme ubránili na sedmdesáti bodech, to je na jeho kvality hodně slušné," cení si Maleček.

Také Lokomotivě se nad očekávání dařilo střelecky, což je na letošní poměry dost nevídaná záležitost. Jenže i to bylo na jednoho z aktuálních lídrů soutěže zkrátka málo. "Chtěli jsme si zahojit bolístky z ligy na finálovém turnaji poháru a to se nám bohužel nepovedlo," ví Maleček.

Škoda, v prvním z utkání finálové skupiny by Lokomotiva určitě nenarazila na dvojici dlouholetých a neomezených vládkyň ligy: brněnské "žabiny" a pražské USK a s ostatními týmy by se mohly Karlovy Vary směle rovnat jako ve středu s Hradcem Králové. "Mohli jsme si na tom jak se říká udělat jméno, ale teď už s tím nic neuděláme. Prostě nám to nevyšlo," říká Maleček.

Alespoň, že se šéf karlovarského klubu, který letos znovu tak citelně přeskládal svůj tým, mohl přesvědčit, že tak velký zásah do soupisky nebyl úplně marný. "Pokud dokážeme zopakovat zápasy jako s Hradcem Králové, můžeme se klidně dostat ještě do play-off," zasní se také manažer karlovarského klubu.

Stejně jako v předešlých zápasech však bude záležet, jak moc se k výkonu cizinek a kapitánky Kučerové přidají další kmenové hráčky. Deset až dvanáct obvyklých bodů od Kučerové sice v poháru s Hradcem scházelo, a to se nakonec ukázalo jako jeden z rozhodujících faktorů, nemělo by se ovšem zapomínat na chabý příspěvek dalších "maminek v týmu" a dlouholetých opor klubu.

Blanka Sedláčková (vlevo) z Karlových Varů uniká Petře Záplatové z VŠ Praha.
Matea Tavičová (vlevo) z Karlových Varů obchází Petru Bakajsovou z VŠ Praha.

Cizinky válí, domácí si nevěří

Michaela Magerčiaková se v současné době dává podle dohody s klubovým vedením zdravotně do kupy a tak v klíčové části sezony na soupisce Lokomotivy chybí úplně, Jitka Eisnerová se proti Hradci třikrát ztratila v jasné šanci a u jména Blanky Sedláčkové svítily stejně jako u Eisnerové na konci utkání na tabuli dva body. To je se čtyřmi body další odchovankyně Jany Houdkové osm bodů a jak říká Maleček:  "U téhle trojice bychom jich čekali v součtu minimálně dvojnásobek."

Občasný úspěch dorostenek totiž očekávaný příspěvek od zkušenějších hráček s výrazně větším počtem odehraných minut na extraligové palubovce nahradit nedokáže a to ani s rostoucími výkony cizinek v týmu k lepším výsledkům ve skupině A2 nepovede.

"V obraně sice odehrály svoje, v útoku ale holky zřejmě někde poztrácely sebedůvěru. Je vidět, že se bojí ohrozit koš, časem se to ale zas srovná, kvalitou na to všechny určitě mají," myslí si Maleček.

Alespoň že mají Karlovy Vary Mateu Tavicovou, která jako nejlepší střelkyně týmu nasázela Východočeškám jedenadvacet bodů. Dokud mohla se silami, byla i přes několik chyb v obraně jednoznačně nejlepší na hřišti. Na jeho středu se srdnatě bila další z cizinek Irena Vrančičovou, která ze svého postu střední rozehrávačky přidala a také to není na této pozici úplně obvyklé.

Karlovarská pivotka Šárka Kučerová zakončuje na strakonický koš.
Karlovarská křídelnice Jana Houdková (vpravo) uniká strakonické Lucii Košatkové.

Zvlášť, pokud proti vám na středu stojí hráčky kalibru Dariny Mišurové, která se navíc na postu točila se Starou nebo Zavázalovou. Karlovy Vary náhradu na jedničce nemají a tak tady dostala dvakrát šanci mladičká Karolína Malečková. "To ale bylo jen v době, kdy bylo vidět, že Irča toho má plné kecky," dodává otec Karolíny a klubový šéf v jedné osobě. "Bylo tam pár chyb, ale jinak si myslím, že odevzdala svůj standard a v utkání měla i pár hezkých momentů," připomíná Maleček několikeré potažení karlovarského útoku kupředu.

Své si v utkání s Hradcem odehrála také třiadvacetiletá Dana Kušlitová, alternující na křídle nebo na pivotu a za Tavicovou letos nejúspěšnější střelkyně týmu. Také u ní byla ale s postupujícím časem znát únava, která se projevila na několika neproměněných pokusech v koncovce duelu.

Celkem spokojení mohou být ve Varech také s výkonem jejich nejnovější posily Marie Blazejewské, kde se občasné chyby stále ještě dají svést na nesehranost se zbytkem týmu, osm doskoků a deset bodů v individuálních statistikách mu to ale dokáží vynahradit. Blazejewská je také letos zřejmě poslední z posil Lokomotivy.

"Tedy pokud se nám najednou nezraní dvě nebo tři hráčky," dodává Maleček. "Nemáme ambice letos ligu vyhrát, chceme se dostat do play-off a dát příležitost několika dalším mladým hráčkám. Důležité pro nás je, hlavně se vyhnout baráži," připomíná letošní cíle manažer Lokomotivy.Najdete na iDNES.czmobilní verze