Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalistky si schovávají pod dresy modřiny i tetování

Česká rozehrávačka Veronika Bortelová | foto: FIBA Europe

21 2015
Že jsou české basketbalistky bojovnice, to dokazují četné modřiny po bitvách s protihráčkami. Bolesti se však hráčky často nebojí ani mimo palubovku a řada z nich si nechává zkrášlovat těla tetováním. Pro některé to má hlubší osobní význam, pro jiné jde hlavně o estetickou stránku a pro další důkaz přátelství.

Například kapitánka Veronika Bortelová s Janou Veselou se kdysi nechaly tetovat společně. „Mně bylo asi devatenáct. Byly jsme s Vérou v USK, měly jsme kamaráda ve Strakonicích, který tetoval, tak jsme tam jely. Zatímco se Véra nechávala tetovat, já si prohlížela obrázky a jeden mě zaujal natolik, že jsem do toho šla také,“ řekla Veselá, která má na zádech ornament v podobě bumerangu.

Zatímco sama žádné další tetování nepřidala, Bortelová už má po těle čtyři „kérky“. „Teď mám jednu na ramenu, dvě na zádech a jednu na noze. Ještě bych chtěla jedno velké. Draka. Uvidíme, jestli se k tomu dokopu,“ řekla Bortelová.

Její tetování nemají hlubší osobní význam. „Já ani nechtěla, aby to něco znamenalo. Já si to vybrala jen na základě toho, co se mi líbilo v katalogu. Věděla jsem jen, že chci nějaké ornamenty, a pak jsem si vybrala postavičky, co mám na zádech. Já to mám prostě jen proto, že se mi to líbí. Jak někdo nosí řetízky a prstýnky, tak já jsem si nechala udělat tetování,“ vysvětlila.

Naopak rozehrávačka Kateřina Bartoňová má ke svým pěti tetováním hlubší osobní pouto. Na ruce má čínské znaky pro slovo rodina. Na poslední Vánoce si zase nechala udělat nápis se svou nejlepší kamarádkou. „Ona chtěla tetování, tak jsem jí ho dala jako dárek Vánocům. Vymyslely jsme si vlastní nápis v angličtině - Any world will not part(y) us. Je to něco ve smyslu, že nás nic nerozdělí,“ vysvětlila Bartoňová.

Andrea Vacková (vlevo) z Trutnova obchází Kateřinu Bartoňovou z VŠ Praha.

Kateřina Bartoňová (vpravo) odhaluje tetování na paži.

Mezi českými hráčkami je aktuálně největší sběratelkou tetování. „Když máte jedno, tak pak neustále chcete další. Většina lidí nad tím hrozně přemýšlí, ale když už nějaké máte, tak to pak děláte spontánně. Tohle na klíční kosti mám tři měsíce. Byla jsem s kamarádkou, která si byla nechat vytetovat celý rukáv, seděla jsem tam s ní šest hodin, tak jsem si řekla, že když už jsem tam, tak že si taky něco nechám udělat. Tak jsem si nechala vytetovat nápis z jedné anglické písničky. Live on and be yourself. Žij a buď sám sebou,“ řekla Bartoňová.

Zatímco ostatní hráčky mají spíše ornamenty, ona si potrpí na nápisy. „Ze začátku to bylo většinou jako reakce na něco, co se stalo v mém životě, tak to mám jako upomínku. Teď už se mi to spíš líbí. Přemýšlím o tom, že bych zkusila i něco barevného, ale to už je moc, tak odvážná asi nejsem. Navíc na to je třeba delší volno, protože s tím pak nejde několik týdnů sportovat a to v našem případě moc nejde,“ dodala.

Největší tetování v týmu má pivotka Kamila Štěpánová, která si k dvacátým narozeninám dala dárek v podobě 20 hvězd, které jí pokrývají polovinu zad. „Ale že jich je dvacet, to je jen náhoda. Je jich tolik, aby to vyšlo souměrně a vypadalo to hezky. Trvalo to asi čtyři hodiny, ale dalo se to,“ popsala.

„Pak mám ještě na zápěstí nápis Love and Life a pod žebry mám citát od Kurta Cobaina ‚It‘s better to burn out than to fade away’, což česky znamená lepší shořet než vyhasnout. Nirvanu mám ráda, četla jsem o Cobainovi hodně knížek. Líbí se mi to, má to hlubší myšlenku,“ dodala.

Tereza Pecková (vpravo) z Valosunu Brno brání Janu Veselou z USK Praha.

Tereza Pecková (vpravo) z Valosunu Brno brání Janu Veselou z USK Praha.

Tetování má také Kateřina Elhotová, která má nápis na nártu, či Tereza Pecková, která si nechala na lopatku vytvořit ornament v novozélandském stylu. „Je to pírko v takové vlně. Já měla tatéra, který tetoval na Novém Zélandu, vybírali jsme to spolu a mně se tenhle ornament strašně líbil. Nevím, co znamená, prostě se mi to líbí a on to udělal podle sebe, vzal to do stylu Nového Zélandu. Oni hodně používají ty vlny,“ líčila Pecková.

V neděli večer proti Turecku však budou mít na těle obrázek všechny hráčky a to českou vlajku, kterou si většinou dávají na rameno. Dávají tím najevo soudržnost s národem, týmem a věří, že jim dodá sílu k vytoužené výhře.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze