Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trenérka Hradce Ptáčková: I přes vysoké výhry jsme stále ostražití

Romana Ptáčková hovoří během oddechového času k basketbalistkám Hradce Králové. | foto: ČBF / Pavel Netolička

14 2015
Ve své trenérské sbírce má Romana Ptáčková tři bronzové medaile, dvě s basketbalistkami Hradce Králové, jednu s Trutnovem. V úterý večer může mít jistotu, že k nim poprvé přidá minimálně stříbrnou.

Je na tom stejně jako celý hradecký klub. Pokud totiž Romana Ptáčková nepočítá bronzovou medaili získanou s Trutnovem před šestnácti lety, jsou do dneška jejími největšími trenérskými úspěchy třetí místa z minulých dvou ligových sezon žen a řada titulů s mládežnickými družstvy. Vše v Hradci.

V úterý večer k tomu může jak pro hradecký klub, tak pro ni osobně přijít pověstná třešnička na dortu v podobě postupu do finále a tím jistotě stříbrné medaile. Stačí k tomu jediné, potřetí v sérii porazit Nymburk, který hradecké lvice v předcházejících dvou zápasech poměrně vysoko porazily a zvýraznily roli mírných favoritek. „Jsme ale stále ostražití,“ říká trenérka hradeckého družstva před třetím zápasem série, který může být poslední.

Ostražitost je určitě na místě, dva předchozí výsledky ale ukazují, že zatím máte poměrně jasně navrch.
Je sice pravda, že to jsou docela vysoké výhry, ale tyhle výsledky mohou být trochu zkreslené. Když v play-off prohráváte a vidíte, že už není šance, tak se konec podvědomě třeba trochu vzdá.

Nymburk s vámi dvakrát prohrál a pravděpodobně bude chtít něco změnit, aby uspěl.
Je to možné, ale něco zásadního změnit takhle narychlo se podle mě moc nedá, tým musí vycházet z toho, co má natrénováno a zažito. Takže uvidíme, s čím přijdou.

Romana Ptáčková a její hráčky během oddechového času Hradce Králové.
Romana Ptáčková diriguje hru basketbalistek Hradce Králové.

Vám oba zápasy vyšly, v čem jste soupeřky převyšovaly?
Potěšilo mě, že jsme hrály kompaktně v obraně, ostatně výsledky to ukazují, soupeřkám jsme nedovolily dát moc bodů.

Také jste dost překvapivě Nymburk přehrály pod košem.
To je pro mě trochu zvláštní údaj, který mě těší, protože Nymburk nás v této sezoně vždycky přeskákal a to nám teď chybí zraněná opora pod košem Míša Hartigová.

Jak si to vysvětlujete?
Možná právě proto, že Míša chybí, tak to hráčky nahrazují obrovskou vůlí a do doskoků se vrhá celá pětka.

Stojíte před historickým úspěchem klubu, předpokládám, že kromě dlouhodobě zraněných u toho chtějí být všechny hráčky.
Samozřejmě a naštěstí to vypadá, že budou všechny v pořádku. Zdravotně jsme na tom byly špatně ve čtvrtfinále se Slavií.

Pokud se dnes vyhrát nepodaří, budete mít ještě dva pokusy. Na to ale asi spoléhat nechcete.
Přesně tak, už také proto, že hrajeme doma a že bychom rády sérii co nejdřív zakončily a to před našimi diváky. Proti Slavii nám fanoušci moc pomohli skvělou atmosférou, která holky žene i za hranu bojovnosti. Doufám, že to bude platit i tentokrát.

V Hradci se v úterý může slavit finále

Nikdo to nechce zakřiknout, ale podobná basketbalová sláva v Hradci Králové tak blízko ještě nebyla. Pokud totiž místní basketbalistky vyhrají dnešní podvečerní zápas, poprvé v historii si zahrají finále domácí nejvyšší soutěže. Ještě jinak také řečeno, pokud v úterý porazí své soupeřky z Nymburka po bronzových medailích z minulých dvou sezon, prvních v historii klubu, budou mít poprvé minimálně stříbro.

Po napínavém čtvrfinále s pražskou Slavií, v němž hradecké lvice k postupu potřebovaly všech pět zápasů, pro ně semifinále zatím vypadá mnohem jednodušeji. Nad družstvem z Nymburka totiž první dvě utkání vyhrály a už jim k postupu chybí jen jedna výhra. O výhodnosti jejich situace mluví i fakt, že první mečbol budou mít k dispozici před vlastními diváky v zápase, který v hale na Eliščině nábřeží začne v 18.30. „Po dvou výhrách můžeme být klidnější, ale uvědomujeme si důležitost posledního kroku,“ uvedla trenérka hradeckého družstva Romana Ptáčková.

Hradec nejprve vyhrál na domácím hřišti vysoko 90:64, poté si přivezl téměř stejně hladké vítězství 78:55 i v sobotu z Nymburka. Pokud postoupí, utká se ve finále s lepším z dvojice USK Praha - Kara Trutnov, kde je jasným favoritem pražský tým.Najdete na iDNES.czmobilní verze