Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diváky v basketbalovém derby šokovala Špačkova rána pěstí

Strkanice mezi basketbalistky Pardubic a Svitav | foto: Radek Kalhous, MAFRA

1 2016
Byl to derby-zápas, ve kterém si diváci v hale Dašická mohli užívat skvělé basketbalové momenty. Pardubice dosáhly nad Svitavami zcela pohodového vítězství v poměru 112:68, ale jejich jednoznačný triumf kalil incident, jenž se na palubovce udál v 25. minutě.

O čem je řeč? Kapitán Beksy Lukáš Kotas stíhal útočícího Jana Špačka ze Svitav, zavadil mu o nohy a driblující Špaček, jenž se snažil uniknout dalšímu bránícímu protihráči Půlpánovi, upadl. Na nohou byl ovšem rychle jako blesk - a Kotase, jemuž byl mezitím odpískán nesportovní faul, v afektu praštil pěstí do obličeje.

Na hřišti se strhla mela. Nečas chytil Špačka do „kravaty“ a svého „šéfa“ se jali pomstít i další členové Beksy. Zatímco se trojice rozhodčích snažila odtrhnout hráče od sebe, otřeseného Kotase, který se po chvíli zvedl z parket, začala ve spolupráci s týmovou fyzioterapeutkou ošetřovat bývalá primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková, povoláním lékařka. Zranění naštěstí nebylo závažnějšího charakteru - basketbalista si chvíli ledoval krk a za nějaký čas se dokonce vrátil do hry.

Další zápas

Svitavští Tuři jdou znovu do akce v pondělí ve 20.10, kdy hostí v hale Na Střelnici v televizním utkání prostějovské Orly.

Sudí posléze vynesli verdikt, po kterém fanoušci Beksy opět nadávali a pískali. Špaček s Nečasem „vyfasovali“ diskvalifikující chyby, čímž pro ně mač skončil, vedle toho však museli pryč také pardubičtí mladíci Roub a Formánek, kteří dostali technické chyby za vniknutí na palubovku z lavičky.

„Honza byl asi frustrovaný, že se mu nedařilo, měl čtyři fauly a žádný bod. Předcházelo tomu, že já chytal míč ve vzduchu a on šel pode mě, dal mi tam nohy. Já mu říkal: Co děláš? A on, ať si pořád nestěžujeme, trochu jsme se vyhecovali. Potom běžel do rychlého protiútoku, já jsem tam viděl našeho hráče a bylo jasné, že půjde mezi nás. Mohl jsem se mu vyhnout, zabrzdit a nedošlo by ke kontaktu. Jenže já jsem běžel a škrtnuli jsme o sebe. Byl jsem za ním, takže faul,“ popisoval situaci ze svého pohledu Kotas.

„Co se dělo pak, nevím. Myslel jsem, že jsem dostal pěstí, kluci říkali, že asi loktem. Řekl bych, že tohle je úplně mimo hru, podle mě se to nedělá. Naštěstí jsem dostal jenom do brady, kdyby to bylo do zubů, tak jsem asi bez nich,“ dodal.

Fotogalerie

Trenér Svitav Stanislav Petr byl ze Špačkova zkratu hodně překvapený a na rozpacích. „Kluci jsou kamarádi, takže si to nedokážu vysvětlit. Takový zákrok nepatří na hřiště. Že jsou na sebe tvrdí při zápase, to musí každý vzít chlapsky. Ale tohle by se stávat nemělo, je to v té chvíli nějaký psychický ‚blikanec‘, že ten hráč ani neví, co dělá. Je tak rozhozený, že asi stačí málo. Já s tím absolutně nesouhlasím,“ uvedl kouč.

Žádnému ze svitavských hráčů se na pozápasovou tiskovku nechtělo, ale za mužstvo se dodatečně na Facebooku Turů vyjádřil v odpovědi na příspěvek jednoho z fandů ještě manažer Pavel Špaček, otec vyloučeného Jana.

„S faulem Jana Špačka basketbalový klub nesouhlasí a považuje ho za zcela zbytečný. Ovšem do pralesní fotbalové ligy bych zařadil skopnutí Lukáše Kotase zezadu. Je vidět, že Lukáš něco z fotbalu pochytil...“ uvedl manažer Špaček.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze