Nymburk zdolal polské šampiony a v Lize mistrů jde dál z druhého místa

Pavel Pumprla (vlevo) z Nymburku blokuje pokus Eda Muriče ze Zieloné Góry. | foto: FIBA

7 2018
Nymburským basketbalistům vyšel závěr základní skupiny Ligy mistrů podle představ. Na domácí palubovce si výhrou 84:70 nad Zielonou Górou zajistili druhé místo znamenající snazšího soupeře pro play-off.

Nymburk skupinu D zakončil se shodnou bilancí jako první Besiktas Istanbul, který však má lepší vzájemné zápasy. Český mistr si o jedno místo vylepšil umístění z minulé premiérové sezony, přestože měl nyní papírově silnější skupinu.

„Jsme hladový tým a dnes jsme to ukázali. Jsem opravdu hrdý na své kluky, jak dnešní zápas zvládli, přestože soupeř potřeboval vyhrát. Byli jsme lepší ve všech statistikách a výhru jsme si zasloužili,“ řekl trenér Oren Amiel, který v průběhu podzimu vystřídal reprezentačního kouče Ronena Ginzburga.

A Nymburk pod ním prohrál jen tři z 12 utkání v soutěži, z toho dvakrát s Besiktasem. „Poslední dva měsíce jsme hráli extrémně dobře a kluci mi koučování usnadnili tím, že poslouchali. Dobrou práci odvedl i zbytek realizačního týmu. Je to skvělý úspěch pro celý klub,“ dodal Amiel.

Český šampion se při losování play-off 14. února může těšit na jednoho ze soupeřů ze třetích míst skupin, kde číhají PAOK Soluň, AEK Atény a německý Oldenburg s dvěma bývalými hráči Nymburku Maximem De Zeeuwem a Rašídem Mahalbašičem. Navíc Nymburk bude mít výhodu domácího prostředí v odvetě. Dál nakonec prošla i Zielona Góra, které pomohla výhra Bonnu na hřišti Avellina.

Zielona Góra v úvodu potvrzovala, proč vyhrála čtyři poslední zápasy. Hrála agresivně, ve vysokém nasazení a s velmi dobrou obranou, kvůli které musel Nymburk často střílet z dálky. Přesto se domácí dokázali polskému celku vyrovnat.

Do druhé čtvrtiny pak Nymburk vstoupil skvěle a šňůrou 15:0 získal dvouciferný náskok. Pomohly k tomu brejky Kendricka Raye nebo trojka Vojtěcha Hrubana, který v zápase nastřílel šest bodů, přestože hrál s poraněnou střeleckou rukou.

Poločas navíc Nymburk zakončil další pěknou akcí, kdy Ray za pět vteřin přeběhl hřiště, našel v rohu Petra Bendu a zkušený pivot trojkou udržel dvouciferný náskok do druhé půle. Benda pak ukázal ještě jednu parádu, když podletěl koš a akrobaticky zakončil.

Sestřih ze zápasu Nymburk - Zielona Góra:

Nymburk v předchozích zápasech několikrát náskok ztratil, ale tentokrát už soupeře do hry nepustil. A to i přesto, že se mu v poslední čtvrtině dlouho nedařilo skórovat. Jenže pak dal dvě důležité trojky za sebou Ray a zajistil domácím vedení o 15 bodů sedm minut před koncem. Celkem nastřílel Ray 21 bodů.

Fanoušci Zieloné Góry pak už spíš sledovali výsledky ostatních zápasů a nakonec mohly slavit oba tábory.

„Chtěli jsme druhé místo a to máme. Povedlo se nám porazil silný celek, který měl opravdu dobrou formu. Zápas jsme kontrolovali od začátku do konce a zasloužili jsme si vítězství. Hráli jsme především velmi dobrou obranu a celkově náš typický basketbal,“ hodnotil zápas Dardan Beriša, který dal 17 bodů.